Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd biorą się nazwy huraganów i dlaczego "orkan Marcin" to podwójna pomyłka

sier, źródło IMGW-PIB
NASA.gov
W połowie tygodnia niektóre media zaczęły donosić o rzekomym orkanie Marcinie, który ma zaatakować Polskę w weekend. W rzeczywistości mamy do czynienia z układem niskiego ciśnienia, który nie jest żadnym orkanem (chociaż przyniósł do Polski opady deszczu i w niektórych regionach silny wiatr). Skąd biorą się nazwy huraganów, kto je nadaje i dlaczego "orkan Marcin" to podwójna "ściema".

Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nazwy układom barycznym w Europie nadaje między innymi Wolny Uniwersytet Berliński (Freie Universität Berlin), a dokładnie Instytut Meteorologii tej uczelni. Nadawanie nazw poszczególnym wyżom i niżom odbywa się na zasadach komercyjnych.

Większość służb meteorologicznych krajów europejskich nie nadaje nazw układom barycznym, stosuje nazewnictwo zaproponowane przez Uniwersytet Berliński.

W ramach EUMETNET (European Meteorological Network) – organizacji, która skupia służby meteorologiczne większości krajów europejskich – powołana została grupa robocza, której zadaniem jest zebranie opinii służb meteorologicznych krajów europejskich w sprawie nazywania układów barycznych, czyli odpowiednio niżów i wyżów, ocena obecnych zasad, a następnie zaproponowanie jednolitego systemu.

Zobacz również:

Wiele miejsc w Bydgoszczy na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat zmieniło się nie do poznania. Dzięki zdjęciom satelitarnym, które publikuje Google, możemy zobaczyć z dużej wysokości, jak bardzo zmieniło się nasze miasto. Zajrzeliśmy w miejsca największych inwestycji (i nie tylko), które powstały po 2000 roku w Bydgoszczy i porównaliśmy fotografie zrobione z satelity w różnych latach. Zobacz, jak zmieniło się nasze miasto i jego okolice.Na zdjęciu z prawej - Trasa Uniwersytecka (zdjęcie z 2016 r.). Po lewej - fotografia z 2003.Więcej zdjęć na następnych stronach.Zobacz również: Latamy nad Fordonem

Tak zmieniła się Bydgoszcz. Zobacz porównanie zdjęć satelitarnych

Jeden układ dwie mylące nazwy

Nazwy układom barycznym nadawane są w obszarach, w których one powstają. Nad obszar Polski docierają one już nazwane. Zdarza się, że oryginalne nazwy zostają zmienione przez media np. poprzez wprowadzenie polskiej wersji imienia i wtedy zaczyna funkcjonować kilka nazw, co jest mylące i nie powinno mieć miejsca. Są to nazwy własne, które powinny być zachowane w wersji pierwotnej.

System nazewnictwa huraganów (dokładniej cyklonów tropikalnych i cyklonów subtropikalnych) jest usystematyzowany i tworzony przez poszczególne ośrodki we współpracy ze Światową Organizację Meteorologiczną. Obecnie oficjalne nazewnictwo jest prowadzone przez 11 centrów ostrzegania w różnych częściach świata dla poszczególnych regionów. Przykładowo:

  • Huragany Atlantyku Północnego i Pacyfiku Wschodniego nazywane przez National Hurricane Center ze Stanów Zjednoczonych,
  • Huragany Pacyfiku Centralnego nazywane przez Central Pacific Hurricane Center w Honolulu,
  • Huragany Pacyfiku Zachodniego nazywane przez Japan Meteorological Agency,
  • Huragany północnej części Oceanu Indyjskiego nazywane przez India Meteorological Department.

W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym nie jest prowadzony system nazewnictwa układów barycznych.

Co z tym orkanem?

W terminologii używanej w IMGW-PIB nie występuje słowo „orkan”, stosowane jest opisywanie takich układów barycznych jako głęboki niż.

Taki termin nie występuje również w literaturze naukowej z zakresu meteorologii. Słowo „orkan” pochodzi z języka niemieckiego i oznacza po prostu huragan. W IMGW-PIB słowa „huragan” używa się jako opisowe określenie wiatru o średniej prędkości wiatru ≥ 32 m/s (tj. 115 km/h).

Oprac.: Kamil Walczak, synoptyk IMGW-PIB. Źródło: IMGW.pl

Rozświetlona Ziemia

Piękna Ziemia widziana z kosmosu. Oto najlepsze zdjęcia NASA

Polub "Express" na Facebooku

Zobacz również:
11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skąd biorą się nazwy huraganów i dlaczego "orkan Marcin" to podwójna pomyłka - Express Bydgoski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska