Siatkarze Olimpii Sulęcin wreszcie wygrali. I zapewnili sobie utrzymanie w pierwszej lidze!

Wygrywając 3:1 piątkowy mecz z SMS PZPS w Spale, siatkarze Olimpii Sulęcin zapewnili sobie utrzymanie w Tauron I lidze na przyszły sezon. Robert Gorbat
Olimpia przerwała w piątek (1 kwietnia) passę porażek, trwającą od 18 grudnia ubiegłego roku. Dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad uczniami SMS PZPS w Spale, sulęcinianie zapewnili sobie pozostanie w Tauron I lidze na przyszły sezon.

SMS PZPS SPAŁA – OLIMPIA SULĘCIN 1:3 (22:25, 15:25, 25:23, 9:25)

• SMS PZPS: Zawadzki, Kaliszczuk, Peryt, Pakos, Gaweł, Serafin, Kędzierski (libero), Hawryluk (libero) oraz Szperlanowski i Olszewski.
  • Olimpia: Szymański, Zrajkowski, Krysiak, Lipiński, Godlewski, Polczyk, Pogłodziński (libero) oraz Sawerwain (libero), Nawrot, Błażej i Wójcik.
  • Widzów: 35.

Zapomnieli, jak smakuje zwycięstwo

Sulęcinianie ostatni raz zaznali smaku zwycięstwa 11 grudnia ubiegłego roku, pokonując 3:1… właśnie SMS PZPS. Piątkowa wygrana nad ekipą, przygotowującą się do występu w mistrzostwach świata juniorów była podopiecznym trenera Łukasza Chajca niezbędna, by w końcówce zasadniczego sezonu nie martwić się już wynikami innych spotkań i być pewnymi pozostania na zapleczu Plus Ligi. Swój cel osiągnęli po długim, trwającym godzinę i 55 minut boju.

Punktowali seriami

W pierwszym secie obydwa zespoły punktowały seriami. Gdy na zagrywkę wchodził po stronie przyjezdnych Maciej Krysiak, „oczka” dopisywano Olimpii. Gdy natomiast na tej samej pozycji pojawiał się po drugiej stronie siatki Jakub Gaweł, powody do radości mieli gospodarze. Było kolejno: 1:6, 7:8, 7:12, 16:20, 19:20, 19:22 i 21:24. Kropkę nad „i” postawił za drugim setbolem mocnym uderzeniem ze skrzydła Tomasz Polczyk.

Show środkowych

Druga partia była popisem przyjmujących Olimpii oraz nadzwyczaj skutecznie atakujących ze środka Seweryna Lipińskiego i Patryka Szymańskiego. Otrzymując piłkę „w punkt”, rozgrywający Bartosz Zrajkowski co chwilę uruchamiał swych środkowych, a ci bezbłędnie radzili sobie z najczęściej pojedynczym blokiem maturzystów ze Spały. Liczba udanych uderzeń z krótkiej była tak duża, że właśnie Lipiński i Szymański okazali się najskuteczniej punktującymi zawodnikami przyjezdnych, zdobywając w całym pojedynku – odpowiednio – 8 i 7 „oczek”. Łatwa wygrana w tej odsłonie do 15 dawała gościom nadzieję na pierwsze od niepamiętnych czasów zwycięstwo 3:0.

Juniorzy podnieśli głowy

Tak się jednak nie stało. W trzecim secie goście przestali dokładnie przyjmować mocne, bite z wyskoku serwisy przeciwników, a nad siatką nie potrafili zatrzymać znakomicie uderzającego z każdej pozycji Przemysława Peryta. Atakujący SMS PZPS tak bardzo się rozhulał, że całe spotkanie zamknął bilansem aż 15 zdobytych punktów! Co prawda w końcówce sulęcinianie odrobili po zagrywkach Lipińskiego oraz Michała Godlewskiego wszystkie straty, nawet odwrócili wynik z 15:21 na 22:21 na swoją korzyść, lecz ostatnie słowo należało do miejscowych. Przy remisie 23:23 w pole zagrywki wszedł Gaweł i… dwoma „kopnięciami” przedłużył spotkanie o jedną partię.

Koniec wieńczy dzieło

W czwartej odsłonie emocji już nie było. Świadomi stawki meczu sulęcinianie wrócili na boisko tak skoncentrowani i zdeterminowani, że błyskawicznie odskoczyli młodszym rywalom na 5:0, 14:4 i 21:7. Przewaga przyjezdnych w każdym elemencie siatkarskiej sztuki nie podlegała dyskusji. Szybko zrozumieli to także gospodarze, oddając końcówkę seta praktycznie bez walki. Ostatni atak w sezonie 2021/2022 wykonał Krysiak, kończąc spotkanie już za pierwszym meczbolem.