Słubicka fundacja funduje pomoc (STREFA BIZNESU)

  Słubicka fundacja funduje pomoc (STREFA BIZNESU)

  Beata Bielecka

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Namawiamy organizacje do współpracy, bo razem możemy podnieść poziom życia mieszkańców - mówi Adam Poholski.

  - Namawiamy organizacje do współpracy, bo razem możemy podnieść poziom życia mieszkańców - mówi Adam Poholski. ©Beata Bielecka

  Mają za sobą dziesiątki projektów, na które zdobyli miliony złotych. Teraz chcą pomóc innym. Otwierają w czwartek (8 maja) inkubator NGO.
  - Namawiamy organizacje do współpracy, bo razem możemy podnieść poziom życia mieszkańców - mówi Adam Poholski.

  - Namawiamy organizacje do współpracy, bo razem możemy podnieść poziom życia mieszkańców - mówi Adam Poholski. ©Beata Bielecka

  Gdy blisko dwa lata temu Fundacja na rzecz Collegium Polonicum świętowała swoje 10-lecie pokusiła się o pewne podsumowania. Okazało się, że miała wówczas na swoim koncie 53 projekty, na które pozyskała 17 mln zł dotacji! Uczestniczyło w nich 10 tys. osób, a 400, pośrednio dzięki niej znalazło pracę. Niektórzy otwierali własne biznesy (fundacja zdobyła unijne pieniądze i przez rok dawała na podatki, ZUS, koszty utrzymania biura), inni uczyli się jak założyć stowarzyszenie, napisać projekt, a potem dobrze go zrealizować.
  Do dziś jednym ze sztandarowych programów realizowanych przez fundację jest "Działaj Lokalnie". Do konkursu stają co roku organizacje pozarządowe (określa się je skrótem NGO), stowarzyszenia, kluby sportowe i nieformalne grupy, które chcą coś zrobić dla społeczności, w których żyją. Na realizację własnych pomysłów mogą dostać do 6 tys. zł.

  Dyrektor fundacji Karolina Dreszer-Smalec opowiada też o realizowanym właśnie programie " Lubuski mentoring", w którym biorą udział młode lubuszanki poszukujące swojej drogi zawodowej. Pomagają im w tym właściciele firm, ludzie, którzy odnieśli zawodowy sukces. Właśnie odbywają praktyki w różnych zakładach.
  Czym ma być inkubator, który zostanie otwarty pojutrze w budynku po sądzie przy ul. Piłsudskiego? - Punktem pierwszej pomocy dla organizacji pozarządowych - wyjaśnia Adam Poholski, który będzie tam dostępny pięć dni w tygodniu od 12.00 do 17.00.

  Zobacz też: Matura 2014 język polski, matematyka, chemia, biologia, fizyka. Pytania, odpowiedzi, arkusze - odwiedź nasz specjalny serwis

  W Inkubatorze prowadzone mają być szkolenia, będzie tam też można zasięgnąć języka m.in. na temat finansowania projektów, skorzystać z komputera, wydrukować dokumenty, wynająć salkę na spotkanie. W tym samym budynku, magistrat, który stał się jego właścicielem, za niewielkie pieniądze wydzierżawił też pomieszczenia 16 organizacjom pozarządowym.
  Swoje miejsce mają tam m.in. Sybiracy, nauczyciele, wędkarze, diabetycy, emeryci i inwalidzi, a także harcerze i Miłośnicy Ziemi Słubickiej.

  Jak mówi Adam Szulczewski z fundacji Inkubator jest częścią unijnego projektu "Modelowe taNGO" i ma na stałe działać w Słubicach (byłoby to jedyne tego typu miejsce w Lubuskiem). Finansuje go Bruksela. Pracownik fundacji przekonuje, że Inkubator jest potrzebny, bo w samym tylko powiecie słubickim działa ok. 150 organizacji i stowarzyszeń, które nie zawsze umieją korzystać z możliwości wsparcia. Unia Europejska na NGO daje spore pieniądze. Trzeba tylko wiedzieć gdzie ich szukać i jak je dobrze wykorzystać, bo stowarzyszeń w Polsce jest coraz więcej, więc i konkurencja jest duża. - Gdy robimy szkolenie na temat pozyskiwania środków chętnych nigdy nie brakuje - mówi A. Szulczewski. Opowiada też, że wiele organizacji nie radzi sobie z kwestiami prawnymi. - Przepisy są rozstrzelone po wielu ustawach i rozporządzeniach, często się zmieniają, co powoduje, że niektórzy nieświadomie je łamią - mówi. Dlatego ci, którzy dopiero zaczynają, w fundacji znajdują olbrzymią pomoc. Tu po rady przychodzili m.in. założyciele słubickiej Pracowni Rozwoju Osobistego Po Prostu. - Z radością obserwujemy dziś jak świetnie sobie radzą - podkreśla A. Szulczewski.

  Inkubator ma też stronę internetową, gdzie jest baza danych organizacji z całego powiatu. Mogą one tam umieszczać informacje o swojej działalności i realizowanych projektach. Oprócz tego wydawany będzie newsletter z przydatnymi informacjami dla NGO (nazywa się je też sektorem 3), choćby o zmianie przepisów czy możliwościach zdobycia pieniędzy na własne projekty.


  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018