Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sekrety świebodzińskich piwowarów

Alicja Kucharska
W miejscowych piwiarniach serwowano przede wszystkim lokalne piwo
W miejscowych piwiarniach serwowano przede wszystkim lokalne piwo archiwum
W XVI wieku w Świebodzinie nawet 60 rzemieślników mogło wytwarzać piwo. Było to chałupnicze rzemiosło, które nie miało nic wspólnego z fabryką produkującą piwo na szeroką skalę.

Pierwsze wzmianki o świebodzińskim piwowarstwie znajdują się w przywileju księcia Henryka VIII Wróbla z 1395. – Pierwszy poświadczony historycznie browar istniał już prawdopodobnie przed wielkim pożarem miasta w roku 1522. W 1743 przy obecnym Pl. Browarnianym, wzniesiono budynek nowego browaru miejskiego, który stał tam do końca XIX wieku, kiedy to został wyburzony. Długą tradycją szczycił się browar stojący przy rynku, a założony w 1641 – opowiada pan Krzysztof.

– Rzemieślnicy mieli prawo do samodzielnego warzenia piwa. W dziele „Historia miasta Świebodzina od powstania do roku 1763” wspomina się o około 60 domowych browarach w XVI wieku - wyjaśnia Mirosław Algierski, pasjonat historii Świebodzina. – Każdy piwowar miał obowiązek oznaczania swojego wyrobu oraz wnoszenia rocznej opłaty w wysokości 12 srebrnych groszy – dodaje K. Kowerko. Warzelnie znajdowały się m. in. na ulicy Żymierskiego, Poznańskiej, Wałowej czy na rogu Kolejowej i Piłsudskiego. Być może w obecnym gmachu starostwa.

Więcej o tej sprawie przeczytasz w czwartek, 14 lipca, w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska