Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serial "Czterej pancerni i pies" - filmowy maraton w Żaganiu

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Czołg Rudy 102 - jeden z "bohaterów" serialu "Czterej pancerni i pies" - będzie stacjonował w sobotę przy ul. Wałowej w Żaganiu.
Czołg Rudy 102 - jeden z "bohaterów" serialu "Czterej pancerni i pies" - będzie stacjonował w sobotę przy ul. Wałowej w Żaganiu. Małgorzata Trzcionkowska
W pałacowej sali Inter w Żaganiu za kilka dni rusza darmowe kino dla mieszkańców miasta. Pierwsze projekcje już 27 i 28 września. W sobotę maraton z serialem "Czterej pancerni i pies".

Mieszkańcy miasta będą mieli darmowe kino, takie jak w Małomicach. Tam Małomicki Ośrodek Kultury zakupił specjalny parasol licencyjny, który zezwala na darmowe projekcje. Są nowości w 2D i 3D. Pomysł bardzo się spodobał żagańskim radnym, którzy - pod kierownictwem Tomasza Kwarcińskiego - obejrzeli "Avatara" i postanowili zorganizować podobną atrakcję również w Żaganiu.

W Pałacu Książęcym sala Inter ma 99 miejsc, przystosowana jest do projekcji filmów. Przez jakiś czas, po zamknięciu dawnego kina Meteor, spełniała rolę kina. Jednak za bilety trzeba było płacić, a na każdy film kupować licencję. W końcu pałacowe kino przestało działać.

Pomysł radnych podjął Paweł Lichtański, dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu. - Mamy już taką samą licencję, jak w Małomicach - opowiada. - Będziemy wyświetlać filmy za darmo, dwa razy w miesiącu. Na razie tylko w 2D, bo dobre okulary są bardzo drogie. To wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Radni dali na kino

W środę żagańscy radni spotkali się w trybie nadzwyczajnym, by wspomóc kino. - Znaleźliśmy oszczędności w budżecie rady i postanowiliśmy przekazać 7 tys. zł na zakup wyposażenia kina - tłumaczy przewodniczący rady T. Kwarciński. - Radni przyjęli propozycję jednogłośnie.
Centrum Kultury dołoży 5 tys. zł. Za całą kwotę chce kupić zestaw blu-ray ze specjalnym rzutnikiem. To wystarczy do oglądania filmów dobrej jakości. W przyszłym roku z oszczędności być może uda się dokupić pasywne okulary 3D dla widzów.

Wojenny weekend

Pierwsze projekcje w darmowym kinie odbędą się już w sobotę 27 września. Od soboty 20 września można się zapisywać na maraton z serialem "Czterej pancerni i pies". Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Centrum Kultury pod numerem 477 64 75, w godz. 9-15.

Sobotnie uroczystości (27 września) zaczną się o godz. 11 na rondzie "fasolce" przy dawnym hotelu Nadbobrzańskim, które zyska nazwę "Ronda Czterech Pancernych". Przy dźwiękach piosenki "Deszcze niespokojne" zostanie odsłonięta tablica z nazwą. O 11.30 w pałacu będzie można zobaczyć prezentację multimedialną, poświęconą serialowi, wysłuchać prelekcji Marka Łazarza, dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich i autora książki "Czterej pancerni i pies, przewodnik po serialu i okolicach". Czynna też będzie wystawa z serialowymi pamiątkami. O godz. 12 w sali Inter rozpocznie się maraton z pancernymi. - Zobaczymy pierwszych osiem odcinków, nakręconych w Żaganiu - zachęca P. Lichtański. - Wśród osób, które wytrwają do końca (ok. godz. 19) zostaną rozlosowane nagrody niespodzianki. To będzie również bicie rekordu Polski w oglądaniu serialu.

W niedzielę 28 września w pałacu o godz. 11 będzie można posłuchać koncertu muzyki filmowej, a od godz. 12 w darmowym kinie będzie można oglądać wojenne filmy. Przegląd zakończy się o godz. 18. Będzie też można podziwiać grupy rekonstrukcyjne, kinomani będą mogli skorzystać ze stoiska popcornem i otrzymać specjalne, pamiątkowe bilety.

Dodatkową atrakcją w sobotę będzie czołg "Rudy 102", który będzie stacjonował na parkingu przy ul. Wałowej. Warto się zapisać już teraz, bo ilość miejsc jest ograniczona.

Pasjonat serialu

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich jest również autorem książki "Czterej pancerni i pies - przewodnik po filmie i okolicach".
- Serial jest moją osobistą fascynacją od wielu lat - podkreśla. - Każdy z nas bawił się kiedyś w pancernych i konstruował czołg Rudy z kartonu lub z koca i stołu. Teraz z każdy może sobie kupić prawdziwy czołg z demobilu. Ale magia serialu pozostała. Dzieci nadal bawią się w pancernych.
Prelekcji Marka Łazarza będzie można posłuchać przed maratonem filmowym w sobotę. Można też zapytać autora o miejsca i ludzi, którzy pojawili się w filmowym kadrze. Według zapowiedzi dyrektora Pawła Lichtańskiego, do miasta ma przyjechać syn Konrada Nałęckiego, reżysera serialu.

Żagań udawał Lublin

Przygodowy serial powstawał w latach 1965-69. Zniszczony po wojnie Żagań udawał Lublin i Warszawę, zaś stara papiernia była bardzo dobrym miejscem do scen batalistycznych. Aktorzy strzelali ostrą amunicją, bo była tańsza od atrap, sprowadzanych z zachodu. W wielu scenach grali żołnierze służby zawodowej i zasadniczej, a także sprzęt żagańskiej dywizji.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska