Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściółka sucha jak bibuła. W lubuskich lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W lasach województwa lubuskiego obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
W lasach województwa lubuskiego obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pexels
W lubuskich lasach obowiązuje już trzeci, a więc najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. To oznacza, że jest tam tak sucho, że nawet niewielka iskra może spowodować nieszczęście. Stąd też apele leśników o szczególną ostrożność i rozwagę.

Niebezpiecznie sucho w lasach

Ciepła i bezdeszczowa pogoda, choć dla nas przyjemna, to dla przyrody jest niezwykle niebezpieczna. Brak opadów powoduje, że ściółka w lasach jest sucha jak pieprz. Trudna sytuacja jest w całym kraju, ale najgorsza w województwie lubuskim, gdzie obowiązuje już trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

Ten deszcz, który się od czasu do czasu pojawia poprawia sytuację, ale na krótko. Po tak długotrwałej i bardzo uporczywej suszy musiałoby go spaść naprawdę bardzo dużo. Widzimy to po zagłębieniach w terenie, gdzie wcześniej stała woda, a teraz po prostu jej tam nie ma. Ściółka wyschła już prawie na popiół, a będzie jeszcze gorzej, bo prognozy pogody na najbliższy czas zakładają niewielką ilość opadów - mówi Tomasz Kalembkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa.

Teraz wystarczy tylko mała iskra

Przy tak przesuszonej ściółce wystarczy bardzo niewiele, aby powstał pożar o poważnych skutkach. Dlatego leśnicy, choć zakazu wstępu do lasów jeszcze nie wprowadzają, to jednak apelują o szczególną ostrożność las i przypominają starą maksymę, że las rośnie wolno, ale płonie bardzo szybko. A najczęściej to właśnie nieostrożność człowieka jest przyczyną pożarów.

Przede wszystkim w lesie musimy myśleć. Teraz każdy płomyk, a nawet niedopałek papierosa może stwarzać zagrożenie i wywołać nieodwracalne straty. Często widzę ludzi jadących samochodami, którzy wyrzucają papierosy gdzieś na pobocze i jest to bardzo nierozsądne, bo mamy bardzo dużo pożarów spowodowanych właśnie takim nieroztropnym zachowaniem - dodaje Tomasz Kalembkiewicz.

W lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilla oraz palić papierosów. Jest to możliwe jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Ważne też, aby nie zostawiać samochodów przed szlabanami na drodze leśnej. Takie zachowanie nie tylko utrudnia pracę leśnikom, ale może zatarasować przejazd służbom, na przykład w przypadku pożaru.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska