MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skalniak w ogrodzie. Zbuduj go sam! Sprawdź, jak zbudować skalniak ogrodowy krok po kroku. Na to zwróć uwagę, żeby był trwały

Katarzyna Józefowicz
Sadzenie roślin na skalniaku to ostatni etap. Najpierw trzeba przygotować stabilną konstrukcję.
Sadzenie roślin na skalniaku to ostatni etap. Najpierw trzeba przygotować stabilną konstrukcję. LianeM/Getty Images
Skalniak to atrakcyjny i popularny element ogrodu. Można go zbudować samodzielnie, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, związanych z konstrukcją. Inaczej nasz skalny ogródek nie będzie ani trwały, ani ładny. Radzimy, jak zbudować skalniak w ogrodzie, by był na lata i wyglądał pięknie.

Chcesz mieć skalniak? Zadbaj o jego konstrukcję!

Skalniaki od dawna cieszą się wśród miłośników roślin dużą popularnością, dlatego często można je spotkać w przydomowych ogrodach. Niestety, nie zawsze jednak wyglądają tak, jak byśmy chcieli, co więc zrobić, aby skalniak prezentował się naprawdę atrakcyjnie? Przede wszystkim trzeba w odpowiedni sposób go skonstruować, bo prawdziwy ogród skalny to nie przypadkowe kamienie złożone na pryzmę, ale starannie przemyślana konstrukcja.

Gdzie zbudować skalniak? Wybór miejsca jest ważny

W pierwszej kolejności należy wybrać pod skalniak odpowiednie miejsce. W większych ogrodach taka kompozycja może wyglądać dobrze nawet pośrodku trawnika, jednak w mniejszych znaczenie lepiej będzie się prezentować bliżej granic działki, a najlepiej na wzniesieniu lub na skarpie, gdyż wtedy stworzy z ogrodem harmonijną całość. Należy przy tym pamiętać, że miejsce musi być dobrze nasłonecznione, gdyż zdecydowana większość roślin skalniakowych pochodzi ze skąpanych w słońcu terenów górzystych, więc w cieniu sobie nie poradzi.
Skalniaka nie należy też zakładać w zagłębieniach terenu, nieckach, dołkach lub na podłożach ciężkich i gliniastych, gdyż rośliny skalne nie znoszą stagnującej wody i muszą mieć zapewnione bardzo przepuszczalne podłoże.

Zaplanuj kształt skalniaka i wyznacz go w ogrodzie

Kiedy już mamy wybrane miejsce pod skalniak, powinniśmy rozrysować sobie na kartce jego wstępny zarys, uwzględniając kształt kompozycji (najlepiej naturalny, nieregularny, z obłymi, miękkimi liniami, naśladującymi naturę) i gatunki roślin, które mają zostać tam posadzone. Dobrze jest wcześniej przejrzeć kilka zdjęć z naturalnego środowiska roślin alpejskich i górskich, co pozwoli nam stworzyć skalniak bardziej zbliżony kształtem i formą do natury.
Kiedy mamy już gotowy plan, za pomocą specjalnego znacznika lub kredy w sprayu obrysowujemy kontury skalniaka na ziemi.

Przygotowanie podłoża pod skalniak

Następnie zdejmujemy na wyznaczonym obszarze warstwę podłoża lub darni na grubość ok. 10-20 cm. Brzegi przyszłej konstrukcji zabezpieczamy włókniną, chroniącą przed wyrastaniem chwastów, wypełniamy zagłębienie warstwą drenażu w postaci żwiru i układamy obrzeże z kamieni.

Obrzeże i kamienie na skalniak. Na to zwróć uwagę

Obrzeże skalniaka powinno być stabilne, aby utrzymać wzniesienie z ziemią i kamieniami, dlatego należy otoczyć je stosunkowo dużymi kamieniami, zagłębionymi w podłożu na ok. 1/3 ich wysokości. Nie należy jednak używać do tego celu kamieni o wymyślnym kolorze lub zbyt idealnym kształcie, gdyż będą wyglądać sztucznie. Lepsze będą zwykłe kamienie polne, skalne łupki w naturalnym kolorze lub nieregularne głazy, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH (np. piaskowce, wapienie, dolomit, marmur), które ułożone wokół skalniaka, dobrze się zazębią i skutecznie ustabilizują całą konstrukcję, tworząc solidne obramowanie. Starajmy się też używać podobnych kamieni na całym skalniaku, gdyż mieszanie ze sobą różnych skał, kolorów i faktur prędzej będzie wyglądać nienaturalnie i chaotycznie niż harmonijnie i efektownie.

Podłoże na skalniak

Następnie na drenażowej warstwie żwiru ustabilizowanej kamieniami, należy usypać łagodne wzniesienie z odpowiedniego, przepuszczalnego podłoża na bazie ziemi ogrodowej lub kompostowej z dodatkiem piasku i wapnia, gdyż większość roślin skalnych preferuje zasadowy lub obojętny odczyn gleby.
Jeśli jednak zamierzamy uprawiać na skalniaku gatunki kwaśnolubne, takie jak wrzosy czy różaneczniki, przygotujmy dla nich bezwapienne podłoże na bazie kwaśnego torfu o niższym, kwaśnym odczynie pH i wykorzystajmy do budowy skalniaka kamienie o kwaśnym odczynie (np. bazalt, granit).

Wykończenie skalniaka

Przygotowaną górkę ziemi polejmy wodą, odczekajmy, aż lekko przeschnie i uzupełnijmy pojedynczymi kamieniami, układając je w taki sposób, aby jak najbardziej naśladowały naturę. Kamienie powinny mieć różne rozmiary, od mniejszych po większe. Należy układać je nieregularnie, niezbyt gęsto i piętrowo, najlepiej na kształt półek skalnych. Następnie należy odczekać 2-3 tygodnie, aż ziemia osiądzie, uzupełnić ewentualne braki podłoża i posadzić rośliny. Podłoże między roślinami dobrze jest następnie wysypać żwirem i drobnymi kamieniami, co zabezpieczy ziemię przed wysychaniem i stworzy roślinom warunki zbliżone do naturalnych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skalniak w ogrodzie. Zbuduj go sam! Sprawdź, jak zbudować skalniak ogrodowy krok po kroku. Na to zwróć uwagę, żeby był trwały - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska