Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwierzyna: Czy miasto doczeka się własnego muzeum?

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Kolekcjonerzy Lech Kolis i Tomasz Łyskawiński przekonują, że Skwierzyna zasłużyła na muzeum.
Kolekcjonerzy Lech Kolis i Tomasz Łyskawiński przekonują, że Skwierzyna zasłużyła na muzeum. Dariusz Brożek
W Skwierzynie odżył pomysł utworzenie miejskiego muzeum. Zdaniem burmistrza, można na ten cel zagospodarować ratuszowe piwnice. Pomoc w skompletowaniu ekspozycji deklarują miejscowi kolekcjonerzy. Mają ciekawe zbiory.

O potrzebie utworzenia lokalnego muzeum mówi się w Skwierzynie od blisko dziesięciu lat. Pomoc w powołaniu i prowadzeniu placówki deklarował przed laty ówczesny burmistrz Arkadiusz Piotrowski. Skończyło się jednak na obietnicach. Teraz przysłowiową rękawicę podjął jego następca Tomasz Watros. O planach utworzenia muzeum mówił podczas spotkania promującego wydany przez władze gminy album o dawnym i obecnym mieście.

- Możemy liczyć na 15 tysięcy Euro. Dotacje na powołanie miejskiego muzeum może nam, przyznać rząd niemieckiego landu Nadrenia-Westfalia. Do ósmego listopada musimy złożyć wniosek do starosty powiatu Paderborn, gdyż do władz landu trafi za jego pośrednictwem - zapowiadał.

Z podobnej dotacji skorzystało na początku br. międzyrzeckie muzeum. Za przekazane przez Niemców 20 tys. euro (obecnie około 83 tys. zł) utworzono w nim wystawę "Niemcy i inni mieszkańcy Międzyrzecza". Rzeczniczka urzędu miejskiego w Skwierzynie Karolina Dzierżyńska zaznacza jednak, że urzędnicy analizują rozmaite programy rządowe i unijne, gdyż chcą zdobyć dodatkowe fundusze na utworzenie placówki. Władze mają już nawet lokalizację. To niezagospodarowane podziemia ratusza. Zalążkiem przyszłej ekspozycji może być makieta miasta i okolic, którą otrzymały przez rokiem od Niemców. Oraz eksponaty zebrane na wystawę o dawnej Skwierzynie, zorganizowaną przed kilku laty w ogólniaku.

- Ekspozycja ma być związana z dziejami Skwierzyny. Uczniowie naszych szkół mogliby tutaj przychodzić na lekcje lokalnej historii. I odkrywać miasto, którego już nie ma - zaznacza T. Watros.

Koszt utrzymania placówki byłby niewielki. Praktycznie ograniczałby się do energii elektrycznej, gdyż - jak planuje burmistrz - oprowadzaniem zwiedzających mieliby się zajmować za darmo miejscowi pasjonaci historii. Deklarował, że sam może pełnić jeden dyżur w tygodniu. Oraz może przekazać placówce część zgromadzonych przez siebie eksponatów związanych z miastem.

Uczestnicy spotkania podchwycili pomysł. Pomoc deklaruje pracujący w ratuszu jako goniec Tomasz Łyskawiński. Od lat kolekcjonuje rozmaite przedmioty związane ze Schwerin an der Warthe, jak w latach zaborów i okresie międzywojennym nazywała się Skwierzyna. Od planów budynków po unikatowe pocztówki. - Mógłbym przekazać na ten cel cześć swoich zbiorów - zapowiada.

Podobną deklarację składa kolejny kolekcjoner i regionalista Lech Kolis. Zaznacza przy tym, że eksponaty ze skwierzyńską metryką mógłby oddać do muzeum w depozyt. Czyli nadal będzie ich właścicielem. - Niech zobaczą je inni. Po co mają się kurzyć po szafach - mówi.

Burmistrz ma nadzieję, że placówka powstanie do końca przyszłego roku. Jej zwiastunem mogą być ławeczki, poświęcone znanym mieszkańcom. To jego kolejny pomysł. Zamierza go przedstawić radnych. Twierdzi, że ich patronami powinni być i Polacy i Niemcy, którzy zasłużyli się dla miasta. Ma już pierwszych kandydatów. Pierwszym jest Johann Gottfried Piefke. To urodzony w 1817 r. w Skwierzynie pruski kapelmistrz, który skomponował znane marsze wojskowe. M.in. "Preussens Gloria" (Gloria Prus). Drugi to Janusz Olczak, poeta, autor bajek i dramatopisarz, który mieszkał i tworzył w Skwierzynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska