Śledztwo w sprawie Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Kto został przesłuchany i na jakim etapie są ustalenia prokuratury? Są nowe informacje!

OPRAC.:
Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Śledztwo w sprawie Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Kto został przesłuchany i na jakim etapie są ustalenia prokuratury? Mariusz Kapała
W 2020 roku wszczęto śledztwo w sprawie podejrzenia nieprawidłowości w pracy Domu Pomocy Społecznej - Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Od tego czasu na bieżąco informujemy naszych Czytelników o postępie działań. Czy są jakieś nowe ustalenia w tej sprawie? Kogo już przesłuchano?

Przypomnijmy: o śledztwie w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze pisaliśmy już jesienią 2020 roku.

Ówcześnie to jeszcze Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze prowadziła śledztwo. Na jaw wychodziły kolejne fakty. Sprawa była bardzo rozwojowa i do akt dołączano następne dokumenty...

W międzyczasie w DPS-ie przy Lubuskiej wybuchło ognisko koronawirusa, wojewoda lubuski zarządził ewakuację placówki. Zmieniła się dyrekcja Domu Kombatanta. O wszystkich tych sprawach informowaliśmy na bieżąco w licznych artykułach. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy ustalono coś nowego w tej sprawie?

Śledztwo w Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Przesłuchania, analiza dokumentów. Co dziś wiemy?

- W związku z licznie pojawiającymi się pytaniami przedstawicieli różnych mediów dotyczącymi przebiegu śledztwa w sprawie podejrzenia nieprawidłowości w pracy Domu Pomocy Społecznej - Dom Kombatanta w Zielonej Górze, w tym podejrzenia narażenia pensjonariuszy tego Domu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przedstawiam opracowaną przez prokuratorów Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej informację w tej sprawie - wyjaśnia Zbigniew Fąfera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Co dziś wiemy?

- Śledztwo zostało przejęte z Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze przez prokuratorów tego wydziału [czyli Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze] 12 października 2020 roku celem kontynuowania - wyjaśnia Z. Fąfera.

W jakiej dokładnie sprawie prowadzone jest postępowanie?

- W sprawie narażenia w okresie po grudniu 2018 roku pensjonariuszy DPS – Domu Kombatanta w Zielonej Górze przez osoby zobowiązane do opieki nad pacjentami na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez sprawowanie nienależytej opieki i nieumyślnego spowodowania śmierci m.in. Zdzisławy W. w dniu 26.04.2020 roku tj. o czyn z art. 160 par. 2 kk i art. 155 kk - tłumaczy Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze [dalej: PO w Zielonej Górze].

Wideo: Ewakuacja Domu Kombatanta w Zielonej Górze:

Śledztwo w Domu Pomocy Społecznej a koronawirus

Okazuje się, że przedmiotem śledztwa nie jest fakt wybuchu ogniska koronawirusa w DPS-ie, o którym pisaliśmy na bieżąco. Ale dotyczy ono, jak tłumaczy PO w Zielonej Górze, ewentualnych zaniedbań w opiece nad podopiecznymi DPS w latach 2018 - 2020.

Śledztwo w sprawie Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Kto zos...

Co wiemy o przesłuchaniach konkretnych osób w tej sprawie?

- Jeszcze na etapie prowadzenia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze przesłuchano kilka opiekunek zatrudnionych w DPS w Zielonej Górze - czytamy w oficjalnym komunikacie PO w Zielonej Górze.

Co stało się, gdy śledztwo przejął wspomniany wydział śledczy?

- Po przejęciu śledztwa przez wydział śledczy PO zaniechano czasowo przesłuchania pozostałych osób z personelu medycznego (pielęgniarskiego i opiekunek) - tłumaczy zielonogórska Prokuratura Okręgowa. - Prokurator uznał, że osoby te zobowiązane do opieki nad osobą narażoną (podopieczni DPS) mogą bowiem występować w dalszej fazie postępowania, jako strona postępowania karnego. Dlatego też wszelkie ustalenia dokonywane są na podstawie dokumentacji medycznej mieszkańców DPS - Dom Kombatanta i dokumentacji pozyskanej z placówek medycznych, w których pensjonariusze zostali rozmieszczeni, a także relacji członków rodzin - mieszkańców tej placówki.

Co więc dzieje się obecnie? Przesłuchiwane są osoby pokrzywdzone albo też takie, które je reprezentują. Trwa też bieżąca analiza dokumentacji medycznej w zakresie wszystkich podopiecznych DPS - Dom Kombatanta - ewakuowanych z placówki w październiku 2020 roku.

Śledztwo w Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Ile osób przesłuchano?

W ramach prowadzonego śledztwa przesłuchano łącznie:

  • 6 osób personelu z DPS - Dom Kombatanta (przesłuchanie pozostałych osób personelu DPS wstrzymano, jak wskazano wyżej).
  • 2 świadków (lekarza interweniującego w DPS i konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii)
  • oraz 14 osób pokrzywdzonych (lub reprezentujących prawa osoby zmarłej) z łącznie 31 osób wskazujących na nieprawidłowości w DPS - Dom Kombatanta.

Co z pozostałymi osobami z tej grupy?

- Przesłuchanie pozostałych z tych 31 osób napotyka na duże trudności - znaczna część z nich mieszka poza granicami kraju i z uwagi na pandemię brak jest obecnie możliwości przeprowadzenia tej czynności - tłumaczy na stronie prokuratury okręgowej - Zbigniew Fąfera.

Wideo: Wojewoda podsumowuje ewakuację:

Okazuje się, że to nie wszystko, bo jednocześnie nawiązano kontakt z 65 osobami reprezentującymi prawa podopiecznych DPS, którzy nie wnieśli żadnych uwag do sprawowania opieki nad ich najbliższymi przebywającymi w DPS.

Sprawa w Domu Pomocy Społecznej przy Lubuskiej w Zielonej Górze. Co z dokumentacją?

Okazuje się, że przeprowadzono już pełną analizę dokumentacji medycznej, która została nadesłana ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, a doty

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie