Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Segregacja odpadów „na piątkę” już od 1 lipca

Katarzyna Radej

Od 1 lipca wejdą w życie ujednolicone dla całego kraju zasady segregacji odpadów komunalnych w oparciu o 5 pojemników. Zmiany najbardziej odczują mieszkańcy gmin, gdzie prowadzona jest zbiórka odpadów w podziale na frakcję suchą i mokrą. W gminach należących do Celowego Związku Gmin CZG-12 nie spodziewamy się większych zmian, gdyż przez 20 lat działalności Związku, tj. od 1997 roku, mówimy i uczymy o segregowaniu odpadów opakowaniowych do kolorowych pojemników, a od 2003 roku wprowadziliśmy również selektywną zbiórkę bioodpadów.

Problemy jakie pojawiły się po wprowadzeniu przepisów w 2013 roku polegały głównie na właściwym oznakowaniu pojemników (lub czasem ich braku) i stąd wynikającymi wątpliwościami mieszkańców, do którego pojemnika mają wrzucić daną frakcję odpadów. Teraz gminy będą miały 6 miesięcy na dostosowanie i opisanie pojemników do segregowania na „piątkę”. Na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach, gminy będą miały jednak pięć lat (maksymalnie do 30 czerwca 2022 r.).

•Żółty pojemnik: do zbiórki odpadów z plastiku, folii, metalu , aluminium i opakowań wielomateriałowych
•Zielony pojemnik: do zbiórki opakowań szklanych po żywności
•Niebieski pojemnik: do zbiórki makulatury
•Brązowy pojemnik: do zbiórki bioodpadów
•Czarny pojemnik: na zmieszane odpady komunalne

W rezultacie zmian każdy budynek zamiast trzech pojemników na różne rodzaje odpadów zbieranych selektywnie będzie miał cztery, dzięki czemu więcej odpadów ma podlegać recyklingowi.

Warto podkreślić, że odpady zbierane selektywnie to nie śmieci, lecz cenne surowce. W obliczu rosnącego konsumpcjonizmu i rozwoju cywilizacji w interesie nas wszystkich powinna być konieczność odzyskiwania i poddawania recyklingowi jak największej ilości opakowań i bioodpadów. Wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów we wszystkich gminach w Polsce jest niezbędne w związku z osiągnięciem wymogów jakie stawia Unia Europejska. Do 2020 roku musimy uzyskać 50% poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów opakowaniowych (papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła), 70 % poziomu recyklingu odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz ograniczyć składowanie bioodpadów do 35%. Według danych Ministerstwa Środowiska obecny odzysk odpadów opakowaniowych wynosi tylko 26 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska