Siedlec: Wójt chce wyborów!

Eugeniusz Kurzawa
Adam Cukier chciałby poddać się weryfikacji wyborczej w połowie kadencji. Wzywa też do takiego kroku radnych swej gminy. Wątpliwe jednak czy na to pójdą...
Adam Cukier chciałby poddać się weryfikacji wyborczej w połowie kadencji. Wzywa też do takiego kroku radnych swej gminy. Wątpliwe jednak czy na to pójdą... fot. Mariusz Kapała
Wkurzył się Adam Cukier, siedlecki wójt. Radni odrzucili uchwałę o przekształceniu gospodarki komunalnej w gminną spółkę prawa handlowego z .o.o. Zaproponował więc wyborczą weryfikację. Siebie i radnych.

- Mogę stracić stanowisko, ale nie rozum - stwierdza Adam Cukier po tym, gdy rajcowie odrzucili 21 października projekt uchwały o przekształcaniu budżetowego Zakładu Eksploatacji Urządzeń Komunalnych w spółkę prawa handlowego. W 100 procentach samorządową, z aportem gminy w postaci majątku.

Wójtowi zależało, żeby zakład komunalny sam się utrzymywał. Przygotowano projekt uchwały w sprawie likwidacji ZEUK (zajmującego się m.in. wodą, ściekami i śmieciami). W to miejsce miał zostać utworzony... ZEUK, ale jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Daleko od kasy

- To pozwala startować do funduszów unijnych - tłumaczył nam wcześniej Rafał Suchorski, kierownik ZEUK.

- Dotychczasowa sytuacja stwarzała ograniczenia w dostępie do unijnej kasy na działania komunalne - opisywał nam jakiś czas temu wójt. - Niesamodzielne instytucje nie mogą się starać o złotówki na przykład na kanalizację. A dla naszej gminy kanalizacja to priorytet! Potrzebujemy na nią, szacunkowo, 42-45 mln zł! Z wnioskiem w tej sprawie do funduszu Spójność zgłosimy się przed 3 grudnia. Ale musimy być przygotowani formalnie, stąd zmiany w ZEUK.

Wójt był optymistą, do zmian nie doszło. Na posiedzeniu rady odbyło się głosowanie. Na wniosek radnej Wiesławy Regini było imienne, stąd znane jest stanowisko każdego z rajców.

Nad przekształceniem firmy radni pracowali od wiosny. Wyceniono majątek komunalny i przeprowadzono inwentaryzację. Były konsultacje, m.in. wypowiadał się Andrzej Rogoziński, burmistrz Wolsztyna, gdzie taka spółka istnieje 10 lat.

- Ale mieliśmy też ocenę pracy ZEUK dokonaną przez komisję rewizyjną, która wykazała tam szereg nieprawidłowości - wskazuje Andrzej Kaźmierczak przewodniczący rady. Właśnie ta ocena mogła zaważyć na głosowaniu radnych. - Zmiana szyldu nie świadczy o tym, że nowa firma będzie dobrze działać - dodaje Kaźmierczak. - Poza tym o środków unijnych można szukać na inne sposoby.

Wójt się wkurzył?

- Zaproponowałem na łamach naszego pisma "Gminne Wieści", żeby wobec takiej sytuacji rozpisać w połowie kadencji nowe wybory - informuje A. Cukier. - Wybory do rady i na wójta. Oczywiście stanę do nich, bo chcę, żeby mieszkańcy zweryfikowali tych, co wybrali.

- Jestem tak zaskoczony i zdumiony emocjonalnym stanowiskiem wójta - mówi A. Kaźmierczak. - Nie bardzo rozumiem, jak pan Cukier chciałby to przeprowadzić.

Wójt deklaruje, iż decyzję podjął bez emocji, od sesji miał na to miesiąc. Zlecił też swoim prawnikom "przepracowanie" sprawy.

- Wójt może złożyć mandat, czyli zrezygnować, ale na radnych nie ma żadnego wpływu i nie może ich poddać żadnej weryfikacji - informuje Stanisław Blonkowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. - Wójt, jako organ samorządu, nie ma także możliwości ogłoszenia referendum w sprawie zaufania do siebie lub rady. Referendum odbywa się na wniosek grupy mieszkańców.

JAK GŁOSOWALI RADNI?

 • za: Marek Hałuszczak, Zbigniew Janusz, Piotr Mickiewicz, Florian Reimann, Krzeysztof
  Szerment
 • przeciw: Jolanta Horowska, Andrzej Kaźmierczak, Wiesława Reginia, Jan Szukalski, Eugeniusz Śledź, Ewa Weil
 • wstrzymali się: Stefan Miśko, Krzysztof Piechowiak, Genowefa Rzepa, Maciej Tomalik

 • Wideo

  Komentarze 7

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  ~ruda~
  ~ktoś~ i ~pyza~ Zgadzam się z wami !!! jestem za nowymi wyborami i masz nadzieje ze zostanie wybrany ktos inny!!!
  p
  pyza
  ~ktoś~ - zgadzam sie z kazdym Twoim slowem.
  p
  pyza
  zgadzam sie z kazdym slowem!
  p
  popieram
  popieram wójta. Rozpędzić to dziadostwo na cztery wiatry.
  k
  ktoś
  a mnie śmieszy postawa Wójta, to jest jawne ukrywanie faktów i żerowanie na opini publicznej, chcąc udawać bohatera któremu rzuca się kłody pod nogi... Więcej faktów proszę bo prywatyzacja ZEUKU to nie tylko mozliwość pozyskiwania funduszy, wszystko ma swoje za i przeciw. Kto ma pozyskiwać te fundusze, chyba nie pan Suchorski, on miał to robić od momentu zatrudnienia (jak siędobrze orientuje - ma za to osobny etacik w UG Siedlec) i....nic jeszcze nie uzyskał !!!!!

  Proszę panów redaktorów, jeśli coś piszecie to też rozeznajcie się w temacie bo sami tworzycie niestety zakłamany obraz rzeczywistości
  p
  platformer
  W dniu 27.11.2008 o 09:09, wyborca napisał:

  Szanowny Pnie Wójcie żeby doprowadzić sprawe do końca wystarczy aby radni którzy głosowali za uchwałą utworzyli grupe inicjatywną w sprawie referendum/ wystarczy 5 osób/ i zgłosili wniosek o przeprowadzenie referendum do wojewody, który sprawdzi jego zasadność i wówczas można wszcząć procedure referendalną w celu zweryfikowania tak butnej rady. Albo wóz albo przewóz. Pozdrawiam Pana Wojta  Czy głos sprzeciwu i głos wstrzymujący grupy radnych nie jest oczywistym głosem przeciwko ciągłej polityce zadłużania gminy? Zeszłoroczne obligacje gminne w swej znacznej części służyły spłatom zaciągniętych kredytów. Ktoś w końcu powiedział nie. Nie przeciwko zamiataniu problemu zadłużenia gminy pod wójtowski dywan. Nie przeciwko brakowi polityki komunalnej. To działania wójta doprowadziły do tego, że gmina nie ma własnego wysypiska odpadów komunalnych, a gospodarkę w tym zakresie oddano Wolsztynowi, nie mając absolutnie wpływu na poziom cen. To efekt wieloletnich zaniedbań w tym względzie. Czy w związku z tym woda , a konkretnie opłaty za nią i ewentualne podwyżki nie miały służyć na pokrycie apanaży prezesów i członków zarządu niedoszłej spółki i na opłacanie zadań, które są zadaniami własnymi gminy. Brawo, że ktoś powiedział nie.
  w
  wyborca
  Szanowny Pnie Wójcie żeby doprowadzić sprawe do końca wystarczy aby radni którzy głosowali za uchwałą utworzyli grupe inicjatywną w sprawie referendum/ wystarczy 5 osób/ i zgłosili wniosek o przeprowadzenie referendum do wojewody, który sprawdzi jego zasadność i wówczas można wszcząć procedure referendalną w celu zweryfikowania tak butnej rady. Albo wóz albo przewóz.

  Pozdrawiam Pana Wojta
  Dodaj ogłoszenie