Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się wzięła afera WORD?

Michał Olszański
Michał Olszański
W poniedziałek wojewódzcy radni mają głosować w sprawie odwołania marszałek Polak
W poniedziałek wojewódzcy radni mają głosować w sprawie odwołania marszałek Polak Archiwum
W poniedziałek odbędzie się głosowanie nad odwołaniem marszałek Elżbiety Polak z funkcji marszałka województwa. Jest to pokłosie tzw. afery WORD. Co wydarzyło się w tej instytucji i w jaki sposób z oskarżeń o mobbing i niemoralne propozycje wyrosła ogólnopolska afera?

Na początku czerwca w GL ukazał się tekst, w którym Magdalena Szypiórkowska, była pracownica gorzowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, oskarżyła dyrektora tej placówki, Jarosława Śliwińskiego, o mobbing i propozycję „pracy za seks”. Nie zgodziła się, więc została bez pracy. Dyrektor wszystkim tym oskarżeniom kategorycznie zaprzeczył.

Pani poseł Sibińska

Okazałe się, że zanim zwróciła się do prasy, kobieta szukała pomocy u posłanki PO Krystyny Sibińskiej. Dlaczego właśnie u niej, wyjaśnia w rozmowie na sąsiedniej stronie. Spotkała się z nią 14 marca, a dzień później wysłała do niej oficjalne pismo. To samo, które dwa miesiące później (z okładem) znalazło się w naszej redakcji. Na kolejnym spotkaniu otrzymała zapewnienie, że sprawa została przedstawiona w urzędzie marszałkowskim, który sprawuje nadzór nad WORD (odpowiedzialny jest wicemarszałek Marcin Jabłoński).

Tymczasem lokalny dziennikarz z Gorzowa, Robert Bagiński, 27 maja otrzymał oficjalną informację, że pismo Szypiórkowskiej nie wpłynęło do urzędu.

Gdy ukazał się materiał w GL i sprawą zainteresowały się także inne media, posłanka potwierdziła w rozmowie na antenie Radia Zachód, że spotkanie z Szypiórkowską się odbyło.

- Na dyżury poselskie do mojego biura przychodzi bardzo dużo osób z różnymi problemami. Interweniuję w tych sprawach. Czasami są to sprawy wrażliwe i delikatne (tę sprawę należy do nich zaliczyć), gdzie nie odbywa się to przez taką formę korespondencji, żeby to dotarło do wszystkich. Dotarło to do osoby, która nadzoruje prace WORD-u - mówiła.

W związku z tym, że sprawa robiła się coraz głośniejsza, PO postanowiła 23 czerwca zawiesić dyrektora Śliwińskiego w prawach członka partii.

Kolejne oskarżenia

W lipcu w GL ukazał się kolejny materiał dotyczący WORD. Wiesław Suchogórski, były działacz solidarnościowy opowiedział nam o sprawie o mobbing wytoczonej ośrodkowi przez jego nieżyjącą już żonę. Opisał mechanizm mobbingu stosowanego przez zastępcę dyrektora, Halinę Lebiedź oraz o roli dyrektora Śliwińskiego w tej sprawie. Mówił także o próbach zaradzenia tej sytuacji, zarówno w sposób formalny, jak i na drodze partyjnej (zarówno dyrekcja WORD, jak i decyzyjni w tej sprawie członkowie zarządu województwa, a wówczas i sam Suchogórski to członkowie PO).Sprawa zakończyła się ugodą, w ramach której ośrodek musiał wypłacić ponad 120 tys. zł odszkodowania, a Suchogórski wystąpił z partii. Zarówno sama zainteresowania, jak i jej mąż wiązali nawrót choroby kobiety ze stresem i sytuacją w pracy. Pani Barbara zmarła w maju 2021 r.

Marszałek Polak

Marszałek województwa spotkała się z Magdaleną Szypiórkowską 26 czerwca, bo traf chciał, że w momencie ujawnienia przez nas oskarżeń kobiety, była na urlopie. Twierdziła, że o sprawie dowiedziała się dopiero po powrocie z niego. Wysłuchała relacji kobiety, zaproponowała jej także pomoc prawną. Ta odmówiła. O tym jak to spotkanie wyglądało z perspektywy kobiety można przeczytać na stronie obok.

28 czerwca urząd zgłosił sprawę oskarżeń wobec dyrektora WORD do prokuratury. W tym samym czasie uczynili to także pełnomocnicy Szypiórkowskiej.

Sprawa wciąż była głośna, zajmowały się nią media, komentowali lokalni politycy. W połowie lipca pani marszałek spotkała się z prezesem zielonogórskiego oddziału Polska Press (wydawca GL), podczas którego przekazała mu pismo swojego rzecznika. Paweł Kozłowski oskarżał w nim gazetę o nierzetelność i stronniczość w przedstawianiu całej sprawy. Jednocześnie apelował, by nasz Naczelny „dokonał weryfikacji swojego zespołu”. Chodziło o Roberta Bagińskiego, który w międzyczasie został naszym stałym współpracownikiem i opisywał sprawę w materiałach informacyjnych, a także odnosił się do niej w felietonach.

Gazeta uznała to bezprawny nacisk ze strony władz samorządowych na gazetę oraz tłumienie krytyki prasowej.

Sprawa z lokalnej zrobiła się ogólnopolska. Zaczęły o niej mówić krajowe media, a także politycy spoza lubuskiego.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w piśmie do marszałek podkreślał, że „Władze powinny powstrzymywać się od działań mogących wywrzeć skutek w postaci tłumienia krytyki prasowej”.. W obronie GL stanęło Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. A ostatnio w podobnym tonie wypowiedziała się Rada Etyki Mediów.

1 sierpnia klub radnych PiS złożył wniosek o odwołanie ze stanowiska marszałek Elżbiety Polak. 2 sierpnia urząd marszałkowski poinformował o zwolnieniu z pracy dyrektora WORD. Kilka dni później zwolniona została także jego zastępczyni.

Stan na dziś

Jarosław Śliwiński złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko Magdalenie Szypiórkowskiej, odbyło się już nawet pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie. Prokuratura bada sprawę zgłoszoną przez urząd marszałkowski i prawników Szypiórkowskiej w sprawie o mobbing i pracę za seks. GL złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Elżbietę Polak przestępstwa utrudniania i tłumienia krytyki prasowej. Elżbieta Polak pozwała (sprawy cywilna i karna) redaktorów naczelnych GL i Roberta Bagińskiego. W poniedziałek odbędzie się głosowanie w sprawie usunięcia marszałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska