Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skóra dojrzała może być piękna. Jak o nią zadbać? Radzi dermatolog Maria Pyzio-Gutkowska

imo
Kobiety po pięćdziesiątce wchodzą w okres menopauzy, co odbija się negatywnie na wyglądzie skóry.
Kobiety po pięćdziesiątce wchodzą w okres menopauzy, co odbija się negatywnie na wyglądzie skóry. 123RF
Zwiotczała, sucha, pokryta zmarszczkami. Skóra dojrzała jest bardzo wymagająca. Jak zachować ją w dobrej kondycji? Podpowiada doktor Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

Może zacznijmy od ogólnej oceny skóry osób po 50. roku życia. Jaka ona jest, czy możemy określić jakieś stałe cechy, tendencje?

Przede wszystkim musimy rozgraniczyć skórę mężczyzn i skórę kobiet, ponieważ zachowują się one inaczej. Skóra panów jest grubsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, przez co sprawia mniej problemów. Kobiety po 50. roku życia wchodzą w okres menopauzy, co oznacza, że estrogeny - hormony żeńskie mające dobry wpływ na wygląd skóry - ulegają wygaszeniu. Dochodzi wówczas do dość gwałtownych zmian skóry - zaczyna być ona mniej elastyczna, gorzej nawilżona, jest zwiotczała, ma większą skłonność do przebarwień, odbarwień, zmarszczek, rozszerzonych naczynek krwionośnych. Dotyczy to nie tylko cery, lecz także skóry całego ciała i owłosionej skóry głowy.

Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja skóry dojrzałej? Na co zwrócić uwagę - może coś wcześniej nie wymagało interwencji, a w tym wieku już tak?

Myślę, że warto powiedzieć tu szczególnie o dermatologicznych zmianach chorobowych. Pamiętajmy, że jeśli przez cały okres naszego życia skóra nie jest właściwie chroniona, dochodzi do kumulacji działania niekorzystnych zjawisk z naszego środowiska, co może skutkować zmianami przednowotworowymi i nowotworowymi. Z tych najczęściej występujących należy wymienić rogowacenie skóry i jego odmianę - róg skórny, a także rogowacenie białe pojawiające się w obrębie błon śluzowych, na przykład jamy ustnej. W późniejszym czasie mogą pokazywać się również raki skóry. Nowotwory skóry zdiagnozowane we wczesnym etapie są całkowicie wyleczalne, dlatego warto od razu udać się do lekarza, gdy na skórze pojawi się jakakolwiek niepokojąca nas zmiana. A te zwykle występują w miejscach najbardziej odsłoniętych i widocznych - na twarzy, dłoniach, u mężczyzn na skalpie głowy.

Pani Doktor powiedziała, że w pewnym wieku dochodzi do kumulacji negatywnych czynników wpływających na stan skóry. Co najgorzej na nią działa?

80 procent zmian na naszej skórze wynika z działania promieniowania słonecznego, co oznacza, że powinniśmy chronić się przed światłem. Uważajmy nie tylko na skórę twarzy, lecz także całego ciała. Stosujmy kremy z filtrem zarówno na twarz, jak i inne odsłonięte części ciała, w tym szyję, dłonie.

Z jakimi defektami skóry najczęściej spotyka się pani w gabinecie?

Bardzo dużo osób po 50. roku życia ma posłoneczne uszkodzenia skóry. Odbarwienia mogą mieć bardzo różnorodny charakter. Bez diagnozy lekarza nie powinniśmy robić nic na własną rękę, bo zdarza się, że wybrane postępowanie nie jest dopasowane do występującej zmiany. Zawsze bardzo mocno podkreślam - jeśli cokolwiek niepokoi nas na skórze, udajmy się do lekarza.

Na zakończenie, jakie jeszcze inne rady ma pani dla pacjentów z dojrzałą skórą?

Dla jej dobra zrezygnujmy z używek, pamiętajmy o dokładnym myciu cery przed zaśnięciem, a także zadbajmy o zdrową, zbilansowaną dietę. Podziękuje nam nie tylko skóra, lecz cały organizm.

Pielęgnacja skóry po 50-tce i medycyna estetyczna - na co warto postawić?

Panie powinny stosować preparaty, które aktywnie regenerują skórę. Kosmetyki obojętne bądź wyłącznie nawilżające nie spełnią już swojej funkcji. W miarę upływu czasu musimy zadbać szczególnie o ulegające osłabieniu części skóry niewidoczne gołym okiem, bo znajdujące się w jej głębszych warstwach. Aby je zregenerować i pobudzić, potrzebne są działania mocniejsze, pozwalające wniknąć głębiej w skórę, nie zaś działające jedynie na jej powierzchni. W codziennej pielęgnacji polecam aktywne preparaty z witaminą A, E, D, wszystkie pochodne witaminy A oraz kwasy: migdałowy, azelainowy, salicylowy i wiele innych. Najlepiej, aby te składniki znalazły się w kosmetykach stosowanych na noc. Podkreślam, że efekty zobaczymy po 2-3 miesiącach. Po zaprzestaniu kuracji utrzymają się około pół roku. Z pomocą przychodzi też medycyna estetyczna. W specjalistycznych gabinetach stosuje się preparaty o wyższym stężeniu i podaje bezpośrednio w głąb skóry. Z pomocą przychodzi mezoterapia, podczas której podajemy kwas hialuronowy, czynniki antyoksydacyjne, kwasy nukleinowe, witaminy, mikroelementy i szereg innych składników, jakich skóra potrzebuje do regeneracji. Skuteczność takiego zabiegu wynosi 100 procent, ponieważ wszystkie składniki podawane za pomocą iniekcji są przyswajalne przez skórę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skóra dojrzała może być piękna. Jak o nią zadbać? Radzi dermatolog Maria Pyzio-Gutkowska - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska