Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siostra Michaela Rak może być honorowym obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Od 2008 s. Michaela Rak działa w hospicjum bł. Michała Sopoćki w Wilnie.
Od 2008 s. Michaela Rak działa w hospicjum bł. Michała Sopoćki w Wilnie. Archiwum prywatne
Siostra Michaela Rak, jedna ze współzałożycieli Hospicjum św. Kamila, może dostać w tym roku honorowe obywatelstwo Gorzowa. Radni decydować o tym będą pod koniec miesiąca.

- Ona z miłością podchodzi do każdego człowieka, nie wyłączając starszego, schorowanego i często samotnego. I choć od ponad dekady pracuje w Wilnie, wciąż reprezentuje Gorzów, o nim mówi i do niego wraca - mówi nam Hanna Kaup, gorzowska dziennikarka. To ona jest pomysłodawczynią nadania tytułu honorowego obywatelstwa Gorzowa siostrze Michaeli Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. 26 maja, podczas najbliższej sesji o wyróżnieniu zakonnicy decydować będą radni.

Siostra Michaela jest jedną ze współzałożycieli Hospicjum św. Kamila, którym kierowała do sierpnia 2008. I to ona sprawiła, że gorzowianie stali się bliższi tej placówce. By zdobyć pieniądze, organizowała koncerty charytatywne, na których śpiewali m.in. Mieczysław Szcześniak, Marek Torzewski. Rozkręcała też kwesty uliczne, w trakcie których gorzowianie tak otwierali swoje serca i portfele, że na hospicjum zbierano więcej pieniędzy niż podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od prawie 13 lat zakonnica żyje i pracuje w Wilnie, gdzie uruchomiła pierwsze stacjonarne hospicjum na Litwie. Wielu gorzowian cały czas pomaga jej w pracy na rzecz osób w terminalnej fazie życia. Zimą w gorzowskim barze Bartosz trwała akcja zbierania pieniędzy na rzecz wileńskiego hospicjum. Złotówka z każdego naleśnika ruskiego trafiała właśnie do Wilna.

Jak mówi nam Jan Kaczanowski, przewodniczący rady miasta, jeśli radni przyznają s. Michaeli honorowe obywatelstwo, prawdopodobnie zostanie ono uroczyście nadane 2 lipca, gdy w „urodziny” Gorzowa odbywa się specjalna sesja rady miasta. Rok temu podczas takiej sesji honorowe obywatelstwo przyjął Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy. Wcześniej honorowymi obywatelami miasta zostali m.in. Krystyna Prońko, Babcia Noncia, Dariusz A. Rymar, Edward Dębicki czy Jan Paweł II.
Honorowe obywatelstwo Gorzowa mogą dostać nieliczni.
- Od kilku lat może to być najwyżej jedna osoba w ciągu roku - mówi przewodniczący rady.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska