Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie polskich naukowców! Odkryli tropy najstarszego zwierzęcia na Ziemi

Lidia Cichocka - "Echo Dnia"
Kielecki geolog Zbigniew Złonkiewicz prezentuje, jak mogło wyglądać zwierzę, którego ślady znaleziono.
Kielecki geolog Zbigniew Złonkiewicz prezentuje, jak mogło wyglądać zwierzę, którego ślady znaleziono. fot. Echodnia.eu
Polscy naukowcy za sprawą swojego odkrycia trafili na okładkę prestiżowego czasopisma "Nature". Po raz pierwszy na świecie odkryto ślady nieznanego zwierzęcia, które żyło 400 milionów lat temu, o 100 milionów wcześniej niż wszystkie znane do tej pory.

W jednym z kamieniołomów Gór Świętokrzyskich niezwykłego znaleziska dokonali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowego Instytutu Geologicznego i Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja).

Te informacje sprawią, że trzeba będzie dopisać nowy rozdział do podręczników paleontologii. Odkrycie zmienia dotychczasowe poglądy na ewolucję, dostarcza cennych informacji o pierwszych czworonogach oraz o środowisku, w którym żyły. Państwowy Instytut Geologiczny dopiero dziś ogłosi wyniki badań, zostaną one także opublikowane w "Nature", jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie.

Region świętokrzyski ma powód do dumy, bo dwie osoby, które dokonały tego odkrycia są kielczanami. Pierwszym, który zauważył odciski, jednak zupełnie nie wiedział od czego pochodzą i ile lat liczą, był kielecki geolog Zbigniew Złonkiewicz. To zainteresowani jego odkryciem do kamieniołomu koło Zagnańska podążyli Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek. O pierwszych spostrzeżeniach pisali w "Przeglądzie Geologicznym" nr 11 z 2008 roku. Podkreślali, że chociaż wygląd i wielkość tropów pasowała do śladów znanych z innych miejsc, to jednak ich wiek był zaskakujący. Były one o wiele starsze od najstarszych szczątków kostnych tetrapodomorfów (tak nazywane są wczesne czworonogi). Dalszych badań wymagało potwierdzenie tego, w co trudno było uwierzyć, a mianowicie, że udało się natrafić na ślady zwierzęcia, które z ryby stawało się płazem: zaczęło oddychać powietrzem atmosferycznym, a płetwy zastąpiły mu kończyny. Więcej o sensacyjnym odkryciu w piątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska