Silny wiatr na Pomorzu. Święta bez prądu w wielu miejscowościach na Pomorzu

MP

Wideo

Zobacz galerię (15 zdjęć)
Silny wiatr na Pomorzu powalał drzewa i zrywał banery oraz poszycia domów. Wielu mieszkańców Pomorza do 25 grudnia nie miało prądu.

aktualizacja, 25.12, godz. 20:00
Jak poinformowała Energa-Operator na przywrócenie zasilania czekają jeszcze mieszkańcy kilku miejscowości: w regionie Żukowa (Małkowo, Żukowo, Kczewo i Miszewo) oraz Gorzysławia i Jeziorka w okolicy Lęborka.

aktualizacja, 25.12, godz. 9:07

Prądu w województwie pomorskim wciąż nie ma prawie 2 tys. odbiorców. Dotyczy to miejscowości: Pruszcz Gdański, Kartuzy, Pelplin, Przodkowo, Żukowo, Czarna Dąbrówka, Cewice, Trzebielino, Miastko, Kołczygłowy i Lipusz.

Sprawdź: Aktualne wyłączenia prądu

aktualizacja, 24.12, godz. 16:00

Komunikat Regionalnego Systemu Ostrzegania:

IMGW-PIB OSTRZEGA: Pomorskie - strefa brzegowa, dzień 24.12. do 25.12. Sztorm do 10 B.
Wiatr zachodni 6 do 8, w porywach 9, miejscami do 10 w skali B.

**

Wiatr w porcie rybackim w Pucku [WIDEO]:**

aktualizacja, 24.12, godz. 15:00

Komunikat Energi:

Liczba klientów Energi pozbawionych prądu spada w błyskawicznym tempie. Spółka dokłada starań, aby jeszcze dziś przywrócić zasilanie na uszkodzonych przez niszczycielską pogodę liniach elektroenergetycznych

Według szacunków, po przejściu nad Polską nocnych nawałnic na terenie dystrybucyjnym Energi Operatora bez prądu było ok. 35 tys. odbiorców. Dzięki ciężkiej pracy ekip monterskich w ciągu 10 godzin udało się zredukować tę liczbę o blisko 30 tys. Zgodnie z informacjami spływającymi z terenu, na obszarze objętym sieciami dystrybucyjnymi Energi Operatora bez dostaw energii elektrycznej pozostaje jeszcze ok. 6 tys. odbiorców.

Trwa również usuwanie uszkodzeń w objętym stanem awarii masowej oddziale koszalińskim. Z 6 tys. odbiorców, którzy czekali dziś rano na przywrócenie zasilania, o godz. 13 pozostały 4 tys. Energa Operator podtrzymuje pozytywne prognozy co do terminów podłączenia prądu na wszystkich obszarach zaatakowanych przez gwałtowny żywioł. Zasilanie na ostatnich dotkniętych wichurami terenach powinno zostać przywrócone jeszcze dziś.

aktualizacja, 24.12, godz. 14:00

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania:

Wieczorem 24.12 i w nocy 24/25.12 prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 90 km/h, z zachodu. Najsilniejsze porywy w powiatach północnych.

Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, od 24.12. do 26.12:
- W związku z sytuacją hydrometeorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (538 cm), przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.
- W związku z przewidywanymi opadami deszczu prognozowane są wzrosty stanów wody na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego do strefy stanów wysokich, na rzece Wąska i Bauda przekroczone zostaną stany ostrzegawcze.
- W związku z przewidywanymi opadami deszczu prognozowane są wzrosty stanów wody na rzekach Przymorza do strefy stanów wysokich, lokalnie na rzece Słupi i Łebie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze.

Silny wiatr na Pomorzu. Święta bez prądu w wielu miejscowościach na Pomorzu

aktualizacja, 24.12, godz. 13:30

SYTUACJA W GDAŃSKU:

Straż Pożarna wyjeżdżała 30 krotnie, głównie do połamanych drzew, były to najpoważniejsze ze zdarzeń wyrządzonych przez wichurę.

Dyżurny Inżynier Miasta odebrał 15 zgłoszeń, które dotyczyły między innymi:

- przewróconego płotka metalowego na torowisku, uszkodzonych wiat tramwajowych, uszkodzonej sygnalizacji, blach na jezdni, styropianów odklejonych z elewacji, awarii sieci energetycznej i wiszących kable, przewróconych drzew.

- nie ma zgłoszeń w sprawie uszkodzonych oświetleń świątecznych w szczególności w Parku Oliwskim.

- nie ma decyzji o zamknięciu parków i cmentarzy - wiatr osłabł i nie występują już tak silne podmuchy.

- ekipy sprzątające pracują na terenie Gdańska i usuwają śmieci, gałęzie i inne nawiane rzeczy;

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poza zgłoszeniem zagrożenia przewrócenia się drzew na ulicy Bysewskiej, dyżurny nie odnotował innych zgłoszeń związanych z silnymi wiatrami. Monitor wód wskazywał strefę stanów wysokich, 545cm na Porcie Północnym i trend malejący, oraz 544cm na Martwej Wiśle i również trend malejący (nie wystąpiło zjawisko cofki poziom wody poniżej ostrzegawczych stanów),

ZTM – w godzinach nocnych zerwana została trakcja tramwajowa ul. Potokowa (jest już naprawiona), gałęzie na torach tramwajowych w okolicy pętli ul. Jelitkowska – usunięte, w chwili obecnej nie ma innych zgłoszeń komunikacja miejska funkcjonuje prawidłowo.

SYTUACJA W LĘBORKU:
W powiecie lęborskim i Lęborku 10 interwencji strażaków do powalonych drzew i zerwanych dachów.

aktualizacja, 24.12, godz. 13:00

Do godz. 16 wszyscy mieszkańcy Pomorza powinni mieć prąd

Najpóźniej za cztery godziny mają zostać naprawione wszystkie awarie prądu na Pomorzu. Większośc miejsc, gdzie doszło do awarii jest zlokalizowana.

Wiatr jest coraz słabszy.

PROGNOZA POGODY DO GODZ. 7 25.12:

W dzień zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu lub mżawki, po południu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Do południa wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, nad morzem w porywach do 70 km/h, północno-zachodni i zachodni. Po południu wiatr wzmagający się do dość silnego i silnego, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, nad morzem w porywach do 80 km/h, zachodni.

W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 5 mm do 10 mm, miejscami do 15 mm. Temperatura minimalna od 6°C do 8°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h w porywach do 70 km/h, nad morzem początkowo w porywach do 85 km/h, zachodni. W drugiej połowie nocy wiatr będzie słabł.

aktualizacja, 24.12, godz. 11:20:

SYTUACJA W POWIECIE KARTUSKIM:

Strażacy z powiatu kartuskiego interweniowali blisko 60 razy. W sobotę, 23 grudnia, od godz.17 wzmógł się wiatr nad Pomorzem. Tylko do godz. 21 strażacy z powiatu kartuskiego podjęli 15 interwencji - głównie usuwania powalonych drzew, konarów. W Mezowie pomagali zabezpieczyć zerwaną linię energetyczną.

O godzinie 23:31 strażacy z OSP Banino zostali zadysponowani do Pępowa zabezpieczyć garaż, który wisiał na płocie sąsiedniej działki.

Najwięcej interwencji w gminach Przodkowo, Żukowo, Kartuzy.

aktualizacja, 24.12, godz. 11:00:

SYTUACJA W POWIECIE TCZEWSKIM:

W nocy z 23 na 24 grudnia na terenie powiatu tczewskiego odnotowano 7 zdarzeń związanych z przewróconymi drzewami na drogi, z czego 5 zdarzeń miało miejsce na terenie gminy Tczew, jedno w gminie Morzeszczyn i jedno w gminie Pelplin.

- Na szczęście obyło się bez osób rannych i bez poważnych strat materialnych - informuje st. kpt. Zbigniew Rzepka, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. - Podmuchy wiatru są nadal silne, więc apelujemy o zachowanie ostrożności.

aktualizacja, 24.12, godz. 10:50:

Jak informuje Łukasz Płusa, rzecznik pomorskich strażaków, w nocy z 23 na 24 grudnia w związku z silnym wiatrem straż pożarna interweniowała 279 razy.

aktualizacja, 24.12, godz. 10:00:

INFORMACJA Z FIRMY ENERGA:
Czwarty już w tym roku atak żywiołu uszkodził linie elektroenergetyczne i stacje transformatorowe, pozbawiając prądu dziesiątki tysięcy gospodarstw w całym kraju. Na terenie sieci dystrybucyjnych Energi Operatora najgorsza sytuacja panuje w oddziale koszalińskim, który ogłosił stan awarii masowej. Na przywrócenie dostaw energii elektrycznej, według wstępnych szacunków, czeka tam ok. 6 tys. odbiorców, najwięcej w rejonach Bytowa, Lęborka i Koszalina. Ekipy Energi Operatora są już w terenie, lokalizując miejsca awarii i prowadząc pierwsze naprawy. Według wstępnych informacji w oddziale koszalińskim brakuje zasilania w ok. 300 stacjach transformatorowych.

Awarie prądu - mapa online:

aktualizacja, 24.12, godz. 8:00:

50 TYSIĘCY OSÓB NA POMORZU BEZ PRĄDU
Silny wiatr spowodował awarie energetyczne w wielu pomorskich gminach. Bez prądu w naszym regionie jest ponad 50 tys. odbiorców. Służby techniczne usuwają awarie, ale w części miejscowości - głównie na Kaszubach - prądu może nie być nawet do 16:00.

IMGW: OSTRZEŻENIE PRZED SZTORMEM

Wiatr z kierunków zachodnich 5 do 6, w części południowej 7 do 8, okresami w porywach 9 w skali B. Stan morza 4 do 5, Zatoki Gdańskiej 4. Temperatura około 6°C. Widzialność dobra do umiarkowanej. Okresami opady deszczu.

Prognoza morska na kolejne 12 godzin: Wiatr zachodni 7 do 8, w porywach 9 do 10, w części północnej początkowo 5 do 6 w skali B.

IMGW: PROGNOZA POGODY NA WIGILIĘ
W dzień zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu lub mżawki, po południu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Do południa wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, nad morzem w porywach do 70 km/h, północno-zachodni i zachodni. Po południu wiatr wzmagający się do dość silnego i silnego, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, nad morzem w porywach do 80 km/h, zachodni.

W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 5 mm do 10 mm, miejscami do 15 mm. Temperatura minimalna od 6°C do 8°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h w porywach do 70 km/h, nad morzem początkowo w porywach do 85 km/h, zachodni. W drugiej połowie nocy wiatr będzie słabł.

aktualizacja, 24.12, godz. 1:20

IMGW: Do godziny 00:00 najsilniejsze porywy wiatru zanotowano w Gdyni (100 km/h), w Rozewiu (95 km/h), Ustce i Łebie (90 km/), Karżniczce (75 km/h) Początek słabnięcia wiatru prognozowany jest na godziny ranne (od około 07.00)

Nad samym morzem do godz. 9 24 grudnia prognozowany wiatr zachodni 7 do 8, w porywach 9 do 10 w skali B.

aktualizacja, 23.12 godz. 23:56

Jak informuje Łukasz Płusa, rzecznik pomorskich strażaków, 23 grudnia do godz. 22 w związku z silnym wiatrem interweniowano 106 razy. Najwięcej w Wejherowie (22), Słupsk (15), Kartuzy (15), Gdynia (12), Bytów (11).

***

Brak prądu w kilkudziesięciu miejscowościach na Pomorzu. Najgorzej w powiatach kartuskim, kościerskim, lęborskim.

Czekamy na Wasze zdjęcia i informacje z miejscowości, w których mieszkacie! Adres: [email protected] lub w wiadomości na Facebooku. Zapraszamy także do komentowania pod materiałem.


***

Prognoza pogody na noc 23/24.12.2017

Jak informuje IMGW do godziny 15.00 najsilniejszy poryw wiatru zanotowano na stacji w Rozewiu- 100 km/h, Łebie i Karżniczce- 85 km/h, Ustce- 75 km/h, na pozostałym obszarze około 70 km/h.

Średnia prędkość wiatru wynosiła na wybrzeżu od 45 km/h do 60 km/h, w głębi lądu od 30 km/h do 40 km/h z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego.

Silny wiatr na Pomorzu. IMGW: ostrzeżenie 2 stopnia. W nocy z 23/ 24.12 będzie mocno wiać!

W nocy w powiatach nadmorskich, wiatr ma się wzmagać, średnia prędkość od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h. Wiatr z kierunków zachodnich.

Silnie będzie wiało także w Wigilię!

Od popołudnia do godzin porannych prognozuje się wystąpienie dość silnego i silnego wiatru, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach 70 km/h, nad morzem w porywach do 85 km/h, z zachodu.

PILNE: Tragiczny wypadek w Rybakach. Drzewo spadło na samochód. Nie żyje 7-letnie dziecko

Mapa wiatru online - windy.com

Śledź na bieżąco siłę wiatru nad Pomorzem i Polską. Skorzystaj z interaktywnej mapy wiatru.

IMGW: Sytuacja baryczna w Polsce w święta 2017

Jak podają synoptycy IMGW-PIB Krzysztof Jania i Grażyna Dąbrowska, w nocy 23/24.12 ośrodek niżowy przesunie się znad Finlandii nad Rosję. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieści się chłodny front atmosferyczny, a za nim nad ranem, do krańców zachodnich, dotrze front ciepły. W dalszym ciągu pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim.

Silny wiatr na Wybrzeżu - do 90 km/h
W całym kraju nadal utrzymywał się będzie zachodni i północno-zachodni umiarkowany i dość silny, a na wybrzeżu także silny wiatr, w porywach od 80 km/h do 90 km/h na północy, a na pozostałym obszarze Polski do 70 km/h, tylko w górach do 110 km/h.

W nocy zachmurzenie będzie duże, miejscami wystąpią opady deszczu, na południowym wschodzie i wschodzie gdzieniegdzie deszczu ze śniegiem. Początkowo w niższych partiach Karpat możliwy opad marznący; wysoko w Tatrach opady śniegu. W Bieszczadach może spaść do 15 mm deszczu. Temperatura minimalna będzie od 2°C początkowo lokalnie na południowym wschodzie, do 6°C w centrum i 8°C na północnym zachodzie. W dolinach karpackich lokalnie 0°C.

Pogoda w Wigilię 24.12.2017
W Wigilię Polska będzie w zasięgu niżu znad Morza Północnego. Na południowym zachodzie oddziaływać będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego. Wiatr zachodni pozostanie umiarkowany i okresami dość silny na północy i w centrum kraju, w porywach do 80 km/h na wybrzeżu i w górach, na pozostałym obszarze do 65 km/h. Prognozowane jest przejściowe osłabnięcie wiatru. W dzień nadal przeważać będzie zachmurzenie duże z okresowymi opadami deszczu lub mżawki. Opady śniegu wystąpią tylko wysoko w Tatrach. Temperatura maksymalna wyniesie od 6°C do 10°C.

W pierwszy i drugi dzień świąt pozostaniemy nadal pod wpływem niżu z układem frontów atmosferycznych. Ośrodek niżu przemieści się znad Wysp Brytyjskich nad Norwegię. Napływać będzie powietrze polarne morskie: początkowo ciepłe, a później chłodniejsze.

W poniedziałek umiarkowany, miejscami dość silny, południowo-zachodni i zachodni wiatr na wybrzeżu osiągnie w porywach do 70 km/h, na pozostałym obszarze do 55 km/h. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południu kraju.

Okresowo głównie w północnej połowie kraju wystąpią opady deszczu. Temperatura minimalna w nocy z niedzielę na poniedziałek wyniesie od 3°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 5°C, 8°C na pozostałym obszarze, w nocy z poniedziałku na wtorek chłodniej przeważnie będzie od 1°C do 5°C. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze wyniesie od 6°C do 10°C, chłodniej będzie tylko we wtorek na północnym wschodzie kraju, tam od 2°C do 5°C.

imgw.pl

Materiał oryginalny: Silny wiatr na Pomorzu. Święta bez prądu w wielu miejscowościach na Pomorzu - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Młody
Co ******? Czy kogoś tu pogięło?
g
gość2
Niech młodzi zakosztują tego za co im płacą.
Dodaj ogłoszenie