SGP2. 21-latka zadebiutowała w mistrzostwach świata na żużlu

Jarosław Miłkowski
Zawody w Pradze zainaugurowały tegoroczny cykl SGP2, czyli indywidualnych mistrzostw świata juniorów. Jarosław Miłkowski
W piątek 27 maja w Pradze wystartowały indywidualne mistrzostwa świata juniorów. Pierwszą z trzech tegorocznych rund wygrał Mirosław Cierniak. W zawodach startowali m.in. zagraniczni żużlowcy Stali Gorzów i Falubazu Zielona Góra.

SGP2, czyli Speedway Grand Prix 2 - tak od tego roku nazywają się indywidualne mistrzostwa świata juniorów, do których prawa od tego roku ma firma Discovery.
Podobnie jak w poprzednich latach, o tytule najlepszego młodzieżowca globu będą decydować trzy turnieje. Pierwszy z nich został zaplanowany w Pradze.

Zawody przejdą do historii. I to nie tylko dlatego, że przez połowę zawodów spora część żużlowców walczyła z torem, który po popołudniowych opadach deszczu był niezwykle wymagający (organizatorzy dopiero po trzeciej serii wyścigów wpadli na to, że ciężki tor może ubijać polewaczka). Historycznym wydarzeniem był start w zawodach Celiny Liebmann. Niemiecka 21-latka jest pierwszą kobietą, która wystartowała w mistrzostwach świata (dostała bowiem od organizatorów dziką kartę na praski turniej). W turnieju zdobyła 4 punkty i zajęła 14. miejsce, w pokonanym polu zostawiając w klasyfikacji końcowej czterech zawodników, w tym jednego Polaka - Wiktora Przyjemskiego oraz zawodnika Stali Gorzów - Daniela Klimę (w żółto-niebieskich barwach startuje on w U24 Ekstralidze).

Klima w pierwszych swoich biegach zdobył dwa punkty, w trzecim starcie upadł na drugim wirażu, uderzając przy okazji w dmuchaną bandę, a że doznał przy tym kontuzji, to musiał wycofać się z zawodów.
W praskich zawodach wystartował także Timi Salonen, który też ma kontrakt ze Stalą Gorzów (a którego, po dobrych występach w U24 Ekstralidze wypożyczono do II-ligowej Stali Rzeszów). 21-letni Fin awansował do półfinału. W nim musiał jednak nie zdołał się przebić przed walczących w pierwszym łuku przy krawężniku Francisa Gustsa oraz Mateusza Cierniaka i nie awansował do finału.
Gusts z Cierniakiem stoczyli też walkę w biegu finałowym. Gusts prowadził w nim przez ponad trzy okrążenia, ale po wyjechaniu z przedostatniego wirażu Polak zdołał wyprzedzić Łotysza.

O ogromnym pechu w finale może mówić Jan Kvech, czeski zawodnik Falubazu Zielona Góra. Popularny Honza wygrał turniej zasadniczy, ale w finale... motocykl zdefektował mu na starcie.

Pozostałe dwa turnieje SGP2 zostały zaplanowane na 14 sierpnia w walijskim Cardiff oraz 30 września w Toruniu.