Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice: Uczą się, co jest dobre, a co złe

Wojciech Obremski 0 95 758 07 61 [email protected]
- W naszej szkole zawsze coś się dzieje, a nowe zajęcia są bardzo fajne. Dowiadujemy się na nich, że warto się uśmiechać i że nie opłaca się do nikogo krzyczeć - mówią uczniowie IV a.
- W naszej szkole zawsze coś się dzieje, a nowe zajęcia są bardzo fajne. Dowiadujemy się na nich, że warto się uśmiechać i że nie opłaca się do nikogo krzyczeć - mówią uczniowie IV a. fot. Wojciech Obremski
- Nie powinno się pyskować do starszych, nie warto do kogoś krzyczeć, lepiej rozmawiać. No i trzeba pomagać tym, którzy tego potrzebują - mówią dzieciaki.

Nowy projekt został wdrożony z początkiem roku szkolnego. Przygotował go szkolny zespół: pedagog, psycholog i koordynator. - Każdego roku w ramach akcji "Szkoła bez przemocy" przygotowujemy coś innego - mówi pedagog Żermeta Sidorczuk-Brzozowska.

Nic na siłę

Co daje Akademia najmłodszym? - Dowiadujemy się, że warto pomagać rodzicom w domu i grzecznie odpowiadać na pytania dorosłych. Z kolegami lepiej się nie kłócić i nie wyzywać, bo oni potem mogą robić tak samo. Lepiej sobie różne rzeczy tłumaczyć - opowiada Kamil Kołosowski z klasy IV a. Koordynatorka projektu Teresa Skalska podkreśla: - Chcemy, by uczeń sobie przyswoił dobre postawy, ale nie dlatego, że mu każą, ale - że warto.

Na lekcjach wychowawczych uczniowie pracują już nad Kodeksem Szkolnych Wartości. Dzieci wskazują wzorce osobowe. - Dla ucznia autorytetem może być tata lub dziadek, ale także prezydent czy premier. Ważne jest jednak to, by dziecko umiało wskazać dobre cechy tych osób i pracować nad nimi u siebie - dodaje szkolny psycholog Joanna Kramerek. Te cechy to np. uczciwość, uprzejmość czy szacunek wobec innych. Psycholog zastrzega, że szkoła niczego nie robi na siłę, żadnych wzorców nie narzuca.

Wciągamy rodziców

INFORMACJE O AKCJI

"Gazeta Lubuska" rozpoczęła III edycję programu "Szkoły bez przemocy" . W tym roku towarzyszy jej przesłanie: "Szkoła dla społeczności - społeczność dla szkoły". Chcemy, żeby placówki oświatowe dostały skuteczne narzędzia do zwalczania przemocy. Zachęcamy społeczności szkolne do współpracy i integracji ze środowiskiem lokalnym. W programie uczestniczy 18 gazet regionalnych. Organizatorami są grupy wydawnicze: Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej. Program jest objęty honorowym patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W ramach Akademii Dobrej Postawy będą organizowane międzyklasowe konkursy, a w kwietniu familiada, podczas której odbędzie się m.in. giełda umiejętności. W giełdzie uczestniczyć będą również rodzice. - Do promieni wielkiego słońca każdy z uczniów będzie doklejał własnoręcznie napisane wartości, które według niego są najważniejsze. To będzie podsumowanie programu - mówi T. Skalska.

W tym roku hasłem przewodnim "Szkoły bez przemocy" jest "Szkoła dla społeczności - społeczność dla szkoły". - Dzięki naszej Akademii uczniowie będą wiedzieli, czym jest przyjaźń, poświęcenie czy bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. A to przydaje się też poza szkołą - mówi J. Kramerek.

Ewelina Pociecha z IV opowiada: - Uczę się w szkole, że warto się uśmiechać do innych i że nie trzeba do nikogo krzyczeć, bo wszystko można po prostu powiedzieć. Wiem już, że trzeba pomagać innym, np. starszym ludziom, którzy nie mogą sobie z czymś poradzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska