Seniorzy seniorom. Wyjątkowe przedsięwzięcie dla osób w wieku 60+

Artykuł sponsorowany Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Między Odrą a Bobrem

Poznając specyfikę wieku senioralnego, możemy dowiedzieć się wiele o sobie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Między Odrą a Bobrem, dała początek wyjątkowemu projektowi pt. „Uczymy się seniora”, który ma przygotować seniorów do roli nieformalnych opiekunów osób starszych, ale i wspomóc ich samych w codziennych wyzwaniach, problemach i potrzebach. Właśnie trwa rekrutacja uczestników do cennego przedsięwzięcia.

- Nasz projekt odpowiada na autentyczne potrzeby osób starszych – podkreśla Olga Oskierko, trener projektu i psycholog seniora. – Społeczeństwo się starzeje, a wiele z istniejących programów nie do końca wpasowuje się w potrzeby osób starszych, szczególnie mieszkających w małych miejscowościach. Nasze przedsięwzięcie stworzono na podstawie wnikliwej analizy środowiska senioralnego, wsłuchania się w potrzeby i problemy.

Do projektu mogą przystąpić mieszkańcy kilku gmin naszego województwa w wieku 60+, którzy do końca grudnia uczestniczyć będą w sześciu bezpłatnych, comiesięcznych spotkaniach, które pozwolą kompleksowo poznać specyfikę wieku senioralnego w obszarze zdrowotnym, społecznym oraz psychologicznym. Wiedza, którą nabędą uczestnicy, niewątpliwie stanie się wsparciem dla nieformalnych opiekunów osób starszych, a także wszystkich tych, którzy chcieliby nabyć nowe kompetencje – niezwykle istotne i pomocne w codziennym życiu każdego seniora, ale też w pracy zawodowej.

Inicjatywa skierowana jest do osób 60+ z gmin: Świdnica i Nowogród Bobrzański, Czerwieńsk i Zabór, Sulechów i Trzebiechów oraz Kolsko i Bojadła. W ramach projektu odbędzie się sześć bezpłatnych warsztatów, po jednym w każdym miesiącu. Jak zaznacza Olga Oskierko, warsztaty będą dostosowywane do potrzeb oraz możliwości grupy.

Łącznie projekt obejmie 110 osób z ośmiu gmin. Warto się śpieszyć, gdyż zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże. Pierwszym krokiem przy wdrażaniu pomysłu była współpraca z gminami, ze szczególnym naciskiem na zorientowanie się, jakie są potrzeby osób starszych. Do przedsięwzięcia może dołączyć każdy, kto zamieszkuje w jeden z ośmiu gmin i ukończył 60. rok życia.

- Osoby, które przystąpią do projektu nabędą wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą doradzić nie tylko znajomemu czy sąsiadowi, ale również pomóc sobie samemu, gdyż tak naprawdę „ucząc się seniora”, uczymy się o sobie – wyjaśnia O. Oskierko.

Projekt potrwa do grudnia. Na lipiec zaplanowano warsztaty dotyczące dietetyki oraz potrzeb seniorów. W sierpniu przybliżone zostaną kwestie cyfryzacji oraz możliwości seniorów w czasie pandemii. We wrześniu, bezpieczeństwo oraz aktywność fizyczna osób starszych, w październiku podstawowa opieka, wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz profilaktyka, a w listopadzie podstawowe choroby wieku senioralnego. Zajęcia, które zakończą się w grudniu dotyczyć będą komunikacji oraz empatii. Uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia szkoleń. – Bloki tematyczne powstały po wnikliwej analizie potrzeb seniora, zajęcia mają odpowiadać na realne problemy i wątpliwości. Podczas pierwszych zajęć chcemy poznać uczestników, by móc w razie potrzeby zmodyfikować program. Jeśli więc okaże się, że wielu z nich opiekuje się osobą chorą na Alzheimera, nasze warsztaty poświęcimy takiemu zagadnieniu. Zajęcia mają być mile i pożytecznie spędzonym czasem, który da również praktyczną pigułkę wiedzy i wesprze seniorów w codziennej, trudnej roli.

- Projekt zakłada doskonalenie kompetencji nieformalnych opiekunów osób starszych – podkreśla pani Olga. – W Polsce motyw opiekuńczy jest bardzo silny, jeśli chodzi o rodzinę, gdyż aż 85% procent opiekunów osób starszych to ich bliscy. Podczas gdy społeczeństwa zachodnie realizują model profesjonalny – zawodowy, gdzie opiekunami są osoby z zewnątrz, w Polsce seniorem najczęściej opiekuje się rodzina, a bardzo często drugi senior, np. małżonek. Jest to bardzo obciążają rola w życiu, dlatego też opiekunowie potrzebują kompleksowego wsparcia, wiedzy oraz umiejętności psychologicznego podejścia. I nasz projekt ma właśnie takie kompleksowe wsparcie zapewnić.

Warto dodać, że projekt daje również kompetencje, które będą przydatne w pracy zawodowej, np. podczas dodatkowej pracy zarobkowej. Odbycie szkolenia wyposaża w wiedzę i umiejętności, które można wykorzystać będąc nieformalnym opiekunem seniora, a należy podkreślić, że rynek pracy i zapotrzebowanie pod tym względem są naprawdę duże.

Olga Oskierko, z zawodu psycholog seniora, nie ukrywa, że pozytywnie należy ocenić wzrastającą liczbę programów skierowanych do osób starszych, jednak wciąż jest to wyłącznie kropla w morzu potrzeb. – Niestety, ale widoczna jest również tendencja do generalizacji grupy seniorów, podczas gdy to bardzo zróżnicowane środowisko, mające różne potrzeby i problemy. Mówiąc o seniorze, możemy mówić o osobie mającej 60 lat, ale i 90, więc są to aż trzy pokolenia różnicy, dlatego nie można generalizować i w naszym programie stawiamy przede wszystkim na rozpoznanie potrzeb, a sam projekt ma być elastyczny i dostosowany do różnic oraz potrzeb pomiędzy grupami wiekowymi.

- Niestety, ale w Polsce jest również bardzo mało specjalistów zajmujących się seniorami, w tym lekarzy geriatrów. Zapotrzebowanie na kompleksową opiekę seniorami wyraźnie wzrasta, dlatego pozostaje mieć nadzieję, że i specjalistów będzie przybywać. Potrzeby są ogromne i to na różnych frontach: oprócz pożądanej aktywizacji osób starszych, jest również ciemna strona starości – chociażby problemy zdrowotne i bardzo częste depresje. By móc przeciwdziałać i zapobiegać, konieczne jest powiększenie kadry zajmującej się seniorami, a także projekty – takie jak ten realizowany przez lokalną grupę działania, które nie pozostawią nieformalnych opiekunów seniorów bez wsparcia i profesjonalnego doradztwa.

Rekrutacja trwa – zgłoszenia przyjmowane są do 17 lipca. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: 666 975 797, mailowo: lubuskisenior@gmail.com lub bezpośrednio w urzędach ośmiu gmin uczestniczących w projekcie.

Projekt realizowany jest w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, zaś realizatorem Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Między Odrą a Bobrem z Zaboru. Co ważne, organizatorzy na bieżąco monitorują i dostosowują formę prowadzenia warsztatów do aktualnej sytuacji epidemicznej.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3