Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwierzyna. Buchający czarnym dymem komin szpeci wizerunek miasta

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Buchający dymem komin szpeci wizerunek miasta
Buchający dymem komin szpeci wizerunek miasta Dariusz Dutkiewicz
Skwierzynianie mają dość ,,kopciucha’’ wypluwającego co pewien czas kłęby czarnego dymu. – Nie chcemy, żeby przejeżdżający przez nasze miasto czy turyści kojarzyli Skwierzynę z dymami…

Jest słoneczne sobotnie południe. Wzrok wysiadających z aut na parkingu przed skwierzyńską ,,Mrówką’’ czy przejeżdżających drogą w kierunku Gorzowa podróżnych przykuwa koszmarny widok. Oto nad starym ceglanym kominem i to prawie w centrum miasta, wydobywają się kłęby ciężkiego smolistego dymu. Mija kilka minut i w końcu zjawisko ustaje. – Taki widok obserwujemy co pewien czas i to od wielu lat – mówi stojący obok skwierzynianin. – Piękne jasne niebo, a tu w punkcie centralnym taka ,,perełka’’, jak ze Śląska lat 60.

Szpeci i zatruwa

Ustaliliśmy, że komin stoi na terenie skwierzyńskiego tartaku. – Wielokrotnie otrzymywaliśmy od naszych mieszkańców sygnały, że taki widok szpeci, nie mówiąc już o tym, że dym zatruwa środowisko – mówi wiceburmistrz Skwierzyny Wojciech Kowalewski. – Interweniowaliśmy u właścicieli tartaku. Na razie, jak widać bezskutecznie, bo dym od czasu do czasu się pojawia.
Jak podkreśla burmistrz Kowalewski, nie jest to zjawisko ciągłe, ale mieszkańcom przeszkadza.

Nie tylko filtry by się przydały

Dotarliśmy do prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skwierzynie Michała Kowalewskiego. Zbieżność nazwisk z wiceburmistrzem nie jest przypadkowa, bowiem prywatnie to ojciec Wojciecha. Co ważne, druh Michał, przez siedem lat pracował w tartaku, więc zna kulisy zjawiska, które tak bulwersuje mieszkańców miasta nad Wartą. – Jest to komin kotłowni, której piec ogrzewa pomieszczenia, w których magazynowane jest drewno – twierdzi M. Kowalewski. – Pali się w nim odpadami. Dym bucha zawsze w momencie, kiedy do pieca dostarczana jest kolejna partia opału. Stąd zjawisko widoczne jest cyklicznie.

A jaka jest szansa, że skwierzynianie i podróżni nie będą musieli ,,podziwiać’’ czarnych kłębów dymu? Nie ulega wątpliwości, że konieczna jest modernizacja kotłowni, a sytuację pewnie uzdrowiłyby odpowiednie filtry.

Wideo: Smog nie tylko truje, ale też uczula. Dowody znaleźli naukowcy z Krakowa

Źródło:TVN24/x-news

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska