Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieki miejskie i wiejskie popłyną razem

Janczo Todorow
- Wniosek przeszedł już ocenę formalną.- mówi Magdalena Dotka.
- Wniosek przeszedł już ocenę formalną.- mówi Magdalena Dotka. Janczo Todorow
Mieszkańcy podżarskich wiosek będą mieli powody do zadowolenia - jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa kanalizacji wspólnej z miastem. Inwestycja jest bardzo droga, ale stanie się możliwa dzięki wsparcia z Unii Europejskiej.

Niestety, mamy 21.wiek, ale w dalszym ciągu część mieszkańców miasta nie ma dostępu do kanalizacji. W ostatnich latach w tej dziedzinie zrobiono dużo, jednak na mapie miasta ciągle pozostają białe plamy, czyli tereny, do których kanalizacja jeszcze nie dotarła. Do tego trzeba dodać, że część istniejącej kanalizacji również pozostawia wiele do życzenia i jak najszybciej powinna być wyremontowana. Budowa nowej kanalizacji i modernizacja istniejącej jest przedsięwzięciem bardzo drogim. Dlatego, samorządy sięgają po dotacje z Unii Europejskiej.

Jakiś czas temu powstała koncepcja opracowania projektu, zgodnie, z którym, problem kanalizacji zostanie załatwiony etapami, dzięki hojnej ręki Unii Europejskiej. Dofinansowanie ma nadejść z Funduszu Spójności być może jeszcze w tym roku. Wartość projektu wynosi ok. 81,4 mln zł. - Koncepcja zakłada budowę kanalizacji w mieście oraz w miejscowościach na terenie gminy wiejskiej Żar, jak również i modernizacja miejskiej kanalizacji - mówi mgr inż Magdalena Dotka, kierownik jednostki realizującej projekt w Pekomie SA. - W ostatnich dniach listopada do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze został złożony wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w kwocie ponad 43 milionów złotych. Wniosek przeszedł już ocenę formalną.

Ogłoszono już przetargi na wybór wykonawcy, roboty mają się zacząć już w tym roku. W pierwszej kolejności rozpocznie się budowa kanalizacji w południowej części miasta (ulice Turystyczna, Leśna, Wypoczynkowa). Realizacja projektu ma potrwać trzy lata. Cała nowa sieć kanalizacyjna będzie miała długość 62 km. W projekcie założono także modernizacja istniejącej kanalizacji przy ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Mickiewicza, budowa nowej kanalizacji m.in. przy ulicach Okrzei, Zgorzeleckiej, Komuny paryskiej, Witosa, Leśniej i przyległych oraz w Mirostowicach Dolnych.

- Realizacja tego przedsięwzięcia przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców aglomeracji - uważa Zdzisław Czekalski, prezes Pekomu SA. - Przede wszystkim wpływ na środowisku będzie bardzo pozytywny, aglomeracja stanie się bardziej atrakcyjna zarówno dla nowych mieszkańców, jak i dla przedsiębiorców. Zmniejszone zostaną również dysproporcje w poziomie życia mieszkańców.
- Do tej pory uporaliśmy się z budową wodociągów w naszej gminie - mówi wójt Jan Dżyga.

- Wszystkie 27 miejscowości mają już bieżącą wodę. Teraz przyszedł czas na budowę kanalizacji. Cieszymy się, że wspólnie z miastem uda nam się uporać z tym problemem. Wspólnie z miastem staramy się o dofinansowanie i mam nadzieję, że niebawem mieszkańcy gminy wiejskiej będą mieli warunki bytowe takie same jak w mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska