Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta w Zielonej Górze. Na sesji o obwodnicy południowej i programie budowy mieszkań

Daniel Sawicki
Sesja Rady Miejskiej w Zielonej górze
Sesja Rady Miejskiej w Zielonej górze Daniel Sawicki
Sprawy obwodnicy południowej, wydatków związanych z jubileuszami 700 i 800 lecia miasta oraz budowy mieszkań komunalnych zdominowały wtorkową sesję Rady Miasta Zielona Góra.

Pytania o środki z obwodnicy południowej. Radni wrócili do sprawy wydatków na obwodnicę południową. Radny Dariusz Legutowski pytał o wolne środki, który pozostały po tej inwestycji. - Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć jak to jest, że mamy wolne środki z budowy obwodnicy południowej Zielonej Góry? Ile milionów mamy jeszcze w rezerwie do zagospodarowania? - pytał Legutowski zdaniem którego wielu budowlańców wskazywało, że wartość obwodnicy została zawyżona na etapie przetargu.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk wskazywał, że miasto na samym początku inwestycji bardzo dobrze skalkulowało jej koszty i dzięki temu miało rezerwę, która powstała po przetargu. - Mieliśmy do dyspozycji 114 mln złotych dotacji unijnej. Nie mogliśmy jednak wiedzieć czy centrum unijnych projektów transportowych uzna dodatkowe wydatki rzędu 10 mln złotych za środki kwalifikowalne dla tej inwestycji. Teraz już o tym wiemy i dlatego możemy wydać te środki. Dziś okazuje się, że pomimo wojny i inflacji, całość wyniesie 152 mln złotych. Uważam, że to nasz sukces. Przed 7 laty Janusz Kubicki założył koszt inwestycji na kwotę 152 mln złotych. W przetargu udało się ją zmniejszyć. Mieliśmy dzięki temu rezerwę. Teraz wydamy całe 114 mln złotych z Unii Europejskiej. Proszę spojrzeć na inne miasta. Tam schodzą z budowy firmy, bo miasta nie mają pieniędzy na dokończenie zadań.

Miasto zbuduje 112 mieszkań na os. Mazurskim
Miasto pozyskało już kolejne pieniądze na budowę mieszkań komunalnych. Łącznie jest to 65 mln złotych. O sukcesie mówił na sesji wiceprezydent Kaliszuk wskazując, że Zielona Góra bierze udział w programie wspólnie z gminami: Świdnica, Nowogród Bobrz., Czerwieńsk. Z kolei o wysokość czynszów pytał radny Sławomir Kotylak, który wskazywał, że rosnące koszty zbliżają się do cen jakie obserwujemy na rynkach prywatnych. Kaliszuk tłumaczył, że miasto przystąpiło do rządowego programu mieszkaniowego i dopiero będzie ustalał stawki najmu. - Pieniądze pozyskane zostały na mieszkania komunalne. Dostaliśmy na to 85 procent dofinansowania. Łącznie 65 mln zł. To miasto decyduje o wysokości czynszów. Koszty są ustalane osobno. Nie ma potrzeby robić dziś ich analizy.
112 mieszkań zostanie zbudowanych na os. Mazurskim. Kaliszuk zapewnił, że zostaną zasiedlone za około 20 miesięcy. Mieszkania powstaną też przy ul. Anny Jagielonki.

Radna Szymkowiak: co z pieniędzmi publicznymi?
O sposób dotowania organizacji, które realizują zadania w ramach jubileuszy 700 nadania praw miejskich i 800-lecia istnienia miasta Zielona Góra pytała z kolei radna Eleonora Szymkowiak. Przypomnijmy, że do dyspozycji organizacji społecznych był milion złotych. Radna poddała w wątpliwość zasadność wydawania poszczególnych kwot, jak również sposób wyłaniania ofert. - W jaki sposób oceniono wartość merytoryczną zadań? Czy punkty przyznawane przez komisję opierają się na konkretnej argumentacji. Czy sam skład komisji jest w porządku? - pytała radna. Padły również podejrzenia, że w komisji przyznającej dotacje są osoby, które pełnią funkcje kierownicze w stowarzyszeniach, które same składały oferty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska