Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skutki uboczne antykoncepcji

(mag)
Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod zapobiegania ciąży. Dziś piszemy co w obiegowych opiniach o nich jest prawdą, a co fałszem.

JAK TO DZIAŁA

JAK TO DZIAŁA

Odpowiednie dawki hormonów zawartych w plastrze wraz z krwią rozchodzą się po całym organizmie i są wychwytywane przez odpowiednie receptory (jajniki i przysadkę mózgową). Następnie trafiają do wątroby, gdzie zostają rozłożone na substancje pochodne, a potem wydalone z organizmu.

1. Stężenie hormonów w okolicy plastra jest większe
NIEPRAWDA. Jeśli jest on przyklejony w jednym z miejsc, wskazanych przez producenta (na podbrzuszu, zewnętrznej stronie ramienia, pośladkach lub na plecach w okolicy łopatki) to zawarte w nim hormony cały czas przenikają przez skórę i dostają się bezpośrednio do krwiobiegu. Nie ma zatem możliwości, by zostały zatrzymane i skupione w najbliższej okolicy plastra.

2. Jeśli brzegi plastra odkleją się, nie ma pewności, że będzie on skutecznie chronił
NIEPRAWDA. Odklejenie się zaledwie koniuszków plastra (lub powstanie pod nim pęcherzyków powietrza) nie zaburza wchłaniania hormonów, a więc nie osłabia też skuteczności antykoncepcji. Jeśli natomiast odkleił się cały plaster lub znaczny jego fragment - trzeba ponownie na stałe przytknąć go do skóry nim miną 24 godziny. Wówczas ciągłość ochrony antykoncepcyjnej zostanie zachowana. Jeśli minęło więcej czasu lub nie wiadomo dokładnie kiedy plaster odkleił się, to w nadchodzącym tygodniu trzeba zastosować antykoncepcję wspomagającą (np. prezerwatywy), aby skutecznie zapobiec ciąży.

3. Plastry hormonalne są nieskuteczne u kobiet z nadwagą
PRAWDA, jeśli kobieta waży więcej niż 90 kilogramów. W takim wypadku producent nie gwarantuje 100 proc. skuteczności tej metody antykoncepcji. To dlatego, że większa ilość tkanki tłuszczowej może powodować gorsze wchłanianie hormonów, a więc i mniejszą ich skuteczność.

4. Przenikanie hormonów przez skórę, jest mniej skuteczne niż w przypadku działającej wewnątrz pigułki
NIEPRAWDA. Hormony przedostają się do ciała inną drogą, ale tak samo skutecznie. Codziennie do organizmu uwalniana jest taka sama dawka hormonów - jak w jednofazowej dwuskładnikowej pigułce antykoncepcyjnej. Wielką zaletą plastrów antykoncepcyjnych jest to, że dzięki swej przez skórnej drodze podawania trafiają od razu do krwiobiegu. W ten sposób omijają układ pokarmowy i tylko raz rozkładane są w wątrobie (hormony z pigułki dostają się do tego narządu dwa razy: wprost z przewodu pokarmowego i powtórnie z krwiobiegu).

.

5. Stosując plastry antykoncepcyjne nie można intensywnie uprawiać sportu i chodzić na basen.
NIEPRAWDA. Nawet długie kąpiele lub pobyt w saunie nie uszkodzą plastra i nie zburzą jego działania, pod warunkiem, że temperatura wody nie jest niebezpieczna dla twojej skóry. Nie szkodzi też mu pot i wilgoć, które pojawiają się na skórze podczas intensywnego wysiłku. Można też z powodzeniem stosować płyny do kąpieli, olejki do ciała i balsamy, również w miejscu, gdzie naklejony jest plaster (choć nie należy pocierać tego miejsca zbyt intensywnie, np. podczas masażu). Najważniejsze, by tuż przed naklejeniem nowego plastra sprawdzić, czy skóra w danym miejscu jest czysta, sucha i nie pokrywa jej gruba warstwa balsamu do ciała.

6. Przyjmowanie plastrów może powodować skutki uboczne
PRAWDA, ale nie u każdej kobiety one występują. Poza tym, większość niepożądanych działań plastra antykoncepcyjnego nie jest groźna dla zdrowia i występuje głównie na początku ich stosowania. Do najczęstszych działań niepożądanych należą objawy ze strony piersi (np. tkliwość), bóle głowy, reakcje skórne, plamienia oraz mdłości. Jest również możliwy nieznaczny przyrost masy ciała, ok. 1-1,5 kg. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują same, jednak zawsze należy o nich poinformować swego lekarza. Zwłaszcza, gdy utrzymują się przez dłuższy czas (powyżej trzech miesięcy stosowania plastrów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska