Ślady Jana Pawła II w naszym regionie. Jest ich sporo...

  Ślady Jana Pawła II w naszym regionie. Jest ich sporo [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Dariusz Brożek

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Wystawę zorganizowano z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. - Kolejną ważną rocznicą jest 30-lecie ukoronowania cudownego
  1/95
  przejdź do galerii

  Wystawę zorganizowano z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. - Kolejną ważną rocznicą jest 30-lecie ukoronowania cudownego obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Dekret w tej sprawie wydał właśnie Jan Paweł II, który w 2001 r. wyniósł rokitniański kościół do rangi bazyliki mniejszej - mówi biskup Paweł Socha.
  ©Dariusz Brożek, Artur Anuszewski

  W muzeum im. Alfa Kowalskiego otwarto wystawę „Jan Paweł II na Ziemi Lubuskiej”. Wernisaż poprzedził wykład biskupa Pawła Sochy o papieskich śladach w naszym regionie.
  Wystawę zorganizowano z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

  - Kolejną ważną rocznicą jest 30-lecie ukoronowania cudownego obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Dekret w tej sprawie wydał właśnie Jan Paweł II, który w 2001 r. wyniósł rokitniański kościół do rangi bazyliki mniejszej - mówi biskup Paweł Socha.

  Otwarcie wystawy poprzedził wykład biskupa poświęcony papieskim śladom na Ziemi Lubuskiej.
  Kapłan opowiadał o spływach Drawą i Obrą, w których Jan Paweł uczestniczył jeszcze jako biskup. Wspominał swoje spotkania z Karolem Wojtyłą oraz mówił o jego relacjach z biskupami Wilhelmem Plutą i Józefem Michalikiem.

  Metamorfoza w Domu Dziecka. Zobacz efekty!


  Ciekawym i jednocześnie lokalnym wątkiem wykładu było nabożeństwo, odprawionym przez papieża w Gorzowie Wlkp. podczas jego pielgrzymki w 1997 r. Jego tematem było świadectwo wiary Pierwszych Męczenników Polski, którzy zginęli z rak zbójców w 1003 r. w swoim eremie koło międzyrzeckiego grodu.

  Wideo z konkursu kolęd w przedszkolu Jutrzenka  Biskupowi podziękowali przewodniczący rady powiatu Tadeusz Jasionek i pracownica muzeum Zofia Mleczak. Głos zabrał proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela ks. kan. Marek Walczak, który jest jednocześnie dziekanem dekanatu pszczewskiego. Opowiedział o tym, że biskup J. Michalik i papież często do siebie pisali. W jednym z listów biskup wyraził żal, że papież nie przyjedzie do jego diecezji.

  - Napisał, że nie może już liczyć na papieża, tylko na Matkę Bożą. Otrzymał taką odpowiedź. „Józef, wiesz, że papież jest chory i stary, a na Matkę Bożą zawsze możesz liczyć, bo ona jest najpewniejsza” - wspominał.

  Licealiści balowali do białego rana. Zobacz zdjęcia i wideo  Po wykładzie mieszkańcy wzięli udział w otwarciu wystawy z rozmaitymi pamiątkami z wizyt papieża na Ziemi Lubuskiej - zdjęciami, medalami i nawet butami Jana Pawła II. Część z nich wypożyczona została z muzeum znajdującego w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

  Zobacz wideo z wykładu biskupa Pawła Sochy  - Wystawa będzie czynna przez najbliższe dwa, trzy tygodnie. Myślimy o utworzenie stałej ekspozycji poświęconej Janowi Pawłowi II - zapowiada Andrzej Kirmiel, dyrektor muzeum.

  Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska” i na portalu miedzyrzecz.naszemiasto.pl.


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.