Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne znalezisko w rejonie Wałbrzycha! Mnóstwo średniowiecznych monet w glinianym garnku. Takiego odkrycia nie było od lat! [ZDJĘCIA]]

OPRAC.:
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Tak wygląda część odnalezionego na Dolnym Śląsku skarbu. Takie odkrycie zdarza się raz na 100 lat, a może i rzadziej
Tak wygląda część odnalezionego na Dolnym Śląsku skarbu. Takie odkrycie zdarza się raz na 100 lat, a może i rzadziej Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Takie odkrycie zdarza się raz na sto lat, a może nawet rzadziej. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje o odkryciu na Dolny Śląsku wielu średniowiecznych monet, tak zwanych brakteatów, które były przechowywane w zniszczonym glinianym garnku. Wstępne oględziny pozwalają określić chronologię znaleziska na pierwszą połowę XIII wieku!

- Delegatura w Wałbrzychu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu pozyskała bardzo cenne zabytki archeologiczne. Maja przede wszystkim wartość historyczną, naukową i artystyczną - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Według wstępnej oceny archeologów tak dużego, formalnie zgłoszonego znaleziska, nie było od co najmniej 100 lat - dodaje konserwator.

ŚREDNIOWIECZNE MONETY ZNALEZIONE NA DOLNYM ŚLĄSKU - ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

Tak wygląda część odnalezionego na Dolnym Śląsku skarbu. Takie odkrycie zdarza się raz na 100 lat, a może i rzadziej

Sensacyjne znalezisko w rejonie Wałbrzycha! Mnóstwo średniow...

Znalezione na Dolnym Śląsku monety to średniowieczne brakteaty

Zgłoszenie o znalezisku wpłynęło do Delegatury w Wałbrzychu 7 kwietnia. Następnego dnia starszy inspektor ds. zabytków archeologicznych, Marek Kowalski, wraz z ekipą archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego dokonali oględzin zgłoszonych przedmiotów oraz miejsca znalezienia. Z oczywistych względów pracownicy urzędu ochrony zabytków nie chcą podawać dokładniejszej lokalizacji odkrycia. Wiadomo jedynie, że miało ono miejsce na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego, taki jest terenowy zakres działalności wałbrzyskiej delegatury.

Okazało się, że znalezione przedmioty to średniowieczne brakteaty, które były przechowywane w zniszczonym glinianym garnku.

- Wstępne oględziny pozwalają określić chronologię znaleziska na I połowę XIII wieku. Znalezisko jest homogeniczne, jeżeli chodzi o naczynie i monety. Sugeruje to okres, w którym przedmioty zostały ukryte. Wstępna identyfikacja mennic wskazuje na warsztaty Brandenburgii, Saksonii oraz Śląska - wyjaśnia Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Średniowieczne monety na Dolnym Śląsku. Co się teraz z nimi stanie?

Brakteaty były wykonane z cienkiej blaszki. Funkcjonowały jako środki płatnicze w okresie średniowiecza. Użytkowanie poszczególnych serii menniczych było stosunkowo krótkie. Z danych historycznych wiadomo, że wymiana środka płatniczego w tym okresie następowała nawet 2-3 razy w roku. Ze względu na powyższe, zachowanych monet z tego okresu jest niewiele, ponieważ były one na bieżąco przetapiane i tłoczono w nowe serie. Znalezienie znacznej ilości monet z tego okresu jest więc wyjątkową okolicznością. Wiadomo, że znaleziono nawet kilkaset monet. Na zdjęciach udostępnionych przez konserwatora, widoczna jest część wyjątkowego znaleziska.

Same brakteaty są wdzięcznym materiałem do studiów mediewistycznych. Dominują na nich przedstawienia antropogeniczne, zoomorficzne, fantastyczne (gryfy, syreny, anioły itp) oraz elementy architektury (wieże, mury itp). - "Nasze" znalezisko jest w zadziwiająco dobrym stanie. Odciski w większości są wyraźne, a same monety mało zniszczone. Z naszej wiedzy wynika, że do tej pory największe zbiory brakteatów znajdują się w Krakowie i Warszawie. Mając na uwadze ilość obecnie znalezionych monet możemy przypuszczać, że mekką mediewistów będzie teraz Wrocław - wyjaśnia Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Teraz monety czeka opracowanie naukowe, konserwacja i publikacja. Wymaga to jednak pozyskania dotacji w formie grantów naukowych, więc dla szerszej publiczności monety będą dostępne dopiero za jakiś czas. Być może uda się je zaprezentować w jednym z wrocławskich muzeów.

ZOBACZ TAKŻE:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska