Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Kargowej będą mieli swój drugi dom

Marek Białowąs
Marek Białowąs
Wielu seniorów, gdy zostają sami, popada w apatię. Dom pobytu ma temu zapobiegać
Wielu seniorów, gdy zostają sami, popada w apatię. Dom pobytu ma temu zapobiegać Mariusz Kapała
Gmina otworzy za pół roku dom dziennego pobytu seniorów. - Dostaliśmy na ten cel pieniądze - mówi burmistrz Jerzy Fabiś.

- Dom zorganizujemy w budynku Gminnego Centrum Kultury - zapowiada Jerzy Fabiś. - Jest tam miejsce po byłej bibliotece i zwolniło się mieszkanie służbowe. Uzyskaliśmy pieniądze na adaptację tych pomieszczeń w resorcie rodziny i polityki społecznej.
Kwota dofinansowania projektu nazwanego ,,Senior plus’’ wynosi ponad 295 tys. zł i jest to 80 proc. całej inwestycji. Pozostałe 20 proc. gmina musi dołożyć z własnego budżetu.

Prace remontowe rozpoczną się już w lipcu, aby do końca roku zdążyć z oddaniem pomieszczeń do użytku. Placówka ma rozpocząć działalność od stycznia 2018 r.

- A jak dom zostanie otwarty, to my z chęcią włączymy się w jego działalność - zapowiada Brygida Wróblewska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kargowej.

Burmistrz przypomina przy tym, że to właśnie ze środowiska UTW wyszedł pomysł, aby podobny dom zorganizować. - Jest coraz więcej ludzi starszych, samotnych, którzy spędzają cały dzień w domu. Właśnie depresja seniorów bardzo często jest wynikiem potwornej samotności. Gdy żona lub mąż nie żyje, a dzieci mieszkają gdzieś daleko, samotny człowiek nie ma dziś nawet z kim porozmawiać - powiedział J. Fabiś.

W domu dziennego pobytu seniorzy z terenu gminy będą mogli przebywać nawet 8 godzin dziennie. Osoby starsze będą miały do dyspozycji pomieszczenie ogólnodostępne pełniące funkcje sali spotkań i jadalni, pomieszczenia kuchenne ze zmywalnią, klub z biblioteczką, prasą, komputerem z dostępem do internetu i TV, pomieszczenie do odpoczynku, łazienkę z toaletami i prysznicem, pralkę i miejsce do prasowania oraz salę do aktywności ruchowej. Pomieszczenia będą przystosowane również do osób niepełnosprawnych. Zapewniony będzie dojazd z miejsca zamieszkania, a także ciepły posiłek.

- Dom dziennego pobytu dla seniorów ma pozwalać na aktywne spędzanie czasu wolnego. Oferta obejmować będzie usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej - powiedział burmistrz.
Gmina ma w planie zatrudnienie dwóch osób, w tym jednego specjalistę od rehabilitacji. Kargowa dołoży do tego projektu blisko 60 tys. zł. Później, w następnych latach może się starać o wsparcie kosztów działalności domu.

Na program "Senior plus" rząd chce przeznaczyć 340 mln zł. To odpowiedź na starzenie się naszego społeczeństwa. Jak wynika z danych resortu rodziny i pracy, do 2025 r., 28 proc. Polaków będzie miało co najmniej 60 lat.

Czytaj też:

"Ja już nie mam nadziei". Starsza kobieta pozostawiona bez jedzenia i ciepłej wody

Zobacz również: Minister Rafalska: wszyscy będziemy kiedyś seniorami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska