SECO/WARWICK dla białoruskiej firmy BiełAZ. W piecach świebodzińskiej spółki obrabiane będą podzespoły do największych pojazdów świata

źródło: SECO/WARWICK
Przedstawiciele firm BiełAZ i SECO/WARWICK przy największym samochodzie na świecie
Przedstawiciele firm BiełAZ i SECO/WARWICK przy największym samochodzie na świecie
Kolejne rozwiązanie spółki SECO/WARWICK ze Świebodzina trafi do białoruskiego producenta największych wozideł (pojazdów wykorzystywanych w kopalniach odkrywkowych) na świecie, w tym flagowego olbrzyma BiełAZ 75710 o ładowności aż 450 ton.

Ekstremalne rozwiązania z Białorusi

Ekstremalne obciążenia łożysk największych samochodów na świecie wymagają użycia ekstremalnej technologii ich hartowania. Wozidła BiełAZ można spotkać w 72 krajach świata, wiele z nich wykorzystywanych jest np. w Wietnamie czy w niemal wszystkich krajach Afryki. Pojazdy te pracują w ekstremalnych warunkach, poddawane są stałym naciskom rzędu setek ton i muszą latami bezawaryjnie działać. Żaden mechanik samochodowy ani zakład naprawy samochodów nie poradzi sobie z ich serwisowaniem czy wymianą części. Jedynym rozwiązaniem jest tworzenie pojazdów, które funkcjonują bez awarii przez wiele lat, a do tego potrzebna jest równie solidna technologia współtowarzysząca.

Inżynierowie ze Świebodzina nie narzekają na brak wyzwań

Seco/Warwick, podobnie jak BiełAZ, istnieje już od kilkudziesięciu lat i dostarcza klientom swoje rozwiązania obróbki cieplnej metali. Ponad 4 tysiące świebodzińskich pieców działa w ponad 70 krajach, a 60 proc. pracowników stanowią właśnie inżynierowie. Spółka tworzy rozwiązania dla niezwykłych projektów i bardzo wymagających przemysłów. Jej piece obrabiają zarówno elementy silników odrzutowych, implantów medycznych, turbin wiatrowych, elementów elektrowni atomowych, jak i ekstremalnych projektów branży samochodowej – jak ten dla fabryki BiełAZ.

Zobacz wideo: SECO/WARWICK w programie TVN Turbo Polak Potrafi

Seco/Warwick i BiełAZ - 8 lat wspólnych doświadczeń

Świebodzińska spółka współpracuje z fabryką na Białorusi już od 2012 roku. Tym razem chodzi o piec do olbrzymich łożysk. Realizacja tak wymagającego projektu mogła zostać powierzona jedynie zaufanemu i sprawdzonemu partnerowi, co podkreśla główny inżynier O.G. Stjepuk, pierwszy zastępca dyrektora generalnego ds. Polityki Technicznej i Technologii Innowacyjnych OAO BiełAZ: – Produkując tak potężne pojazdy ciężarowe, sięgamy tylko po precyzyjne rozwiązania. Wiemy, że ze względu na nasze restrykcyjne wymagania, linia produkcyjna pierścieni łożysk wielkogabarytowych jest kolejnym, wyjątkowo trudnym w realizacji projektem. Ponownie więc zaufaliśmy doświadczeniu partnera. Seco/Warwick to wieloletni partner technologiczny, który jest gwarantem spełniania najwyższych wymagań towarzyszących naszej produkcji.

– Realizując ten projekt, zespół Seco/Warwick bazował na wieloletnim doświadczeniu oraz wiedzy eksperckiej specyficznej dla branży łożyskowej oraz tego konkretnego klienta i jego produkcji. Cieszymy się z faktu, że partner z Białorusi powierzył nam realizację kolejnego wyjątkowo wymagającego technicznie wyzwania, które zwieńczyliśmy sukcesem – dodaje Jarosław Talerzak, VP Segmentu Produktów Atmosferowych Seco/Warwick.

0,2 mm precyzji dla ładowności 450 ton

Wyzwaniem dla inżynierów jest osiąganie nadzwyczajnej dokładności. Wyniki poniżej 0,2 mm odkształceń tak płaskości, jak i owalizacji obrabianych cieplnie elementów to prawdziwe osiągniecie. Precyzja jest tu kluczowa, gdyż elektryczny piec rolkowy Seco/Warwick wykorzystywany będzie do obróbki cieplnej na potrzeby produkcji olbrzymich wywrotek przewożących wielotonowe ładunki w kopalniach odkrywkowych. Wśród tego typu pojazdów wyróżnia się model BiełAZ 75710 o ładowności do 450 ton, który jest najpotężniejszym samochodem ciężarowym na świecie.

Czytaj także: Seco/Warwick - światowy potentat, którego dzieje rozpoczęły się w... stajni

Zobacz wideo: Jak produkowane są piece przemysłowe?

BIEŁAZ

Białoruska fabryka samochodowa powstała w 1948 roku. Od 1960 roku były tu konstruowane i produkowane wywrotki do odkrywania i wydobywania minerałów metodą odkrywkową. W całej historii przedsiębiorstwa wypuszczono ponad 500 różnych modyfikacji wywrotek odkrywkowych i maszyn o przeznaczeniu specjalistycznym, zmontowano 146 tysięcy jednostek maszyn, które dostarczono do 72 krajów świata.

Dzisiaj tylko linia produktowa wywrotek odkrywkowych o nośności od 30 do 450 ton liczy 13 serii, w skład których wchodzi prawie 50 modeli wywrotek w najróżniejszych wariantach wykonania. Każdego roku BIEŁAZ aktualizuje jedną trzecią gamy swojej linii produktowej poprzez udoskonalanie systemów i podzespołów wypuszczanych seryjnie pojazdów i tworzenie maszyn nowej generacji.

SECO/WARWICK

SECO/WARWICK jest technologicznym liderem innowacyjnych rozwiązań do obróbki cieplnej metali. Specjalizacja firmy obejmuje rozwiązania typu end-to-end dla 5 kategorii: obróbki cieplnej w próżni, aluminium i w atmosferach oraz lutowanie wymienników ciepła i metalurgii próżniowej.

Grupa SECO/WARWICK to 9 spółek na 3 kontynentach z klientami w 70 krajach. Grupa dostarcza standardowe lub dedykowane, supernowoczesne urządzenia i technologie do obróbki cieplnej do czołowych firm z branży samochodowej, lotniczej elektronicznej, maszynowej, narzędziowej, medycznej, recyklingowej, energetycznej włącznie z atomową, wiatrową, paliwową i słoneczną oraz produkcji: stali, tytanu i aluminium.

Czytaj także: Firma SECO/WARWICK umacnia swoją pozycję na światowym rynku

Polecamy także: Koronawirus dopadł rynek aut używanych. "Przetrwają tylko ci najsilniejsi i najwięksi"

wideo: TVN Turbo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie