Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice: Dla młodych robota za Odrą

Beata Bielecka
Uczniowie z klas gastronomicznych sprawdzali już swoje umiejętności we wrześniu, podczas pierwszej edycji projektu "Kucharze bez granic”, która odbyła się w Niemczech.
Uczniowie z klas gastronomicznych sprawdzali już swoje umiejętności we wrześniu, podczas pierwszej edycji projektu "Kucharze bez granic”, która odbyła się w Niemczech. Archiwum szkoły
"Rolniczak" umie wykorzystać sąsiedztwo granicy. Wysyła swoich uczniów na zagraniczne praktyki, które nierzadko kończą się propozycjami pracy po zakończeniu nauki. Nauczyciele piszą też projekty i zdobywają pieniądze m.in. na dodatkowe lekcje języków obcych.

W niedzielę na zagraniczne wojaże pojechały dwie grupy: pięciu uczniów spędzi tydzień w Paryżu, a 20 przez dwa tygodnie będzie się szkolić we Frankfurcie.
W obu przypadkach chodzi o młodzież z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych.

To prawdziwe asy zawodu

W grupie francuskiej jest m.in. Iwona Dunajewska. W przyszłości marzą jej się studia gastronomiczne. - Każde doświadczenie się przyda - mówiła nam przed wylotem. - Poza tym ciekawi mnie kuchnia francuska. Szykuje się też fajna przygoda, bo będziemy zwiedzać Paryż - cieszyła się.

Razem z nią wyjechali: Wioleta Brzezińska, Justyna Witkowska, Dominika Dadańska i Przemysław Piasny. - Wezmą udział w warsztatach gastronomicznych i zawodach szkolnych " Paryski stół", które są częścią polsko-niemiecko-francuskiego projektu "Kucharze bez granic - trzy dania z trzech krajów"- wyjaśniła nauczycielka Małgorzata Krystkowiak, która poleciała z uczniami.

Opowiadała, że w czasie wieczoru polskiego słubiczanie zaserwują tradycyjne potrawy wielkanocne: żurek, jajka faszerowane i babkę, a w podczas warsztatów zdrowego żywienia m.in. śliwki suszone w boczku i wołowe zrazy.

W niedzielę praktyki zaczęła też grupa "niemiecka". - Przez dwa tygodnie uczniowie będą pracować na różnych stanowiskach gastronomicznych, w ramach współpracy naszej szkoły z frankfurckim BFW (Berufsfoerderungswerk) - mówiła nam Małgorzata Kościńska, kierownik kształcenia praktycznego w ZSER.

To efekt projektu " Asy zawodu" realizowanego w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci, w którym uczestniczy młodzież z technikum żywienia oraz architektury krajobrazu. - Chodzi o to, żeby młodzież poznała wymogi rynku europejskiego oraz zasady jego funkcjonowania - wyjaśniła nauczycielka. Podkreśliła, że praktyki skończą się uzyskaniem tzw. Europass, który potwierdza zdobyte kwalifikacje.
W maju do Niemiec wyruszy kolejna 20-osobowa grupa uczniów, którzy będą uczyć się architektury krajobrazu.

Po praktykach praca

Żeby ułatwić młodzieży zagraniczne praktyki szkoła zadbała o ich dodatkowe kształcenie językowe. Zanim w niedzielę młodzież wyruszyła do Frankfurtu przeszła 40-godzinny kurs językowy.

- Ponadto rozpoczęliśmy w ubiegłym roku dwuletni projekt "Aktywni zawodowo wygrywają", dzięki któremu nasi uczniowie mogą korzystać m.in. z dodatkowych lekcji języka niemieckiego i angielskiego - mówiła nam zastępca dyrektora szkoły Bożena Lisik.

W tym roku powstało sześć grup (trzy z każdego języka), które mają po 80 dodatkowych lekcji. - Naszym atutem jest bliskość granicy i to, że nasi absolwenci mogą mieszkać w Polsce, a pracować w Niemczech - podkreślała M. Kościńska.

Praktyki są świetną okazją do nawiązanie kontaktów. Korzystają z nich też uczniowie klas ekonomicznych. Gdy niedawno zdobywali doświadczenie zawodowe za Odrą, jedna z dziewczyn dostała propozycję pracy w spedycji, a druga w firmie produkującej palety. - To nie pierwsze takie przypadki - mówiła M. Kościńska.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska