Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serdeczne poduszki dla pacjentek po mastektomii trafiły do szpitala w Gorzowie. Stworzyły je cudowne mieszkanki pobliskich Strzelec

OPRAC.: RED.
Panie ze Strzelec Krajeńskich podarowały serdeczne poduszki dla pacjentek gorzowskiego szpitala po mastektomii/
Panie ze Strzelec Krajeńskich podarowały serdeczne poduszki dla pacjentek gorzowskiego szpitala po mastektomii/ mat. szpitala/organizatorów akcji
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W tym czasie prowadzonych jest wiele akcji i kampanii dotyczących profilaktyki onkologicznej kobiet. Jedną z nich przeprowadziły panie ze Stowarzyszenia Amazonki w Strzelcach Kraj., które wraz ze strzeleckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku uszyły „serdeczne poduszki” dla pacjentek gorzowskiego szpitala. – Te poduszki w kształcie serca są bardzo pomocne w rehabilitacji kobiet po mastektomii. Zapobiegają obrzękom limfatycznym - tłumaczy Irena Regulska, jedna z Amazonek.

Jak informuje gorzowska lecznica, w strzeleckim Centrum Aktywności Społecznej, gdzie działają i Amazonki, i Uniwersytet Trzeciego Wieku, powstało w sumie 125 poduszek - serduszek.

- Nasze pacjentki na pewno bardzo się ucieszą. Używanie poduszki pomaga odprowadzić zalegającą chłonkę. To taki "klin" zabezpieczający przed obrzękiem ręki po stronie operowanej piersi - tłumaczy Elżbieta Przysiężniak, specjalistka pielęgniarstwa onkologicznego.

Panie ze Strzelec, które tak obdarowały tak pacjentki gorzowskiego szpitala, do badań profilaktycznych i samokontroli namawiają przez cały rok - nie tylko w październiku!

Szybko wykryty nowotwór szansą na wyleczenie. Dlatego: badajcie się!

Wiele badań możemy wykonać za darmo. Sprawdź, jakie programy profilaktyczne dla kobiet prowadzi Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, umów się na wizytę i zbadaj się.

Rak piersi jest najczęściej występującym na świecie nowotworem złośliwym wśród kobiet, a także jedną z głównych przyczyn zgonów nowotworowych. Jest najczęstszym kobiecym nowotworem w Polsce. W ciągu ostatniego półwiecza liczba jego przypadków wzrosła aż dwukrotnie. Stanowi też drugą główną przyczynę zgonów na raka wśród kobiet. Sytuacja nie poprawia się pomimo dostępności bezpłatnych badań prewencyjnych, które wciąż cieszą się zbyt małą popularnością.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. To choroba, która występuje najczęściej wśród kobiet po 50. roku życia (zmiany jednak rozwijają się u coraz młodszych kobiet). Kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z tymi, które nie poddają się systematycznym badaniom.

Należy jednak pamiętać, że podstawą jest samobadanie piersi, które każda kobieta - od 20. roku życia - powinna wykonywać raz w miesiącu. Takie samobadanie najlepiej wykonywać raz w miesiącu, do pięciu dni po miesiączce. Nie zajmie wiele czasu, a może całkiem dosłownie uratować życie.

U kobiet, które uczestniczą w przesiewowych badaniach mammograficznych, częściej wykonuje się inwazyjne procedury diagnostyczne z powodu zmian podejrzanych, które często okazują się zmianami łagodnymi.

Z Programu Profilaktyki Raka Piersi skorzystać mogą raz na dwa lata Lubuszanki w wieku 50-69 lat. W Lubuskiem z darmowej mammografii w ramach tego programu skorzystało już blisko 50 proc. kobiet! Badanie można zrobić stacjonarnie oraz w mammobusie. Harmonogram ich pobytów znajduje się na stronie internetowej lubuskiego oddziału NFZ w zakładce „trasy mammobusów” oraz Profilaktyczne programy zdrowotne.

PRZECZYTAJ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska