W wodzie wykryto groźne bakterie
Fatalna sytuacja trwa od czwartku. Mieszkańcy Słubic oraz sąsiednich Kunowic, Nowego Lubusza, Kolonii Nowy Lubusz i Pławidła dowiedzieli się, że w lokalnym wodociągu wykryto groźne bakterie. Komunikat w tej sprawie wydał słubicki sanepid, który stwierdził, że woda z kranów nie nadaje się tam do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw czy mycia naczyń kuchennych. Nie jest zdatna również do kąpieli. Może być używana jedynie do takich celów, jak spłukiwanie toalet.
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słubicach, na podstawie cząstkowych sprawozdań z badań próbek wody pobranych w ramach pozaplanowego nadzoru sanitarnego nad jakością wody w wodociągu publicznym w Słubicach informuje, że jakość wody uległa pogorszeniu i nie spełnia wymagań w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pod względem mikrobiologicznym. W wodzie wykryto bakterie z grupy coli oraz enterokoki kałowe. Woda jest niezdatna do spożycia - informuje słubicki sanepid.
Skażenie wodociągu oznacza ogromne problemy między innymi dla szpitala powiatowego w Słubicach, bo ten zaopatruje lecznicę w wodę. W przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się pogłoski, że w związku z zaistniałą sytuacja szpital zostanie zamknięty. Placówka dementuje te informacje.
- Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych pogłosek informujemy, że w związku ze skażeniem wody szpital nie będzie zamknięty. Operacje zostają wstrzymane do soboty (20 lipca) do godziny 18:00, natomiast przyjmowani są jedynie pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy. Pozostali są kierowani do innych szpitali - informuje lecznica.
Rozesłano wiadomości z alertem
W czwartek mieszkańcy powiatu słubickiego otrzymali SMS-y z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
- Uwaga! Woda z wodociągu w Słubicach zaopatrującego: Słubice, Kunowice, Nowy Lubusz, Kolonia Nowy Lubusz, Pławidło nadaje się tylko do celów sanitarnych." - brzmi treść rozesłanych wiadomości.
Tego samego dnia w Urzędzie Miejskim w Słubicach odbyło się spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego urzędnicy i przedstawiciele służb omawiali sytuację związaną ze skażeniem lokalnego wodociągu.
W mieście rozstawiono beczkowozy
W związku ze skażeniem wodociągu uruchomiono zastępcze źródła zaopatrzenia w wodę pitną. Na terenie miasta zostały rozstawione beczkowozy z wodą zdatną do spożycia po przegotowaniu. Pierwsze przyjechały w czwartek do Słubic z Frankfurtu nad Odrą.
- Gdy nadburmistrz René Wilke dowiedział się o problemie z wodą w Słubicach, reakcja naszych sąsiadów była natychmiastowa. Serdecznie za to za dziękujemy. Samochody z wodą z Frankfurtu będą stały w tych samych miejscach do momentu, gdy woda ze słubickiego wodociągu będzie nadawała się do spożycia. Będą miały jedynie krótkie przerwy na uzupełnienie zapasów. Dziękujemy też za pomoc starostwu powiatowemu, które udostępniło beczkowóz, a także Gminie Górzyca. Stamtąd też przyjechał do nas wóz z wodą - informuje gmina Słubice.
Beczkowozy zostały podstawione:
- przy Szpitalu Powiatowym w Słubicach – na potrzeby szpitala
- w Kunowicach – na parkingu przy szkole podstawowej
- w Słubicach – na osiedlu Wimar, przy sklepie spożywczym
- w Słubicach – przy skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Żeromskiego
- w Słubicach – przy ul. Wawrzyniaka
- w Słubicach - na placu koło Urzędu Miejskiego
W przygotowaniu są kolejne beczkowozy, które zostaną udostępnione z ościennych miejscowości. Wówczas podane zostaną informacje o ich lokalizacji. To kolejna taka sytuacja w okolicy. W połowie maja bakterie coli wykryto w wodzie pochodzącej z wodociągu w Pamięcinie w gminie Górzyca. Ta początkowo w ogóle nie nadawała się do spożycia, później została do niego dopuszczona warunkowo, a więc po uprzednim przegotowaniu, a następnie znów nie można było z niej korzystać. Przeprowadzone na początku lipca badania nie wykazały już obecności groźnych drobnoustrojów, ale wciąż nieznacznie przekroczone są wartości innych parametrów. Dlatego obecnie woda ponownie jest warunkowo dopuszczona do spożycia.
Zobacz również:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?