Do 21 lutego potrwają konsultacje zarządu Skanska S.A. ze związkami zawodowymi firmy. Rozmowy dotyczą zwolnień grupowych. O zamiarze ich przeprowadzenia poinformował pracodawca. Wiadomo, że pracę straci 2,5 tysiąca osób w całym kraju.

Nie wiadomo, czy w tym gronie są pracownicy łódzkiego oddziału firmy. Można mieć nadzieję, że tak się nie stanie, gdyż z komunikatu firmy wynika, że zamierza ona skupić się na działalności w głównych miastach, w tym Łodzi.

Skanska zwolnień pracowników na razie szerzej nie komentuje, biuro prasowe wydało jedynie krótki komunikat.

„Zgodnie z nową strategią pod nazwą „Budujemy miasta”, działalność generalnego wykonawcy, Skanska S.A. skupimy wokół siedmiu głównych miast Polski: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Katowic. Zmniejszenie skali działalności i redukcja zatrudnienia są częścią restrukturyzacji. Określiliśmy liczbę osób przewidzianych do zwolnienia. Następnym krokiem są konsultacje ze związkami zawodowymi. Zgodnie z wymogami polskiego prawa, są to jedyne informacje, jakie w tej chwili możemy przekazać odnośnie tego procesu. Apelujemy o cierpliwość, jak tylko będziemy mogli przekazać dalsze informacje, zrobimy to niezwłocznie”.

W podobnym tonie wypowiadają się związkowcy. Związek Zawodowy Pracowników Skanska poinformował o rozmowach z pracodawcą, które mają potrwać do 21 lutego.

Do PUP w tym roku nie wpłynęło powiadomienie o zamiarze zwolnień grupowych w Skanska S.A. - Iwona Olczak, PUP Łódź

- Będziemy chcieli, aby zwolnienia grupowe objęły możliwie jak najmniejszą liczbę pracowników, w tym oczywiście członków naszego związku - napisali związkowcy. - Jeżeli nie będziemy w stanie uniknąć tak dużej liczby zwolnień, będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby warunki dla zwalnianych pracowników były jak najkorzystniejsze.

Wstępne informacje o tym, kto straci pracę, mają być przekazane w marcu. Tak wynika z informacji związkowców. Otrzymali oni zapewnienie, że osoba, która popracuje do końca okresu wypowiedzenia, dostanie dodatkowe wynagrodzenie.

Do zakończenia negocjacji ze związkami nie należy się spodziewać konkretów. Podanie do wiadomości publicznej informacji dotyczących zwolnień mogłoby mieć wpływ na wynik rokowań.

Informacje o zamiarze zwalniania pracowników na większą skalę nie trafiły na razie do łódzkich urzędników.

- Do Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi nie wpłynęło powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych przez firmę Skanska S.A. - informuje Iwona Olczak, p.o. dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.

Taka sytuacja miała jednak miejsce wcześniej. W latach 2016-2017 zwolnieniami grupowymi zostało objętych 67 pracowników tej firmy, choć początkowo skala miała być nieco większa. Ostatecznie jednak zrezygnowano ze zwolnienia pięciu osób.

KORONA KRÓLÓW. Sprawdź, co się wydarzy w kolejnym odcinku

TŁUSTY CZWARTEK: kiedy jest tłusty czwartek, co upiec?

Co upiec na tłusty czwartek? [PRZEPISY]

Sprawdź, w które niedziele nie zrobisz zakupów