Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siłowania dla każdego

Piotr Jędzura
Łukasz Mietlicki.instruktor kulturystyki i pływania, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nauczyciel WF w Zespole Szkół Akademickich w Zielonej Górze. Sportowe osiągnięcia to III miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w kulturystyce, I i III miejsce w Akademickich Mistrzostwach Siłaczy "Studentstrong” w Zielonej Górze.
Łukasz Mietlicki.instruktor kulturystyki i pływania, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nauczyciel WF w Zespole Szkół Akademickich w Zielonej Górze. Sportowe osiągnięcia to III miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w kulturystyce, I i III miejsce w Akademickich Mistrzostwach Siłaczy "Studentstrong” w Zielonej Górze. fot. Piotr Jędzura
Rozmowa z Łukaszem Mietlickim, instruktorem kulturystyki z zielonogórskiego klubu FunFit.

Zalety ćwiczeń siłowych

Zalety ćwiczeń siłowych

  • przeciwdziałają osteoporozie poprzez wzmocnienie kości
  • poprawiają krążenie krwi zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób serca
  • zwiększają pojemność płuc i wydolność organizmu
  • usprawniają procesy trawienne i zwiększają wykorzystanie składników odżywczych
  • pobudzają pracę hormonów co znacznie wydłuża wiek sprawności seksualnej
  • pobudza układ nerwowy
  • redukują tkankę tłuszczową
  • wpływają pozytywnie na rozwój tkanki mięśniowej
  • - Od dawna wiele osób zadaje pytania, czy kobiety w wieku 45., 50. i starsze mogą ćwiczyć na siłowni?
    - Panie w tym wieku nie tylko mogą , ale nawet powinny wykonywać ćwiczenia siłowe. Niestety wielu osobom wydaje się, że kluby fitness są przeznaczone wyłącznie dla ludzi młodych. Osoby starsze, i czasem także młode wstydzą się przyjść na siłownię w obawie, że się nie nadają, bo są zbyt szczupli albo za grubi.

    - Mogę więc namówić mamę do wizyt w siłowni?
    - Najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Koniecznie należy odblokować się psychicznie i uzmysłowić sobie, że siłownia jest stworzona z myślą o ludziach, którym brakuje aktywności fizycznej lub lubią aktywny wypoczynek i przy okazji chcą modelować swoje ciało. Przecież nikt z nas nie rodzi się doskonały.

    - Czy trening siłowy po przekroczeniu pięćdziesiątki ma sens?
    - Jak najbardziej. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, trening w tym wieku pobudza wiele procesów fizjologicznych, usprawnia i reguluje pracę wszystkich układów człowieka.

    - Jak powinien wyglądać trening pani w wieku około 50 lat?
    - Oczywiście powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości ćwiczących. Na pewno nie wolno od razu rzucać się na wielkie ciężary. Każdy z nas powinien zacząć od przysłowiowego "zera". Panie powinny nastawić się na ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu o charakterze wytrzymałościowo-siłowym. To znaczy o intensywności średniej, małej i bardzo małej, gdzie czas pojedynczego ćwiczenia powinien przekraczać 20 sekund. Trening powinien być prowadzony w formie stacyjnej lub obwodowej, gdzie wykonuje się po jednym ćwiczeniu na dane partie mięśniowe.

    - Jak ktoś marzy o przybraniu masy?
    - To na pewno panowie. Jeżeli marzą o muskulaturze powinni stopniowo zwiększać intensywność serii podczas ćwiczeń, do umiarkowanie dużej tj. 8-12 powtórzeń w jednej serii. Chcąc jak jednak najlepiej spalić tkankę tłuszczową po treningu siłowym należy wykonywać ćwiczenia aerobowe.

    - A czy są jakieś przeciwwskazania dla osób starszych?
    - Chyba, że choruje na serce. Jak jest osobą zdrową po 40., 50., 60. to nie ma żadnego problemu z rozpoczęciem treningów. Każdy kto chce utrzymać dobra formę powinien pomyśleć o jakimś zajęciu. W przeciwnym razie może być tylko gorzej ze sprawnością.

    - Przyda się jakaś dieta?
    - Nie ma takiego przymusu. Osoby ćwiczące rekreacyjnie powinny czerpać przyjemność z ćwiczeń i nie zniechęcać się reżimem diety, która jest dla niejednego większym wyzwaniem niż trening. Przy założeniu, że zmienimy formę odpoczynku z biernej na aktywną, a ilość spożywanego pokarmu będzie stała, to na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Kiedy sami zauważymy pozytywne zmiany to kolejnym krokiem może być wybór odpowiedniej diety.

    - Ma pan jakieś rady dla początkujących?
    - Nie zniechęcać się po pierwszym razie. Zanim organizm zaadoptuje się do wysiłku musi minąć trochę czasu. Początki bywają bolesne. Mówię o zakwasach odczuwanych po treningu, najczęściej rano na drugi dzień.

    - Dziękuję.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska