Słubiccy strażacy znów będą sprawdzać hydranty

Beata Bielecka
- Kontrola zalecona przez wojewodę naprawdę obudziła wiele osób i zmusiła do działania - mówi komendant Wojciech Śliwiński.
- Kontrola zalecona przez wojewodę naprawdę obudziła wiele osób i zmusiła do działania - mówi komendant Wojciech Śliwiński. Beata Bielecka
Po pożarze w Starościnie, który gaszono z problemami, bo było niskie ciśnienie wody, strażacy gminom nie odpuszczają.

W marcu ubiegłego roku w popegeerowskim domu w Starościnie wybuchł pożar. Około 40 osób straciło dach nad głową. Do dziś mieszkają kątem u rodzin. - Dopiero niedawno udało nam się uzyskać kredyt i dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy remont dachu - mówił nam wczoraj Wojciech Hus, który w pożarze stracił mieszkanie, na które pracował 20 lat. - Nie wiem, za co ja je kiedyś wyremontuje, bo nie mam pracy - mówił. Dodał, że w podobnej sytuacji finansowej jest 90 proc. mieszkańców tego budynku. - Nie sądzę, żebyśmy mogli tu wrócić w tym roku. Za sam dach musimy zapłacić 164 tys. zł - mówił.

Przyczyn pożaru do dziś nie można jednoznacznie stwierdzić. Szef słubickiej prokuratury Mariusz Nowak mówił nam wczoraj, że badało je kilku biegłych. - Uznali, że mogło dojść do zaprószenia ognia przy obsłudze pieca centralnego ogrzewania lub zapalenia sadzy w kominie - opowiadał. Dlatego postępowanie, prowadzone pod kątem ewentualnego przestępstwa, zostało umorzone.

Ofiary pożaru jednego są jednak pewne. - Rozmiary pożaru byłyby mniejsze gdyby strażacy nie mieli problemu z poborem wody z hydrantów - mówił W. Hus. To, że mieli potwierdził nam komendant powiatowej straży pożarnej Wojciech Śliwiński. - Ale nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że gdyby ciśnienie wody w hydrantach było wyższe od razu, a nie dopiero po godzinie, gdy pracownik firmy Eco (gminnej spółki wodno-ściekowej - przyp. red.) przyjechał do Starościna i zrobił tzw. obejście filtrów, straty byłyby mniejsze - mówił. Podkreślał jednak, że Eco powinno poinformować strażaków, że stosuje obejścia filtrów. - Nie mieliśmy takiej wiedzy i nie mieliśmy też numeru telefonu do osoby, która powinna nam od razu zwiększyć ciśnienie wody w hydrantach.

Od prokuratora Nowaka wiemy, że było prowadzone postępowanie w sprawie utrzymania właściwego stanu technicznego hydrantów na terenie gminy, ale zakończyło się ono również umorzeniem z powodu braku znamion przestępstwa.

Po pożarze w Starościnie komendant wojewódzki zalecił jednak kontrole hydrantów w całym województwie.

W powiecie słubickim strażacy sprawdzili blisko 700 hydrantów. Do 344 nie mieli uwag. 353 miało mniejsze i większe usterki. Około 10 proc. hydrantów było uszkodzonych w taki sposób, że nie można by z nich korzystać. Okazało się też m.in. że co trzeci hydrant na osiedlu Świerkowym w Rzepinie był wadliwy. - Nie stanowiło to jednak zagrożenia, bo hydrantów jest tam tak dużo, że w razie pożaru mielibyśmy skąd czerpać wodę - mówił
Kamil Wieczorek z komendy powiatowej straży, który przeprowadzał kontrolę.

Spółka Eco została jednak zobowiązana do naprawy tych hydrantów. Rzepin musi też wyremontować sieć hydrantową, podobnie jak Słubice. - W marcu rozpoczynamy kolejne kontrole - zapowiedział komendant. Strażacy sprawdzą czy gminy zrealizowały zalecenia pokontrolne.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rakoczy

:unsure: Czy obywatel prokurator rejonowy słubickiej prokuratury wykorzystał wszelkie możliwości prawne do ustalenia rzeczywistej prawdy materialnej dotyczącej wszelkich aspektów pożaru w budynku wielorodzinnym we wsi Starościn w gminie Rzepin w Lubuskiem ?

 

Czy wielomiesięczne działania tejże prokuratury są poprawnie nadzorowane przez prokuratora okręgowego z gorzowskiej prokuratury w kontekście poprawności prowadzenia czynności w sprawie ustalenia przyczyny, okoliczności, skutków marcowego pożaru w 2014 roku w budynku

w Starościnie?

 

Skuteczności działań profilaktyki ochrony przeciwpożarowej prowadzonej przed pożarem

w opisywanym budynku z racji obowiązków właściciela i zarządcy budynku, miasta i gminy Rzepin

/nadzór burmistrza, odpowiedzialność komendanta miejsko-gminnego ZOSP w Rzepinie, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach z podwładnymi, słubickiego starostwa powiatowego, firmy wodociągowej z Rzepina podległej rzepińskiemu magistratowi ?

 

Czy pan prokurator rejonowy ze Słubic przed wydaniem ostatecznego sądu /opinii/ opisanych w artykule pani redaktorki Beaty Bieleckiej, podjął działania formalno-prawne dotyczące zlecenia uprawnionym biegłym z dziedziny ochrony przeciwpożarowej nie z terenu województwa lubuskiego i województw ościennych, ale z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

w Warszawie nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP, analizy i oceny efektywności działań ratowniczych prowadzonych przez strażaków KP PSP i JRG ze Słubic

i zadysponowane jednostki PSP z woj.lubuskiego oraz skuteczności działań wykonywanych przez jednostki OSP z gminy Rzepin i innych jednostek OSP, na rzecz:

 

1/  wykorzystania przez przybyłych w miejsce pożaru strażaków PSP i strażaków OSP, parametrów technicznych/operacyjnych/ samochodów, sprzętu pożarniczego, w tym optymalnego zastosowania środków gaśniczych, także wody,

 

2/ wymaganego w tej sytuacji kierowania działaniami ratowniczymi,

 

3/ udokumentowania działań ratowniczych.

 

Czy prokuratura ze Słubic dokonała oceny corocznych analiz stanu ochrony przeciwpożarowej

sporządzanych przez KP PSP w Słubicach, przedkładanych słubickiemu staroście w aspektach dotyczących opisania stanu zaniedbań sieci hydrantów nadziemnych i podziemnych wody pitnej przeznaczonej dla celów ochrony przeciwpożarowej w gminach i miastach powiatu słubickiego ?

 

Czy stosowne służby i instytucje w powiecie słubickim i gminach przez co najmniej ostatnią dekadę zinwentaryzowały ilość hydrantów nadziemnych i podziemnych na terenie powiatu ?

Czy opracowano i wdrożono do wykonania plan/projekt ostatecznego naprawienia i zapewnienia w powiecie wymaganego przepisami ochrony przeciwpożarowej zaopatrzenia infrastruktury technicznej do podawania wody dla celów gaśniczych straży pożarnych ?

 

Czy prokuratura ze Słubic zapytała o kwestie utrzymania stanu technicznego sieci hydrantowych w Rzepinie burmistrzów i ich podwładnych, a dla wiedzy, również innych włodarzy z ich podwładnymi odpowiedzialnymi za ochronę przeciwpożarową w gminach: Cybinka, Ośno LUbuskie, Górzyca, Słubice...

 

Czy prokuratura ze Słubic odważy się zreflektować i podjąć skuteczne działania w celu ustalenia prawdy czy służby ratownicze, także  PSP i OSP, w czasie pożaru w Starościnie, prowadziły profesjonalnie wszelkie czynności, ratować ludzi i mienie ?

 

Uważa, że profesjonalne działanie także polskiej prokuratury powinno dotyczyć oceny wszystkich zainteresowanych problemem pożaru i skutków po tym nieszczęściu, ba, tragicznej sytuacji pogorzelców.

 

Panie Wojciechu Sliwiński, komendancie powiatowy PSP w Słubicach, wiem, że minęła Tobie euforia bycia kierownikiem strażaczek i strażaków w Słubicach.

W przypadku ustalania prawdy materialnej w sprawie pożaru w Starościnie z racji bycia komendantem, jesteś zobligowany do ponoszenia odpowiedzialności, także za efektywność służby i pracy swych podwładnych.

 

Proszę przypomnij sobie, a można to wyliczyć, że wykorzystyjąc wodę ze zbiorników 2. pierwszych aut pożarniczych przybyłych do pożaru w Starościnie, można byłoby skutecznie zalac/zmarnować/ cały niewielki przecież budynek w którym zaistniał pożar.

W papierach z akcji jest wykaz sił i środków zadysponowanych do pożaru w Satrościnie, czy ilość była adekwatna do potrzeb taktycznych i skutecznego zarządzania akcją ?

 

Prokuratura powinna odrzucić pretekst, ze na negatywnie wyniki działań straży pożarnej w tym pożarze miała wpływ niesprawność hydratów we wsi Starościn.

 

Przypomnij sobie, jakie właściwości gaśnicze ma woda, ale umiejętnie i oszczędnie podawana w ferworze działań ratowniczych z wykorzystanie współczesnego sprzętu i armatury wodnej, którą dysponowali twoi podwałdni!

 

Tak, hydranty były niesprawne, pan Nowak, jako prokurator ze Słubic potrafi zmienic zdanie i ponownie rozpatrzy aspekt odpowiedzialności konkretnych ludzi za długoletnie zaniedbania w utrzymaniu hydratów nie tylko w Starościnie i Rzepinie...

 

Zobligują go do zmiany stanowiska jego przełożeni.

Bo umorzyć jest bardzo łatwo, a ustalic fakty i odpowiedzialność wymaga myślenia i akuratnej pracy.

 

Pogorzelcy są w biedzie, po wielu miesiącach budynek jest w pierwszym etapie remontu i przebudowy.

Czy odważą się zainteresować swym popożarowym problemem z polskim programami interwencji publicznych i prywatnych  lewicowych i prawicowych telewizji w Polsce ?

 

Wiem, że mimo problemów finansowych, zbiorą apanaże dla profesjonalnych adwokatów i będą pragmatycznie domagać się ustalenia osób winnych zaistnienia pożaru, ustalenia osób odpowiedzialnych za niesprawność wiejskiej sieci hydratów, które i dzisiaj mogą nie gwarantować

prawidłowych działań lokalnych strażaków PSP i OSP, gdy zaistnieje kolejny pożar w ich miejscowości.

Czy profesjonalizmem w tej sprawie wykażą się wynajęci przez nich adwokaci z Gorzowa Wielkopolskiego ?

 

Jakie wnioski personalne i strategiczne w kwestii sprawności i niesprawności tysięcy hydrantów nadziemnych i podziemnych w Lubuskiem, podejmie Urząd Wojewódzki /wojewoda/ i także odpowiedzialny za skuteczność działań ratowniczych lubuski komendant wojewódzki ?

 

Obywatelu Jacku Witoldzie Konsewiczu, czy czytasz ze zrozumieniem artykuły w sprawach ochrony przeciwpożarowej dotyczące zaszłych i współczesnych problemów bezpieczeństwa społeczności powiatu słubickiego ?

Co u Ciebie ? Czy jesteś jeszcze osobą publiczną ?

 

Pani Beato Bielecka,  dziękuję za wieści w starościńskiej sprawie.

 

Czołem !

 

Rakoczy :mellow:

 

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3