MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skwierzyna: Radni zlikwidowali dwie podstawówki

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Radna Renata Nawrot (z lewej) zgłosiła projekt uchwał w sprawie utworzenia w obu wioskach trzyklasowych szkół filialnych. Jedna z nich przeszła, druga nie uzyskała wymaganej przepisami większości głosów.
Radna Renata Nawrot (z lewej) zgłosiła projekt uchwał w sprawie utworzenia w obu wioskach trzyklasowych szkół filialnych. Jedna z nich przeszła, druga nie uzyskała wymaganej przepisami większości głosów. Dariusz Brożek
Radni ze Skwierzyny ponownie zdecydowali o likwidacji dwóch wiejskich szkół. Potem powołali jednak trzyklasową filię w Świniarach. Placówkę w Trzebiszewie ma natomiast prowadzić stowarzyszenie z Gorzowa Wlkp.

Wynik głosowania zaskoczył obecnych na sali mieszkańców, w tym grupę nauczycieli likwidowanych szkół. Konsternacji nie kryli sami radni i urzędnicy. Wpierw przewagą trzech głosów zdecydowano o likwidacji wiejskich szkół w Trzebiszewie i Świniarach. Za ich zamknięciem głosowało dziewięciu radnych, sześciu zaś było przeciw. Potem na wniosek Renaty Nawrot odbyły się głosowania nad utworzeniem w tych wioskach trzyklasowych filii podstawówek w Skwierzynie i Murzynowie. Wpierw upadł pomysł utworzenia filii w Trzebiszewie, gdyż nie uzyskał wymaganego przepisami poparcia większości głosujących. Za filią głosowało siedmiu radnych, siedmiu też było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Kolejną odsłoną lokalnej wojny o szkoły było głosowanie na temat filii w Świniarach. Uczestnicy byli przekonani, że pomysł upadnie. Okazało się jednak, że tym razem projekt uchwały poparło ośmiu radnych, natomiast siedmiu było przeciw. Przewagą zaledwie jednego głosu rada zdecydowała, że powstanie tam trzyklasowa filia szkoły podstawowej w Murzynowie.

- Nikt tego nie spodziewał. Najwidoczniej któryś z radnych się pomylił. Utworzenie jednej filii niewiele zmieniło. Sytuacja nadal jest patowa. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby sprawa wróciła na następnej sesji - komentowała potem jedna z mieszkanek.

Mieszkańcy wsi oprotestowali uchwałę

O likwidacji szkół mówi się od początku roku. Wpierw radni podjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie. Decyzja miała zapaść w kwietniu, ale rada nie podjęła tematu. W maju sprawa wróciła na forum miejsko-gminnego parlamentu. Po gorącej debacie radni przegłosowali wtedy zamknięcie obu szkół. Dlaczego więc w środę odbyły się ponowne głosowania? Wojewoda Helena Hatka uchyliła obie uchwały. Liczyli na to mieszkańcy Trzebiszewa, którzy oprotestowali likwidację szkół w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

-Sam zawiozłem wniosek. Uchwały zostały podjęte z naruszeniem prawa. Głosowanie odbyło się aż trzy razy. Jako dowód zawiozłem nagranie z sesji - mówi Zbigniew Dec, sołtys Trzebiszewa.

Dlaczego wojewoda uchyliła uchwały? Władze nie poinformowały o planowanej likwidacji forum związków zawodowych. Forum nie jest wprawdzie związkiem działającym w oświacie, ale w orzeczeniu z listopada ub.r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że należy z nim konsultować takie decyzje. - Ubolewamy nad tą sytuacją i bijemy się w pierś - mówił wiceburmistrz Aleksander Szperka.

Urzędnik namawiał radnych do poparcia projektów uchwał zgłoszonych przez burmistrza Tomasza Watrosa. Przypominał, że przed miesiącem już zdecydowali o likwidacji szkół. - Naruszyliśmy wtedy prawo. Dajmy szanse mieszkańcom na utworzenie lokalnych stowarzyszeń i przejęcie szkół - ripostował radny Jacek Tul.

Związki były przeciw

Radny Edward Hochenzy zapytał o opinię forum związków na temat likwidacji. Przewodniczący Stanisław Rucki odpowiedział, że była negatywna. Z każdą minutą dyskusja robiła się coraz bardziej gorąca. R. Nawrot zwróciła uwagę, że cześć dzieci z Trzebiszewa będzie prawdopodobnie dojeżdżać do szkoły w sąsiedniej gminie Deszczno. Jej pomysł dotyczący utworzenia szkół trzyklasowych poparł m.in. Zdzisław Belina.

Tymczasem obecny na sali przewodniczący jednej ze spółdzielni Robert Kulesz (jesienią ub.r. ubiegał się o fotel burmistrza) zapytał, czy w sytuacji uchylenia przez wojewodą wcześniejszej uchwały gmina aby nie naruszyła prawa wypowiadając pracę nauczycielom? Zdaniem radcy prawnego magistratu Bogusława Przybysza, ewentualne skutki prawne zależeć będą od kolejnej uchwały. Jeśli radni zlikwidują szkoły, to nie będzie żadnych konsekwencji. Jeśli jednak zmienią decyzję, to wypowiedzenia zostaną anulowane. Kilka minut później radni szkoły zlikwidowali, dlatego gmina nie powinna się obawiać ewentualnych pozwów.

Szkoły budzą emocje

Sprawa likwidacji szkół budzi w gminie wiele emocji. Zwolennicy tego pomysłu zaznaczają, że wiejskie podstawówki rujnują budżet gminy. Zdaniem przeciwników, szkoły są filarami życia społeczno-kulturalnego na wsiach, dlatego ich funkcjonowania nie można rozpatrywać wyłącznie w kategoriach finansowych strat, czy zysków.

Decyzja o likwidacji szkoły w Trzebiszewie wcale nie oznacza zamknięcia placówki. Ma ją przejąć i prowadzić gorzowskie stowarzyszenie Krąg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska