Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skóra wrażliwa to nie problem

Alina Konieczna, Głos Szczeciński
Cera wrażliwa negatywnie reaguje na czynniki atmosferyczne - wysoką lub niską temperaturę, wiatr, czy nadmierne słońce. Skóra bywa wtedy zaczerwieniona, podrażniona, wysuszona, ściągnięta. Gdy zastosujemy niewłaściwe kosmetyki, skóra piecze, swędzi, łuszczy się.
Cera wrażliwa negatywnie reaguje na czynniki atmosferyczne - wysoką lub niską temperaturę, wiatr, czy nadmierne słońce. Skóra bywa wtedy zaczerwieniona, podrażniona, wysuszona, ściągnięta. Gdy zastosujemy niewłaściwe kosmetyki, skóra piecze, swędzi, łuszczy się. fot. Głos SZczeciński
Choć podczas pielęgnacji wymaga większej dbałości, sprawia więcej kłopotów niż cera sucha, też może być piękna. Podpowiadamy jak dbać o cerę wrażliwą.

Dlaczego mamy cerę wrażliwą? Można ją odziedziczyć po mamie. Albo na nią "zapracować" - poprzez nieodpowiednią pielęgnację, czy nadmierne opalanie.

Nie myj twarzy mydłem

Skóra wrażliwa wymaga wyjątkowej troski. Trzeba ją pielęgnować specjalnymi, bardzo łagodnymi kosmetykami, które ją ukoją, ochronią i dobrze nawilżą. Taki rodzaj cery niedobrze znosi mycie w bardzo ciepłej wodzie, z użyciem mydła, ponieważ wtedy zmywane są chroniące skórę lipidy. Do mycia cery wrażliwej należy używać specjalnych hipoalergicznych preparatów myjących i oczyszczających.

Cera wrażliwa bardzo cierpi, gdy nie jest odpowiednio i często nawilżana. Trzeba jej pomóc w odbudowie bariery hydrolipidowej, dzięki stosowaniu nawilżających kremów o równoczesnym działaniu ochronnym. Kremy do cery wrażliwej muszą też zawierać filtry UVA i UVB chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wybierając kosmetyk, warto zwrócić uwagę, jaki jest jego skład.

Skóra wrażliwa nie toleruje kosmetyków z alkoholerm, z kwasami owocowymi, z witaminami A i C. Do tego rodzaju cery nie należy stosować maseczek typu peel-off, czy gruboziarnistych peelingów. W kosmetykach powinno być jak najmniej barwników, konserwantów, czy substancji zapachowych.

Dobroczynne nagietki

Zawsze warto szukać informacji, co znajduje się w kremie, czy mleczku do cery wrażliwej. W tych preparatach często bywa alantoina, która koi i łagodzi podrażnienia, pobudza regenerację tkanek, przyśpiesza gojenie mikrouszkodzeń skóry, nawilża, wygładza i zmiękcza naskórek. Jest tam także d-pantenol odpowiadający za prawidłową budowę skóry, nawilżający, działający kojąco, łagodzący podrażnienia i ułatwiający procesy gojenia się skóry.

W kosmetykach dla cery wrażliwej można też znaleźć wyciąg z kwiatów nagietka. Ten śliczny kwiatek nie tylko cieszy nasze oczy, gdy kwitnie.

Wyciąg z nagietka pomaga w odbudowie naskórka, przyśpiesza gojenie, nawilża, działa antystarzeniowo i przeciwpodrażnieniowo, łagodzi swędzenie. Nagietek od dawna był stosowany w medycynie ludowej do leczenia wrzodów skóry, zainfekowanych ran, wysypki, żylaków, czy zapalenia spojówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska