Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodkie uczucie akceptacji

MARCIN FLORKOWSKI
Czy możemy wpływać na to, że będziemy lubiani bądź nielubiani Eksperymenty konstruowane przez psychologów dowodzą, iż stosunkowo mało osób uświadamia sobie, co wzbudza miłość, szacunek i akceptację, a co odrzucenie i agresję.

Jakie są osoby, które lubimy Co nasila naszą sympatię do bliźnich
Być może to banalne, ale przepadamy za ludźmi, którzy nas lubią zarówno sympatia jak i antypatia są odwzajemniane! Lubimy także tych, którzy mają poczucie humoru. Szczerość i otwartość to są cechy powszechnie bardzo cenione. Lubimy osoby, wyposażone w rysy charakteru, jakie sami chcielibyśmy posiadać. Naszą sympatię budzą ludzie, którzy są dla nas mili dają nam prezenty, komplementują, chwalą i pomagają.
Anegdota o Janie Pawle II dobrze obrazuje kolejny ważny czynnik sympatii. Papież odwiedził szpital dla chorych na AIDS. Podszedł tam do niego człowiek i powiedział: Ojcze jestem homoseksualistą i wierzę w Boga. Papież pochylił się nad mężczyzną i odparł: Ja także wierzę w Boga.
Podkreślone zostało podobieństwo, które łączy, a nie różnica, która dzieli. Zaś ludzi podobnych lubimy bardziej niż tych, którzy się od nas różnią. Nasi dobrzy znajomi przeważnie pochodzą z tej samej klasy społecznej, są w podobnym wieku, mieszkają w tym samym mieście, mają porównywalne wykształcenie, podobną przeszłość i poglądy polityczne. Popatrzmy na grupy młodzieży ubierają się w tym samym stylu, słuchają tej samej muzyki, mają wspólne słownictwo, śmieją się z tych samych rzeczy etc.
Ale tutaj uwaga! Marek mógłby pomyśleć: Chcę, żeby Ania mnie lubiła. Co mógłbym zrobić Mogę mówić jej miłe rzeczy, rozśmieszyć ją, pokazać, że mamy wspólne zainteresowania albo dać jej drobny prezent. Dobrze byłoby mimochodem ujawnić, że jestem w pod jakimś względem wyjątkowy przecież lubi się tych, którzy się na czymś dobrze znają.
I jest to prawda w Ani może obudzić się sympatia do Marka. Jednak badania pokazują, że po tych wszystkich zabiegach to właśnie Markowi będzie coraz to bardziej zależeć na Ani! Dzieje się tak dlatego, że udowodnił sobie na wiele sposobów jaka ona jest dla niego ważna.
Przepis dla Marka mógłby być nieco inny: Chcesz by Ania cię lubiła spraw by to ona dała ci jakiś prezent na przykład zaproś ją na urodziny lub pożycz coś od niej. Postaraj się by powiedziała ci komplement zapytaj jak podoba się jej twój nowy garnitur. Jeśli odda ci jakąś przysługę prawie na pewno w dodatku cię polubi!
Niestety wszystkie te zabiegi mogą w ogóle nie dojść do skutku. Dlaczego Ponieważ nie wiadomo czy Ania będzie chciała się z Markiem drugi raz spotkać. Na pierwszym spotkaniu najważniejszy jest bowiem... wygląd! Atrakcyjność fizyczna ma olbrzymi wpływ na nasz stosunek do ludzi niezależnie od płci. Lubimy ludzi ładnych.
Nie dość tego! O osobie urodziwej ludzie będą również lepiej myśleć, będą skłonni patrzeć z pobłażaniem na jej błędy oraz chętniej wybaczą jej złe uczynki niż osobie brzydkiej. Jesteśmy skłonni przypisywać ładnym ludziom raczej dobre cechy charakteru, tak jak osobom brzydkim raczej złe! A ćwiczymy się w tym od wczesnego dzieciństwa proszę sobie przypomnieć jak wyglądają pozytywne i negatywne postaci w bajkach dla dzieci!
W takim razie do garści informacji dorzućmy jeszcze jedną: Dobrze wyglądaj ubieraj się ładnie, dbaj o siebie a ludzie będą Cię lubili!. W pierwszym kontakcie jesteśmy oceniani przede wszystkim na podstawie wyglądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska