Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice: Młodzież szkół z powiatu odwiedziła targi pracy. Jakie szkoły i jakie zawody ich interesują? A może już myślą o pracy za granicą?

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
Młodzież z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Collegium Polonicum.
Młodzież z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Collegium Polonicum. Renata Hryniewicz
W środę, 13 listopada w Collegium Polonicum w Słubicach odbyły się jubileuszowe X Targi Edukacji i Pracy pt. „EDUKACJA-PRACA-KARIERA bez granic”. Poznać oferty szkół i zawodów przyjechało setki uczniów ze szkół z całego powiatu.

Pogranicznik, kucharz, chemik, logistyk, spedytor, socjolog - takimi zawodami i kierunkami studiów zainteresowana jest młodzież. Wśród szkół największym powodzeniem cieszy się Uniwersyteckie Liceum w Collegium Polonicum. Są też osoby, które nie chcą żyć i pracować w Polsce.

- Zaczynamy planować swoją przyszłość. Przyglądamy się, jakie są oferty szkół - mówiła Julia Szaniawska ze Szkoły Podstawowej w Górzycy. Wczoraj była na targach edukacyjnych w Collegium Polonicum w Słubicach.

- Ja jestem zainteresowana zawodem technik - spedytor. Tata ma w tej branży firmę i chcę również iść w tym kierunku, by pracować dla siebie - tłumaczyła Julia. Koleżanka Julii Ola Fronk mówiła, że wybiera się do technikum logistycznego.

- Targi pokazują, jacy są w regionie pracodawcy, jakie są możliwość dalszego kształcenia, jaka jest oferta uniwersytecka, jakie są doświadczenia tych, którzy już w poprzednich latach skorzystali z tych ofert - mówił Krzysztof Wojciechowski, dyrektor administracyjny Collegium Polonicum.

Liceum przy uniwersytecie

Większość zapytanych przez nas wczoraj uczniów szkół podstawowych planowała dalszą naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Collegium Polonicum.

- Liceum ma wiele zalet. Przede wszystkim klasy są nieliczne i nauczyciele mogą podejść do nas bardziej indywidualnie. Mamy zajęcia w pomieszczeniach uniwersyteckich, a także współpracujemy ze studentami. Wszystko to otwiera nam łatwiejszą drogę na studia - mówiła Aleksandra Grochoła, która zachęcała młodszych kolegów, żeby wybrali jej liceum.

- Mnie interesuje kryminalistyka, a w uniwersyteckim ogólniaku te przedmioty są na wysokim poziomie - wyjaśniła.

- Byliśmy dzisiaj w pracowni chemicznej liceum, gdzie wykonywaliśmy doświadczenia. Ja jestem zafascynowana i chyba wybiorę uniwersyteckie liceum, choć wzięłam też ulotki i przeprowadziłam rozmowy z innymi szkołami - mówiła Klaudia Nastulska z SP w Białkowie. Podobne wrażenia miały jej koleżanki Ewelina Nastulska i Wiktoria Sawko.

Byle za granicę

Większość młodych, z którymi rozmawialiśmy, nie myśli o wyjeździe z kraju. Wyjątki jednak spotkaliśmy.

- Polska jest średniowieczem i nie jest gotowa na młodych ludzi. Nie chcę mieszkać w kraju, w którym nie ma tolerancji, w którym neguje się na przykład inną orientację seksualną - stwierdziła Agata Żółtowska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie. - Nie interesują mnie specjalnie przedstawiane tutaj oferty. Jak skończę szkołę, wyjadę do pracy za granicę. Nie wiem jeszcze gdzie, mam czas. Jak dla mnie, wszędzie jest lepiej niż w Polsce - usłyszeliśmy od Patryka Sabacińskiego, ucznia IV klasy Technikum Samochodowego w Słubicach.

W podobnym tonie wypowiedziało się jeszcze kilkunastu uczniów szkół ponadpodstawowych.

Czy kształcimy młodzież dla zagranicznych pracodawców? - Niestety, to jest problem. Dlatego trzeba tworzyć w Polsce jak najlepsze warunki, żeby młodzież zatrzymać. Dzisiaj płaca nie odbiega znacznie od płacy na Zachodzie. Dzisiaj dobry fachowiec w Polsce zarabia duże pieniądze - mówi starosta słubicki Leszek Bajon.

Czytaj też: Ośno Lubuskie: Potrzebna pomoc dla Adrianka, który walczy o życie

Zobacz wideo: Dyplomy dla sportowców Uniwersytetu Zielonogórskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska