Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Separacja kończy związek, ale jednak nie ostatecznie

Katarzyna Borek 68 324 88 37 [email protected]
Kiedy drogi małżonków rozchodzą się, nie musi to oznaczać rozwodu. Wiele par w takiej sytuacji decyduje się na separację.
Kiedy drogi małżonków rozchodzą się, nie musi to oznaczać rozwodu. Wiele par w takiej sytuacji decyduje się na separację. sxc.hu
Ustalanie winy, wzajemne oskarżenia, walka o pieniądze... Tak wygląda ciemna strona orzeczenia rozwodu. Aby uniknąć tych problemów, coraz więcej par małżeńskich decyduje się na separację. Tłumaczymy jej zasady i sposób ustanawiania.

Separacja to rozwiązanie dla osób, które chcą uregulować kwestie dotyczące własnego małżeństwa i załagodzić istniejące konflikty, ale:

* nie mogą żyć razem, ale i nie potrafią zdecydować się na rozwód, który jest ostatecznym zakończeniem związku małżeńskiego,

* lub z powodu własnych poglądów na życie uważają, że rozwód nie jest im do niczego potrzebny.

WAŻNE RÓŻNICE

Rozwód - to wyrok sądu, który sprawia, że małżeństwo przestaje formalnie istnieć, zostaje rozwiązane. Para może zawrzeć kolejny związek małżeński.

Separacja - to instytucja prawna, która formalnie rozdziela małżeństwo, ale nie do końca, bo jest odwracalna. Dzięki temu można odpocząć od siebie; pożyć na próbę w innym układzie; sprawdzić, czy upływający czas czegoś jednak nie zmieni pomiędzy daną kobietą a mężczyzną.

Uwaga! Para żyjąca w separacji nie może formalnie związać się z innymi partnerami, czyli wstąpić w nowy związek małżeński.

PRZESŁANKI

1 Kiedy już podejmiemy decyzję o ustaleniu separacji, musimy samodzielnie lub z pomocą wynajętego prawnika zmierzyć się z szeregiem procedur.

2 Głównie chodzi o ustalenie, czy wystąpiły tzw. przesłanki do orzeczenia separacji.
W przypadku rozwodu rozpad małżeństwa musi być trwały (czyli że nie istnieje już możliwość naprawienia więzi pomiędzy małżonkami, polepszenia ich sytuacji) oraz zupełny (pomiędzy tą kobietą a mężczyzną brak jest więzi duchowej, psychicznej i gospodarczej).

2 Podczas separacji nie trzeba udowadniać, że rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały. Wystarczy udowodnić, że jest zupełny.

3 Separacji może także żądać małżonek, który jest wyłącznie winny rozkładowi pożycia.

DWIE FORMY

Jak tłumaczy Agata Brucko-Stępkowska, prezes Futuro Finance, spółki zajmującej się m.in. wsparciem prawnym klienta w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego: - Sprawa sądowa dotycząca ustalenia separacji może mieć formę zwykłego procesu lub przybrać tryb nieprocesowy. Kwestie te reguluje kodeks postępowania cywilnego.

Te dwie różne formy przeprowadzenia separacji wiążą się z różnymi wysokościami stawek za przeprowadzenie każdego z tych trybów. Warto jednak wiedzieć, że małżonkowie mogą złożyć odpowiedni wniosek, który umożliwi im częściowe lub całkowite zwolnienie z kosztów sądowych.

SZYBKO I TANIEJ

Jak najtaniej uzyskać separację? Dogadać się. Bo aby sąd wydał orzeczenie o separacji, oboje małżonkowie powinni złożyć zgodny wniosek - do sądu okręgowego właściwego dla obszaru, na którym zamieszkują małżonkowie. Opłata sądowa wynosi w tym przypadku 100 zł. Taka sprawa sądowa będzie mieć tryb nieprocesowy i ogranicza się zwykle do jednego spotkania. Pozwala więc zaoszczędzić nie tylko czas, ale pieniądze.

TROCHĘ KOSZTOWNIEJ

1 A co jeśli jeden z małżonków odmawia złożenia zgodnego wniosku o separację? Drugi może złożyć taki pozew (w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego), ale musi się liczyć z tym, że będzie to już dużo droższe rozwiązanie. Bo opłata sądowa w przypadku tak zwanej separacji spornej wynosi wówczas 600 zł (tyle, ile stała opłata za rozwód).

2 Orzeczenie separacji będzie odbywać się wówczas w trybie procesowym. Zakończy się wydaniem wyroku odnoszącym się do:

* ustalenia o winie,

* przyznania władzy rodzicielskiej,

* orzeczenia alimentów na rzecz dzieci i/lub współmałżonka,

* określenia zasad kontaktów z dziećmi, podziału majątku i korzystania ze wspólnego mieszkania.

WAŻNE INFORMACJE

1 Tryb nieprocesowy dotyczy wyłącznie małżeństw bezdzietnych oraz tych współmałżonków, których dzieci osiągnęły już pełnoletność. Jeśli macie więc małe dzieci, nie skorzystacie z tej łatwiej formy formalnego oddzielenia się od drugiego małżonka.

2 Trzeba też wiedzieć o tym, że sąd nie wyda orzeczenia o separacji w trybie procesowym, jeśli uzna, że:

* na jej skutek ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,

* lub że byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

3 Małżonkowie pozostający w separacji nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego - bo "stary" jest jakby w zawieszeniu.

4 Separacja zawsze może zostać zniesiona - wystarczy zgodne pisemne żądanie małżonków w tym zakresie i wraca się po prostu do starego układu.

5 W przypadku problemów z uzyskaniem separacji możliwe jest złożenie apelacji do sądu apelacyjnego.

PODZIAŁ MAJĄTKU

* Orzeczenie separacji jest równoznaczne z uznaniem, że ustaje małżeńska wspólność majątkowa.

* Możliwe jest zatem dokonanie podziału majątku i wyłączenie współmałżonka z kręgu spadkobierców.

* Po separacji małżonkowie mają sobie jednak obowiązek pomagać, jeżeli wymagają tego tzw. względy słuszności!

NIEŚLUBNE DZIECI

Separacja reguluje także kwestię nieślubnych dzieci partnerów pozostających w separacji. Jeśli dziecko urodziło się w czasie 300 dni od momentu jej orzeczenia, możliwe jest tak zwane wyłączenie domniemania pochodzenia dziecka, czyli nie traktowanie współmałżonka jako ojca narodzonego dziecka.

POMOŻEMY

Jeśli masz pytania dotyczące rozstawania się z małżonkiem - skutków prawnych takiej decyzji, jej wpływu na psychikę i samopoczucie wspólnych dzieci - dzwoń do naszych ekspertów. Na Twoje pytania czekają współpracujący z "GL" adwokaci, psycholog, mediator rodzinny. Wykaz dyżurów zamieszczamy na stronach Doradzamy "Gazety Lubuskiej".

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska