Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice: Kobiety nie korzystają z zaproszeń na badania

Beata Bielecka
Niewiele ponad 9 proc. mieszkanek powiatu skorzystało w tym roku z bezpłatnej cytologii.

- Pod względem wykonanych badań cytologicznych powiat słubicki zajmuje jedno z najgorszych miejsc w Lubuskiem - dodała rzeczniczka. Mimo wysyłanych zaproszeń na badania, kobiety nie zgłaszają się do lekarza - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nie lubią się badać

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Co roku stwierdza się go u około 3,5 tys. kobiet. Połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Niechętnie badają się szczególnie starsze kobiety. - Nie lubię chodzić po doktorach, bo zawsze coś mi wynajdą - mówi 69- letnia Eugenia M. (nie chciała nazwiska w gazecie.) Cytologię zrobiła, ale dopiero za namową swojej córki.
Ginekolog Zbigniew Rozalski, który pracuje w słubickiej poradni K, mówi że robi co może, żeby kobiety przychodziły na badania. - W poradni są wywieszone plakaty na temat bezpłatnej cytologii, leżą ulotki - opowiada.
Badania w Słubicach NFZ finansuje dopiero od tego roku. Wcześniej wysyłał kobietom zaproszenia do Zielonej Góry. Niechętnie z nich korzystały. Wolały przebadać się w prywatnym gabinecie w Słubicach, bo biorąc pod uwagę koszt dojazdu do Zielonej Góry i cenę wizyty wychodziło na to samo.

Dają gwarancję

Gdzie na badanie?

Tu słubiczanki zrobią cytologię:
* Słubice, gabinet lek. Zbigniewa Rozalskiego, ul.Mickiewicza 5, tel. 095 758 10 45 , tel. kom. 693 714 711
* Ośno Lubuskie, ul. Rybacka 3a, tel. 095 757 60 36
* Kostrzyn, Almed , ul. Żeglarska 1, tel.095 752 04 45
* Kostrzyn, Szpital Leśny, ul. Wyszyńskiego 23, tel. 095 752 53 64

- Wiemy, że wiele kobiet bada się w prywatnych gabinetach, lecz mimo to zachęcamy, żeby robiły drugą cytologię, darmową. Dla większej pewności - przekonuje rzeczniczka NFZ. - Cytologia robiona w ramach profilaktycznego programu NFZ daje kobiecie gwarancję, że badanie jest wysokiej jakości. Od pobrania materiału do jego opisania wszystko odbywa się według ściśle określonych i kontrolowanych procedur. Można być pewnym, że materiał będzie prawidłowo pobrany, a potem oceni go osoba z dużym doświadczeniem, czyli lekarz specjalista w dziedzinie patomorfologii - tłumaczy.
Przypomina, że profilaktyką raka szyjki macicy (badaniami cytologicznymi) objęte są kobiety w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu w ciągu ostatnich 3 lat. Wystarczy, że zgłoszą się na wizytę do ginekologa, który ma umowę z NFZ. Nie potrzebują skierowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska