Słubicka fundacja znów rozdaje pieniądze dla aktywnych

  Słubicka fundacja znów rozdaje pieniądze dla aktywnych

  Beata Bielecka

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy? - tego uczono na zajęciach prowadzonych przez strażaków ze Słubic.

  W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy? - tego uczono na zajęciach prowadzonych przez strażaków ze Słubic. ©Archiwum OSP Słubice

  Fundacja na rzecz Collegium Polonicum ogłosiła kilka dni temu nabór do kolejnej edycji programu "Działaj Lokalnie". Stowarzyszenia mają szansę dostać do 6 tys. zł na realizację własnych pomysłów. Wybrane zostaną w drodze konkursu.
  W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy? - tego uczono na zajęciach prowadzonych przez strażaków ze Słubic.

  W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy? - tego uczono na zajęciach prowadzonych przez strażaków ze Słubic. ©Archiwum OSP Słubice

  Sołtys Gajca Anna Borowska, szefowa nieformalnej grupy, która działa przy Miejskim Domu Kultury w Rzepinie, przyznaje, że konkurs ją kusi, bo ma bardzo dobre doświadczenia z ubiegłorocznej edycji.

  - W czasie wakacji zorganizowaliśmy cykl warsztatów dla kobiet, które często nie pracując zamykają się w domach - mówi. Chodziło o to, żeby rozbudzić w nich nowe zainteresowania. I sprawić, żeby zaczęły bardziej w siebie wierzyć.
  Na zajęciach panie tworzyły własną biżuterię, piekły ciasta, uczyły się jak ze zwykłych przedmiotów, dzięki technice dekupaż, zrobić dzieła sztuki... Na zakończenia projektu były w teatrze i na uroczystej kolacji w Zielonej Górze. - W tym roku chciałabym, żebyśmy pomyśleli o dzieciach i zagospodarowaniu ich czasu w trakcie wakacji - mówi A. Borowska. Liczy, że znów uda się zdobyć na to trochę pieniędzy.

  Mają apetyt na więcej

  W konkursie na pewno wystartuje też stowarzyszenie Patronum z Kunowic, bo jak mówi Artur Szczeciński, jeden z jego założycieli, program "Działaj Lokalnie" to super szansa dla początkujących organizacji pozarządowych.

  Patronum powstało przed rokiem i dzięki udziałowi w ubiegłorocznej edycji konkursu ma już za sobą pierwszy duży projekt. - Były to kilkumiesięczne warsztaty dziennikarskie i taneczne dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, szczególnie z Kunowic - opowiada A. Szczeciński.
  Ich efektem jest m.in. wydawana co miesiąc lokalna gazetka. Stowarzyszenie dostało na swój projekt 3,4 tys. zł, co w 60 proc. pokryło jego koszty. - Pewnie, że będziemy znów startować - zapowiada A. Szczeciński. - Choćby dlatego, że chcemy kontynuować poprzedni projekt - mówi.

  Wątpliwości, że warto znów powalczyć o dofinansowanie nie ma też Urszula Dobrowolska, koordynatorka projektu "Twoja pomoc na wagę złota", który w ubiegłym roku też zyskał akceptację słubickiej fundacji, która decydowała o wyborze najciekawszych pomysłów.
  Zgłoszony przez słubicką Ochotniczą Straż Pożarną projekt polegał na zorganizowaniu serii spotkań dla dzieci na temat pierwszej pomocy i zachowań w sytuacjach zagrożenia.
  - Takie pogadanki, połączone z zajęciami praktycznymi, zorganizowaliśmy w Świecku, Pławidle, Starych i Nowych Biskupicach, a także w Kunowicach - wylicza U. Dobrowolska.

  Liczy się pomysł

  Fundacja na rzecz Collegium Polonicum bierze udział w programie grantowym "Działaj Lokalnie" od 2006 roku. Dotychczas w ramach sześciu konkursów przyznała 52 dotacje na łączną kwotę ponad 204 tys. zł.

  - W tym roku do udziału w programie zapraszamy organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, które mają swoją siedzibę w gminach: Słubice, Górzyca, Ośno Lubuskie, Cybinka, Rzepin, Skwierzyna, Lubniewice, Krosno Odrzańskie i Dąbie, zwłaszcza te, które jeszcze nigdy nie korzystały ze wsparcia w ramach "Działaj Lokalnie" - mówi Karolina Knochenmuss z fundacji. Dodaje, że wnioski można składać do 25 kwietnia w siedzibie fundacji, która mieści się w budynku słubickiej uczelni (ul. Kościuszki 3).

  Koordynator tego programu z ramienia fundacji Karol Duer podkreśla, że w tym roku szczególnie wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz wspólnego dobra. - Dobry projekt to taki, który jest realizowany wspólnymi siłami mieszkańców i w przemyślany sposób angażuje ludzi - dodaje. Projekt może trwać maksymalnie sześć miesięcy, ale nie krócej niż trzy. Kwota dotacji nie może przekroczyć 6 tys. zł. "Działaj Lokalnie" to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.


  Baza firm z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Jest praca w świebodzińskiej firmie SECO/WARWICK

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018