Siatkówka: W drugoligowych derbach wygrali zielonogórzanie (zdjęcia)

Redakcja
Faworytem sobotnich derbów w Sulęcinie była Olimpia. Życie nie znosi jednak schematów, więc komplet punktów... pojechał do Zielonej Góry.

Drugoligową premierę w hali przy ul. Emilii Plater przyszło obejrzeć 250 kibiców. Sulęcinianie bardzo chcieli się zrehabilitować za porażki w dwóch premierowych spotkaniach, ale chcieć nie zawsze znaczy jednak móc. Gospodarzy zjadły nerwy, więc po godzinie i 42 minutach gry z trzech meczowych oczek cieszyli się akademicy.

Zaskakujący był już początek pierwszego seta, w którym zielonogórzanie szybko uciekli rywalom na 6:1. Miejscowi mozolnie odrabiali straty, doprowadzili nawet do remisu 17:17, ale od stanu 20:21 przegrali cztery akcje z rzędu. Druga partia okazała się kopią pierwszej. Goście ,,ustrzelili'' serwisami libero Olimpii Marcina Nakoniecznego i skrzydłowego Jacka Picia, dzięki czemu mieli czas na ustawianie nawet potrójnego bloku. A że w kontrach nie mylili się środkowy Michał Gańko i 35-letni przyjmujący Paweł Kuciński (były gracz ekstraklasowego AZS Olsztyn), więc od remisu 16:16 punktowa inicjatywa cały czas należała do przyjezdnych.

.

Gospodarze odzyskali wiarę w korzystny rezultat po trzeciej odsłonie. Wygrywali w niej już 11:5, lecz w końcówce stracili prawie całą przewagę (20:19). Po nieporozumieniu Gańki z rozgrywającym Sławomirem Januszem odskoczyli jednak na 22:19, a potem za pierwszą próbą postawili kropkę nad ,,i''. Do tie breaka nie doszło, bo w czwartym secie został powielony schemat z dwóch pierwszych partii. Lepsi w każdym elemencie gry akademicy prowadzili 14:9, potem desperacko goniący gospodarze wyrównali na 15:15, a od stanu 21:21 znów więcej błędów przydarzyło się miejscowym. Najpierw atakujący z drugiej linii Tomasz Miarka przekroczył linię trzeciego metra, zaś w ostatniej akcji meczu uderzający z sytuacyjnej piłki Pić posłał ją... poza boisko.

POWIEDZIELI PO MECZU

Roman Bartuzi (kapitan i grający drugi trener Olimpii): - Podczas sobotniego treningu wychodziło nam dosłownie wszystko: ostre zagrywki, przyjęcia, atomowe ataki i wybloki. W meczu było... zupełnie odwrotnie. Zamiast zdobywać punkty, chłopcy chcieli pozabijać rywali. Po drugim secie usiadłem na ławce i schowałem głowę w dłoniach. Gram w siatkówkę wiele lat, ale takiej psychicznej destrukcji dawno nie widziałem. Mimo trzech porażek wciąż myślimy o miejscu w czołowej czwórce na koniec sezonu. Mamy naprawdę mocną drużynę. Rzecz w tym, by nauczyła się wygrywać w lidze.

Tomasz Paluch (grający trener Stelmetu AZS UZ): - Derbowa wygrana bardzo nas raduje, ale wynik nie zmienia oceny możliwości mojego zespołu: wciąż się zgrywamy, nadal mamy duże rezerwy we współpracy bloku z obroną. Gdy pamiętamy o taktycznych zagrywkach i spokojnie ustawiamy się w polu, wtedy pewnie kontrolujemy wynik. Jeśli o tym zapominamy, wówczas seryjnie tracimy punkty. Paweł Kuciński jest dla nas dużym wzmocnieniem, ale będziemy go zapraszali tylko na niektóre spotkania. Mierzymy w ,,szóstkę''. Jak będziemy pewni utrzymania się, to może pomyślimy o czymś więcej.

b>OLIMPIA SULĘCIN - STELMET AZS UZ ZIELONA GÓRA 1:3 (20:25, 22:25, 25:20, 22:25)

OLIMPIA: Chajec, Boguta, Pić, Bartuzi, Miarka, Gaca, Nakonieczny (libero) oraz Idzikowski, Krzywiecki, Urbaniak i Rzeszotek.
STELMET AZS UZ: Janusz, Paluch, Przyborowski, Lis, Kuciński, Gańko, Baumgarten (libero) oraz Piątek, Mariaskin, Lesiak i Gwadera.

Pozostałe wyniki:

Joker Piła - Krispol Września 3:0, AZS UAM Poznań - MKS MDK Trzcianka 3:1, Cuprum Lubin - Morze Bałtyk Szczecin 1:3.

1. Joker 3 9 9:0
2. Morze Bałtyk 3 9 9:3
3. AZS UAM 3 6 7:5
4. Stelmet AZS UZ 3 6 6:5
5. MKS MDK 3 5 7:5
6. Orion 3 5 6:5
7. Victoria PWSZ 3 3 3:7
8.-9. Olimpia 3 1 4:9