MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skażenie bronią masowego rażenia na Anakondzie. Jak poradzili sobie żołnierze?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Uczestnicy ćwiczeń wojskowych musieli tym razem zmierzyć się ze skażeniem bronią masowego rażenia
Uczestnicy ćwiczeń wojskowych musieli tym razem zmierzyć się ze skażeniem bronią masowego rażenia mjr Artur Pinkowski, plut. Marcin Trzasko
Skażenie bronią masowego rażenia na Anakondzie - z takim wyzwaniem musieli zmierzyć się żołnierze Czarnej Dywizji, którzy biorą udział w ćwiczeniach wojskowych.

Ćwiczenia Karakal-20 i Gepard-20 nabierają intensywności. Oba ćwiczenia od uczestniczących w nich żołnierzy Czarnej Dywizji wymagają maksymalnego zaangażowania, a tym samym zmuszają ich do ekstremalnego wysiłku.

Skażenie na Anakondzie

W środę, 17 czerwca br. część pododdziały batalionowego zgrupowania taktycznego 10BKPanc zostały skażone bronią masowego rażenia. W wyniku uderzenia konieczne było jak najszybsze wyjście ze skażonej strefy. W wyznaczonym rejonie, już poza obszarem oddziaływania substancji toksycznych, przystąpiono do zabiegów likwidacji skażeń sprzętu wojskowego oraz żołnierzy. Kompania likwidacji skażeń z 5 pułku chemicznego (5pchem) z Tarnowskich Gór przyjmowała na punktach likwidacji skażeń kolejne pojazdy, prowadząc równolegle odkażanie żołnierzy i wyposażenia.

Był to oczywiście jeden z wielu epizodów rozgrywanych podczas ćwiczenia.

Chemicy w akcji

- Jeden z pododdziałów został skażony, a następnie poddany całkowitej likwidacji skażeń na punkcie likwidacji skażeń rozwijanym przez żołnierzy 5pchem. Tego typu przedsięwzięcie daje możliwości sprawdzenia współdziałania ćwiczących z pododdziałem wojsk chemicznych. Ponadto umożliwia szkolenie pododdziałów w prowadzeniu likwidacji skażeń, które polega na całkowitym usunięciu środka trującego zarówno z pojazdów bojowych, jak i samych żołnierzy - wyjaśnia mjr Michał Stańczyk z 10BKPanc.

Chemicy z 5pchem dysponują niezbędnym sprzętem umożliwiającym likwidację skażeń bez angażowania żołnierzy 10BKPanc. - Tym samym, najważniejszym zadaniem skażonego pododdziału będzie prawidłowe nawiązanie współdziałania oraz wymiana informacji tak, aby przeprowadzić proces sprawnie, szybko i skutecznie - tłumaczył dalej mjr Stańczyk.

Likwidowanie skażenia

Punkt likwidacji skażeń składa się z placu likwidacji skażeń stanów osobowych oraz placu likwidacji skażeń sprzętu wojskowego.

Prowadzimy likwidację skażeń drobnego sprzętu, który jest na wyposażeniu indywidualnym żołnierzy np. broń, noktowizja itp. - ppor. Kamil Bielawski

- Pierwszym etapem likwidacji skażeń sprzętu wojskowego jest punkt rozdzielczy, gdzie pojazdy, w tym wypadku bojowe wozy piechoty BWP-1 kierowane są na poszczególne punkty tj.: punkt zmywania wstępnego, następnie nakładania odkażalnika, dalej punkt reakcji odkażalnika inaczej też zwanym punktem wyczekiwania i ostatni zmywanie odkażalnika. Na punkcie kontrolnym sprawdzana jest skuteczność prowadzonych zabiegów - wyjaśnia ppor. Kamil Bielawski z 5pchem.

W przypadku żołnierzy zastosowano zestaw do masowej dekontaminacji rannych. - Prowadzimy likwidację skażeń drobnego sprzętu, który jest na wyposażeniu indywidualnym żołnierzy np. broń, noktowizja itp. Natomiast żołnierze przechodzą przez zestaw do masowej dekontaminacji rannych, gdzie odbywają kąpiel, a następnie każdy z żołnierzy jest sprawdzany przez lekarza dozymetryste - dodaje dalej ppor. Bielawski.

Źródło: Czarna Dywizja, mjr Artur Pinkowski

POLECAMY WIDEO: Tak wyglądało strzelanie czołgów w ramach ćwiczeń Anakonda 16 na poligonie w Świętoszowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska