Zgubiłeś dowód osobisty? Zastanawiasz się, co z tym zrobić? Dzwonić na policję, iść do urzędu? Jedno jest pewne, zgłosić musisz to jak najszybciej! Teraz zrobisz to nie wychodząc z domu.

Zgubiłeś dowód? - zgłoś to!

Niejeden z nas ma na swoim koncie zgubienie dokumentów. Kart bankomatowych czy dowodu osobistego. Karty natychmiast blokujemy w banku. Można zrobić to telefonicznie o każdej porze. A co z dowodem osobistym? Gdzie zgłosić zgubę. Trzeba powiadomić policję, bank. Istnieje także możliwość zgłoszenia tego przez internet. Jak to zrobić?

- Każdy, kto chce zgłosić przez Internet utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego, musi mieć Profil Zaufany – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki niemu potwierdzi swoją tożsamość. Chodzi o to, by nikt nie mógł się pod nas podszyć - dodaje.

Czytaj również: SPRAWDŹ, ILE MASZ PUNKTÓW KARNYCH online. To proste! Dzięki temu możesz uniknąć kolejnych punktów karnych i mandatów

Jak założyć profil zaufany

 1. Wejdź na stronę profilu zaufanego
 2. Kliknij Zarejestruj się.
 3. Kliknij w odnośnik Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym.
 4. Wypełnij formularz.
 5. Kliknij Zarejestruj się.
 6. Wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego. Wpisz kod.
 7. Wyświetli się kolejny komunikat z prośbą o wykonanie trzech kroków. Jeśli je wykonasz — kliknij Potwierdź wykonanie kroków. W ten sposób założysz profil zaufany

Profil ważny jest 3 lata, a usługa jest oczywiście bezpłatna.

Jak zgłosić zgubienie dowodu osobistego?

Po pierwsze, pamiętaj, że w zgłoszeniu utraty/kradzieży lub uszkodzenia dowodu osobistego nikt nie może Cię wyręczyć. Musisz to zrobić osobiście. W przypadku dzieci do 18. roku życia, osób całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych w ich imieniu formularz mogą złożyć odpowiednio – rodzic, opiekun prawny lub kurator. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego odbywa się za pośrednictwem strony www.obywatel.gov.pl. Tutaj należy wykonać następujące czynności:

 • Kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie.
 • Zaloguj się na swój Profil Zaufany.
 • Wybierz, co chcesz zgłosić — utratę lub uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu — wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu.
 • Nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli adresata (urząd, który wydał twój dowód).
 • Odpowiedz, czy i w jaki sposób chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu.
 • Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie.
 • Wyślij zgłoszenie. Wyświetli się komunikat, że zostało wysłane. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
 • Jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu — zanieś dowód do urzędu albo wyślij pocztą.
 • Dobra wiadomość: usługa jest w pełni bezpłatna.

- Od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni Twój dowód osobisty. Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu, zaznacz to w formularzu. Możesz je odebrać w urzędzie, otrzymać pocztą lub przez internet. Zatrzymaj zaświadczenie — może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

WAŻNE:
Zaświadczenie, które dostaniesz od urzędnika, nie jest dokumentem tożsamości.
Teraz potrzebujesz nowego dowodu osobistego. Wniosek o jego wydanie również możesz złożyć online. Sprawdź, jak to zrobić.

Zgubiłeś dowód osobisty? - o tym musisz pamiętać
Jeżeli twój dowód zaginął lub ktoś ci go ukradł — zgłoś to w swoim banku. Zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom.
Zgłoś utratę dowodu w banku, nawet jeśli nie masz konta bankowego. Sprawdź listę banków, w których możesz zgłosić utratę dowodu. Jeżeli podejrzewasz, że Twój dowód został skradziony, zawiadom policję.

Zgubiłeś dowód osobisty za granicą?

Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

WIDEO: Ile zarobimy w 2019 roku?