Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serwisy społecznościowe to przyszłość internetu

Jakub Pikulik 0 95 722 57 72 [email protected]
fot. Archiwum
Od 2005 roku lawinowo wzrasta liczba użytkowników portali społecznościowych. Ludziom nudzi się bierne przeglądanie witryn. W dzisiejszych czasach informacje w globalnej sieci może zamieszczać każdy.

Czym właściwie "społecznościówki" różnią się od tradycyjnych portali? Ano tym, że są tworzone przez zwykłych użytkowników sieci. Strony takie jak np. gazetalubuska.pl tworzą dziennikarze, i choć zwykli internauci mogą mieć wpływ na ich tworzenie (np za pomocą programu MoDO, instalowanego w telefonach komórkowych), to jednak główny ciężar prowadzenia witryny spoczywa na redakcji. W portalach społecznościowych jest zupełnie inaczej. Są to właściwie strony stworzone dla i przez internautów. Nigdy tak na prawdę nie wiadomo jak rozwinie się nowoutworzona "społecznościówka". Nikt bowiem nie jest w stanie przewidzieć tego, kto i jakie treści będzie tam zamieszczał.

Najbardziej znanym w Polsce portalem społecznościowym jest nasza-klasa. I choć witryna staje się coraz bardziej komercyjna, to wciąż przyciąga nowych użytkowników, którzy mogą tam zamieszczać swoje zdjęcia, opisy i odnajdywać dawnych znajomych.

Ciekawą propozycją jest tez BLIP. Nazwa strony to skrót od "Bardzo Lubię Informować Przyjaciół". Witryna uruchomiona została przez tych samych ludzi, którzy stworzyli najpopularniejszy w naszym kraju komunikator: gadu-gadu. Jak działa BLIP? Jest to strona, na której możemy informować naszych znajomych o bieżących wydarzeniach, o tym, co akurat robimy i gdzie jesteśmy. Możesz tam też spotkać dziennikarzy "GL".

Wystarczy wyszukać takich użytkowników: jpikulik, anna74, gazetalubuska, maciek59, zuzel, czy smidry. Dodając nas do swoich znajomych będziesz na bieżąco informowany o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z naszego regionu.

My mamy "ememki"

Co jednak zrobić, jeśli chcemy się podzielić z innymi informacjami o zasięgu lokalnym i dotrzeć do mieszkańców regionu? Nic prostszego. Od niedawna działają na terenie naszego województwa dwa, cieszące się coraz większą popularnością serwisy społecznościowe. Są to portale Moje Miasto, które od kilku lat prężnie działają już w innych miastach w Polsce (m.in. Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie). Teraz trafiły do Gorzowa
i Zielonej Góry.

To tam możecie się pochwalić swoimi tekstami, organizowanymi przez siebie imprezami, relacjami z nich i wszystkim tym, na co tylko macie ochotę. Praktycznie bez ograniczeń możecie tam wrzucać swoje zdjęcia. Tematyka jest nieograniczona. Już teraz w naszych "ememkach" zalogowanych jest ponad 350 osób. W pierwszym tygodniu funkcjonowania MM Gorzów zarejestrowało się tam blisko 90 użytkowników, którzy wrzucili sto tekstów i zdjęć.

Znawcy internetu prorokują, że portale społecznościowe to przyszłość globalnej sieci. Użytkownicy nie chcą już tylko czerpać informacji, chcą sami je tworzyć i publikować, chwalić się nimi. Istotne jest też to, że to zwykle Wy jesteście pierwsi na miejscu zdarzenia. To Wy macie już telefony wyposażone w niezłej jakości aparaty fotograficzne i to Wy możecie informować o wypadkach, ważnych wydarzeniach i istotnych dla Was samych pozostałych internautów. Taką możliwość dają Wam właśnie portale Moje Miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska