MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrzynia ze skarbem znaleziona na miejscu ogromnej inwestycji w Zielonej Górze

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Znalezisko trafiło do muzeum
Znalezisko trafiło do muzeum Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze
O skrzyni ze skarbem poinformował w środę Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Wypełniona skrzynia była zakopana. Kto i co schował w jej wnętrzu? Najmłodszy przedmiot z datą ma dokładnie sto lat!

Inwestycje w Zielonej Górze. Znalezisko

W środę Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze poinformował o znalezisku sprzed wieku. Na przebudowywanym kąpielisku przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze Ochli odkryto skrzynię wypełnioną porcelaną, biżuterią i różnymi pojemnikami. Najmłodszy przedmiot z datą to dwa franki francuskie z 1923 r. Co jeszcze było w skrzyni?

- Podczas oględzin znaleziska ustalono, że jest to skrzynia metalowa zawierająca depozyt w postaci przedmiotów, prawdopodobnie mających dużą wartość sentymentalną dla ludzi, do których należał ów „skarb”. Należą do nich m.in. wyroby z porcelany, biżuteria, szklane fiolki, pojemniki, w tym pudełko z widocznym napisem „SEDOBROL” zawierającym w środku prawdopodobnie wyciąg z korzenia lubczyku w tabletkach - wyjaśnia Iwona Lewandowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

W skrzyni schowano też dokumenty lub gazety, albo też zdjęcia.

- Na etapie wstępnego rozpoznania nie dało się ich zidentyfikować ze względu na destrukcyjny stan zachowania - wyjaśnia inspektor ochrony zabytków.

Skarb w skrzyni. Co jest w niej najciekawsze?

Najciekawsze dla badaczy są znalezione monety. To m.in. ½ kronenthalera z 1766 r. pochodząca z Niderlandów Austriackich, 5 marek z Cesarstwa Niemieckiego z 1901 r., 2 franki francuskie z 1923 r. i moneta pochodząca z Indii Brytyjskich z 1891 r.

- W miejscu znalezienia skrzyni, podczas oględzin nie zaobserwowano żadnych reliktów obiektów murowanych oraz innych przedmiotów o wartości kulturowej - dodaje Iwona Lewandowska.

Urząd podaje, że skrzynia została zabezpieczona i zostanie przekazana do muzeum. Zawiadomienie o skrzyni odkrytej podczas prac związanych z budową kąpieliska miejskiego wpłynęło do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków 7 lutego.
Źródło: LWKZ

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Barokowy pałac w Ochli zostanie zrewitalizowany wraz z otoczeniem. Inwestycja warta ponad 12 mln zł ma zostać zrealizowana do końca 2023 r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska