1/8
Jest ich kilka rodzajów. Od okazjonalnych po dobrze...

Shoplifting, czyli od gangów po odgryzanie szminki. Oto sposoby sklepowych złodziei [LISTA]

Jest ich kilka rodzajów. Od okazjonalnych po dobrze zorganizowane gangi zawodowców kradnących na zamówienie. Ochrona toczy nieustanną grę ze sklepowymi złodziejami. Już kilka lat temu eksperci od handlu orzekli, że shoplifting stał się sportem narodowym Polaków. To kradzieże sklepowe, a ich wartość szacowana jest na ok. 4 mld złotych rocznie.

Według wyników badań Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym, tylko w latach 2013-2014 polski handel na kradzieżach stracił ponad 1 procent całej sprzedaży.

Z tego badania wynika również to, że kradną nie tylko klienci sklepów, ale też dostawcy towarów i sami pracownicy. Jednak to właśnie klienci złodzieje wynoszą połowę „znikającego’’ towaru.
Trzeba wyraźnie powiedzieć, że Polacy kradną w każdej branży sklepowej i to zarówno w wielkich marketach, sklepach osiedlowych, jak i butikach i galeriach handlowych.

Ostatnie przykłady? Proszę: w marcu policja opublikowała nagranie ze sklepowego monitoringu, na którym widać, że w mniejszym sklepie mężczyzna w bluzie z napisem Tokyo kupował mleko i papierosy. Nagle zabrał towar i bez płacenia rzucił się ku drzwiom. Ekspedientka próbowała go zatrzymać, ale ten z Tokyo rzucił w kobietę butelką mleka i uciekł. – To jeden z częstszych sposobów, ale raczej w małych sklepach, z których można wybiec od razu na ulicę. W butiku w galerii trudniej jest uciec, ale i takie przypadki się zdarzają._Nieraz widziałem sprint złodziei przez galerię – tłumaczy Rafał, ochroniarz z ponad 10-letnim stażem. Dziś pracuje w jednej z lubelskich galerii handlowej i złodziejskie metody zna bardzo dobrze.

ZOBACZ TAKŻE: Telemagazyn. Uczestnicy "Twoja twarz brzmi znajomo" o tym, w kogo chcieliby się wcielić

2/8
Nie jest zaskoczeniem, że kradną zawodowcy. Indywidualnie i...

Stały klient, czyli zawodowcy

Nie jest zaskoczeniem, że kradną zawodowcy. Indywidualnie i w zorganizowanych gangach. To osoby z reguły dobrze znane ochronie i sprzedawcom.
– Nie są wybredni. Interesuje ich praktycznie wszystko: kosmetyki, elektronika, alkohol, ubrania, zabawki, artykuły dla dzieci, słodycze. Nie kradną dla siebie, tylko po to, żeby sprzedać fanty. Bardzo często mają zamówienie na np. konkretne perfumy. Były przypadki, że złodzieja łapaliśmy kilka dni z rzędu z tymi samymi perfumami. Za każdym jednak razem próbował je ukraść w innym sklepie w galerii – opowiada ochroniarz. –_Widać miał takie zlecenie – dodaje.

3/8
Walka ze złodziejami sklepowymi to swoista gra. Raz uda się...

Zastraszeni ochroniarze

Walka ze złodziejami sklepowymi to swoista gra. Raz uda się ich złapać, raz wychodzą
z fantami. – Są cwani i bezczelni. Znają dobrze swoje prawa. Wiedzą, że ochrona bez ich zgody nie może przetrzepać im kieszeni, ani zajrzeć do plecaka. Spokojnie czekają na przyjazd policji. Dobrze wiedzą, że w przypadku skazania i grzywny komornik nie będzie miał z czego jej ściągnąć – mówi Rafał.

Dodatkowo zastraszają ochroniarzy. Rafał pamięta kilka przypadków, kiedy gang po zamknięciu sklepu pobił pracownika ochrony. – Nikt o tym nie mówi głośno, ale zdarzyło się też kilka regularnych bójek między ochroną a złodziejami – ujawnia.
Złodzieje mają wiele sposobów. Od najprostszych, kiedy fanty chowają pod kurtką lub do spodni, po bardziej wyrafinowane.

4/8
– Zdarza się drukowanie własnych kodów kreskowych, żeby...

Własne kody kreskowe

– Zdarza się drukowanie własnych kodów kreskowych, żeby zaniżyć cenę towaru, mają torby wyłożone folią aluminiową, aby nie zareagowały bramki przy wyjściu, mają obcążki do przecinania drucików klipsów przy ubraniach, ubierają się lekko, żeby móc założyć trzy pary majtek i trzy t-shirty – wylicza praktyk.
Były też przypadki, że złodziej krążył po sklepie z tekturowym pudełkiem z naklejonymi znaczkami i drukiem nadania. Ot, wraca z poczty. Tyle że pudełko było nacięte i wyłożone aluminium, żeby móc tam schować fanty.
– Ważne jest dla nich, żeby ukraść towar w oryginalnym opakowaniu. Jest wtedy więcej warty – wyjaśnia Rafał.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Bagażniki i uchwyty rowerowe. Co warto wiedzieć? Rodzaje, obsługa, ceny

Bagażniki i uchwyty rowerowe. Co warto wiedzieć? Rodzaje, obsługa, ceny

Lubuszanie na najwyższym stopniu podium turnieju Tchouk High Five w Nowej Soli

Lubuszanie na najwyższym stopniu podium turnieju Tchouk High Five w Nowej Soli

Ogromne straty lubuskich winiarzy. Sytuacja jest tragiczna, wszystko przemarzło

Ogromne straty lubuskich winiarzy. Sytuacja jest tragiczna, wszystko przemarzło

Zobacz również

Nissan Juke. Znamy ceny odświeżonego modelu

Nissan Juke. Znamy ceny odświeżonego modelu

26-letni mieszkaniec Świebodzina przyznał się do zabójstwa dziecka

26-letni mieszkaniec Świebodzina przyznał się do zabójstwa dziecka