Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubicka Straż Miejska bez fotoradaru. Jakie jeszcze zmiany?

Beata Bielecka
Tomasz Bieniasz-Krzywiec ze opowiadał nam, że sporym wyzwaniem dla strażników jest walka z dzikimi wysypiskami śmieci, podobnymi do tego, na jakie natknięto się w okolicach ul. Rzepińskiej.
Tomasz Bieniasz-Krzywiec ze opowiadał nam, że sporym wyzwaniem dla strażników jest walka z dzikimi wysypiskami śmieci, podobnymi do tego, na jakie natknięto się w okolicach ul. Rzepińskiej. Beata Bielecka
Od nowego roku strażnicy będą pracować do 22.00, także w niedzielę. Kolejna zmiana - zniknie mobilny fotoradar, który stał się nierentowny.

- Gdyby burmistrz powiedział, że rezygnuje z fotoradaru przed wyborami pewnie dostałby nie ponad 60 proc. głosów, a 90 - śmieje się mieszkanka Kunowic, gdzie mobilny fotoradar pojawiał się bardzo często. Podobnie jak w Nowych Biskupicach.

Komendant Straży Miejskiej Wiesław Zackiewicz nie sądzi jednak, że mieszkańcy wiedząc o tym, że SM nie ma już fotoradaru, będą jeździć szybciej niż dotychczas, gdy wisiała nad nimi groźba mandatu. Uważa, że nawet jakby ktoś chciał depnąć mocniej na gaz powstrzyma go myśl, że może natknąć się na policję czy Inspekcję Transportu Drogowego, które często, między innymi w tych miejscowościach, przeprowadzają kontrole.

- Ponadto przez siedem lat (tyle czasu SM używała fotoradaru) nauczyliśmy wielu kierowców, że muszą zwolnić w terenie zabudowanym - uważa W. Zackiewicz. Podkreśla, że potwierdzają to statystyki zarejestrowanych wykroczeń. W 2012 roku było ich 1846, w 2012- 1332, a w tym roku - 1100. - Średnio ustawialiśmy fotoradar 230 dni w roku - mówi komendant i dodaje, że sytuacja na drogach znacznie się poprawiła.

Skąd ta decyzja?

Burmistrz Tomasz Ciszewicz tłumaczy, że przeanalizował wpływy z fotoradaru za ostatnie trzy lata i okazało się, że koszty związane z jego obsługą stale rosną, a wpływy maleją. - Na ten rok zaplanowaliśmy w budżecie ok. 150 tys. zł z tytułu fotoradaru, a nie będzie to nawet połowa - mówi burmistrz. Tłumaczy, że fotoradar miał zarabiać na siebie, ale koszty egzekucji mandatów, zaostrzane przepisy dla gmin, dotyczące używania fotoradarów, koszty certyfikacji urządzenia i inne rzeczy powodują, że gmina rezygnuje z fotoradaru. - Będziemy go chcieli sprzedać, a pieniądze dać policji na kupno nowego samochodu - zapowiada T. Ciszewicz (koszt fotoradaru to ok. 60 tys. zł).

Ponadto dzięki pieniądzom zaoszczędzonym na obsłudze fotoradaru wydłużone zostaną godziny pracy strażników miejskich. - Wprowadzamy zmienne godziny pracy strażników - zapowiada burmistrz. Dotychczas pracowali oni do 16.00, teraz mają pracować do 22.00, łącznie z niedzielami, bo gmina chce też bardziej kontrolować nielegalny handel na bazarze.

Z kolei komendant W. Zackiewicz podkreśla, że dwuzmianowy system pracy strażników (służby zaczynać się będą o 6.00)przyniesie jeszcze inne korzyści. Pozwoli m.in. przyjrzeć się też bliżej właścicielom psów, którzy wyprowadzają rano i wieczorem swoje czworonogi, ale po nich nie sprzątają (strażnicy od dawna z tym walczą).

Straż w ogóle potrzebna?

- Tak! - mówi zdecydowanie T. Ciszewicz i podkreśla, że nie zamiaru jej likwidować. Takie pogłoski pojawiły się w ubiegłym roku. Mówiło się, albo o całkowitej likwidacji straży, albo o jej odchudzeniu. Gdy wtedy w internetowej sondzie zapytaliśmy słubiczan, czy Straż Miejska jest potrzebna, opowiedziało się za nią 79,8 proc. internautów (w sondzie wzięło udział ok. 3 tys. osób). Za likwidacją było 19,3 proc., a 0,9 proc. zmniejszyłoby liczbę strażników.

Tak się zresztą prawdopodobnie stanie, bo jak mówi burmistrz obecnie pracuje w SM 10 osób, a prawdopodobnie docelowo ma pracować 8. Tym samym T. Ciszewicz uciął spekulacje na temat nowych etatów w Straży związanych z wydłużeniem czasu pracy.
Komendant W. Zackiewicz pytany o to, co obecnie najbardziej pochłania strażników opowiada, że duży kłopot jest z kierowcami, którzy parkują auta w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, dzikimi wysypiskami śmieci, straż kontroluje też spalanie zimą odpadów i wywóz nieczystości z przydomowych szamb.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska