Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice: Rankingi budują szkole opinię

Redakcja
Uczniowie z II LO w Gorzowie cieszą się, że ich ogólniak jest co roku wyżej w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych
Uczniowie z II LO w Gorzowie cieszą się, że ich ogólniak jest co roku wyżej w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych fot. Krzysztof Tomicz
Cztery gorzowskie i jedna słubicka placówka znalazły się w ogólnopolskim rankingu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych.

Najlepiej wypadło II LO z Gorzowa. Zajęło 23 miejsce.

- To niezłe wyróżnienie dla naszej szkoły - cieszy się Kaja Zalewska z Sulęcina, która uczy się II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie. Poza tą szkołą w rankingu znalazły się też: gorzowskie I Liceum Ogólnokształcące na 34 miejscu, Zespół Szkół Elektrycznych na 179 miejscu, Zespół Szkół Budowlanych na 225 miejscu i Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Słubicach - 253 miejsce.

Liczą się przy naborze
Ranking przygotowały i opublikowały "Rzeczpospolita" oraz "Perspektywy". Przy ocenie szkół brane były pod uwagę sukcesy uczniów danych placówek w rankingu 33 ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych.

- Przyjemnie znaleźć się na tej liście, ale nic z tego nie wynika - mówi Ewa Szmit, dyrektorka I LO. Podkreśla przy tym, że praca szkoły to nie tylko olimpiady i dlatego nie jest to miarodajna klasyfikacja. - A poza tym są szkoły, które obstawiają mało popularne przedmioty na olimpiadach i dzięki temu mają większe szanse na to, by ich uczniowie byli finalistami - tłumaczy E. Szmit. I LO w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem spadło o trzy oczka.

.

II LO za to jest wyżej niż w ubiegłym roku i to aż o 15 miejsc. - I bardzo się z tego cieszymy. Bo co by nie mówić o takich rankingach, to na nich tworzone są opinie o szkole - mówi Alina Nowak, dyrektorka II LO.

W słubickim Zespole Szkół Ekonomiczno - Rolniczych wszyscy cieszą się z wyróżnienia. - Choć to dla nas żadna nowość, bo w zeszłym roku także uplasowaliśmy się wysoko - mówi nam dyrektorka Maria Skalniak. Dodaje, że dzięki temu szkoła mogła uczestniczyć w projekcie "Ekomos - ekonomia w polskich szkołach", a jest to projekt tylko dla najlepszych. - Dzięki programowi pozyskaliśmy pracownię komputerową i współtworzyliśmy podręczniki do przedsiębiorczości. Jak będzie teraz? Cóż, taka promocja na pewno nam się przyda - podkreśla dyrektorka.

Cieszą się też uczniowie. - W szkole poziom nauczania jest naprawdę dobry - mówi Marcin Woch z II c. Natomiast Adriana Piórkowska z IV a twierdzi, że sukces szkoły to wspólne dzieło uczniów i nauczycieli. - Podoba mi się, że tutaj dyrekcja daje wolną rękę dla naszych pomysłów, a i uczniowie są nastawieni do nich pozytywnie - dorzuca nauczycielka języka niemieckiego Agata Prokop.

Dostają się na studia

Ranking szkół ogłoszony przez "Rzeczpospolitą" nie jest brany pod uwagę przy ocenie szkół przez kuratoria, ale zawsze jest bacznie obserwowany. - Takie klasyfikacje motywują dyrektorów do lepszej pracy z uczniami zdolnymi. A poza tym, to dobry sposób na promocję szkoły - zauważa Roman Sondej, Lubuski Kurator Oświaty i dodaje, że cieszy to, że z roku na rok coraz więcej szkół z lubuskiego trafia na listę najlepszych.

Laureaci i finaliści olimpiad ogólnopolskich jednak nie pracują tylko na prestiż swojej szkoły. - Tacy uczniowie przede wszystkim są zwolnieni z matury i mają pewność, że dostaną się na wybraną przez siebie uczelnię - tłumaczy Grażyna Szczepańska, wicedyrektorka II LO, która co roku przygotowuje licealistów do olimpiad.

Anna Rimke
Wojciech Obremski
0 95 722 75 72
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska