MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seminarium w Paradyżu przechodzi remont. Klerycy będą uczyć się w Gorzowie

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Klerycy będą studiować w Gorzowie już od jesieni 2020 r.
Klerycy będą studiować w Gorzowie już od jesieni 2020 r. Jarosław Miłkowski
Od października tego przyszli księża będą przygotowywać się w Gorzowie. Kościół w seminarium duchownym w Paradyżu będzie teraz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

O „przenosinach” z Paradyża do Gorzowa mówiło się nieoficjalnie już od kilku tygodni. Teraz jest to już oficjalna decyzja bpa Tadeusza Lityńskiego. Komunikat w tej sprawie zostanie odczytany w kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w niedzielę 9 sierpnia. Co napisał w nim biskup Lityński?

Trwa głosowanie...

Czy chciałeś/chciałaś kiedyś zostać księdzem/zakonnicą?

  Będzie nowe seminarium

  „Uwzględniając żywy i trwający od bardzo długiego już czasu kult Matki Bożej czczonej w paradyskim seminarium, z dniem 15 sierpnia kościół rektoralny Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu ustanawiam Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. Powołując do życia nowe sanktuarium, chcę prosić, aby było to miejsce szczególnej modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za wszystkich powołanych do służby w Kościele” – czytamy w komunikacie.

  Biskup Tadeusz Lityński zachęca do modlitwy o nowe powołania, bo – jak sam przyznaje w komunikacie – lubuski Kościół przeżywa kryzys powołań. „Dotyka on nasze wspólnoty i niesie zagrożenie, że w przyszłości w wielu parafiach zabraknie duszpasterzy” – pisze ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

  Coraz mniejszą liczbę powołań do kapłaństwa widać po liczbie wyświęcanych księży. Od kilku lat wyświęcanych jest ich zaledwie kilku. W tym roku biskup wyświęcił pięciu nowych kapłanów. Z kolei tylko jeden kleryk przyjął w tym roku święcenia diakonatu. To oznacza, że w przyszłym roku wyświęcony może być tylko jeden kapłan. Parafii w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest 270, a w ostatnich latach „odchodzi do domu Pana” średnio kilkunastu kapłanów rocznie.

  Klerycy przy 30 Stycznia

  „Kryzys nie może nas jednak skłaniać do obniżania wymagań stawianych kandydatom do święceń, wręcz przeciwnie, musi motywować do przygotowywania młodych ludzi do kapłaństwa świętego, otwartego na ludzi potrzebujących pomocy i zdolnych do budowania lokalnych wspólnot. By było to możliwe, sami kandydaci do święceń muszą doświadczyć wspólnoty wiary, osiągnąć ludzką dojrzałość i stać się uczniami Chrystusa. Dlatego od października – pozostając alumnami seminarium w Paradyżu – będą przebywać w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp.” – napisał w komunikacie bp Lityński. Dodał też, że zmiana miejsca formacji kleryków wynika też z poważnych prac remontowych w budynku seminarium.
  Przypomnijmy: Instytut Biskupa Wilhelma Pluty mieści się w byłym pałacu biskupim przy ul. 30 Stycznia.

  W przyszłym roku akademickim do kapłaństwa w seminarium przygotowywać się będzie kilkunastu kleryków.

  Klerycy w Gorzowie będą się przygotowywać do stanu duchownego po prawie 60 latach przerwy. W Gorzowie seminarium istniało do 1960 r. Niższe seminarium mieściło się przy ul. Łokietka 16-18, a więc naprzeciwko kamienicy, w której do niedawna mieściła się Księgarnia św. Antoniego. Jak pisał Juliusz Sikorski w naukowym opracowaniu o gorzowskim seminarium, pierwszy nabór do rozpoczynającej działalność 1 września 1946 r. placówki, zakończył się przyjęciem 80 osób. Wyższe seminarium do 1961 r. znajdowało się przy ul. Warszawskiej.

  Czytaj również:
  Zmiany w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Czy w Twojej parafii będzie nowy ksiądz?

  WIDEO: Święcenia kapłańskie w Gorzowie

  emisja bez ograniczeń wiekowych
  Wideo

  Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Polecane oferty

  Materiały promocyjne partnera
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska