Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serca i karabiny. Komentarz redaktora naczelnego

Janusz Życzkowski
Janusz Życzkowski, redaktor naczelny "GL"
Janusz Życzkowski, redaktor naczelny "GL" Archiwum
14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego powołano do życia Armię Krajową. Tak powstały zakonspirowane siły zbrojne w czasie II wojny światowej.

Na długo nim datę w kalendarzu zajęli zakochani, kierowani miłością do Ojczyzny żołnierze rozpoczęli walkę o niepodległość.

Symboliczne, że jednego dnia pędzimy do kwiaciarni po różyczki i czekoladki, a jednocześnie wspominamy poświęcenie żołnierzy podziemia w walce z okupantem. Proste, wręcz banalne zestawienie niesie ze sobą istotne pytanie o to, czy dziś zdolni bylibyśmy do takiego wysiłku? Co znaczy dla nas suwerenność i czy gdyby przyszła godzina próby, stanęlibyśmy do obrony granic? Czy istnieje dla nas pojęcie miłości Ojczyzny? Jeśli tak, to czym ona jest? Piszę o tym, bo groźne pomruki ze wschodu przywołują znaną nam historię. Oczywiście to daleko, my jesteśmy w NATO i Unii Europejskiej, ale i wtedy 80 lat temu istniały sojusze, deklaracje i pakty o nieagresji. Ktoś uznał jednak, że jego interes czy ideologia jest ważniejsza, ktoś inny bronił własnej dumy i udzielał bratniej pomocy, a w zderzeniu totalitarnego szaleństwa staliśmy się zakładnikiem globalnych interesów.

Dziś kiedy obserwujemy dyplomatyczne wzmożenie, dopuszczamy do siebie i tę czarną myśl. Dopuszczamy i zaraz wypieramy, bo w Walentynki wolimy celebrować motyle w brzuchu i miłosne uniesienia, niż wspominać historię i zastanawiać się nad możliwymi wojennymi scenariuszami. Z połączenia tych dwóch wykluczających się rzeczywistości może jednak wypłynąć coś, z czym Polska kojarzy się na całym świecie. Solidarność. Solidarność z tymi, których wolność jest zagrożona. Wsparcie wyrażone ludziom, których znamy, bo także tu znaleźli swój drugi dom. Wrażliwość na ich sytuację i jeśli trzeba pomoc, bo przecież sami kiedyś też tej pomocy potrzebowaliśmy.

Przy tym wszystkim bądźmy dobrej myśli i kochajmy. Nie tylko od święta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska